Na današnji dan, 7. decembra 1941. godine japanski avioni napali su američku pomorsku bazu u Perl Harburu
Piše: Miomir Đurišić
Na današnji dan, 7. decembra 1941. godine japanski avioni napali su američku pomorsku bazu u Perl Harburu na Havajima i uništili veliki broj aviona i brodova, što je ubrzalo odluku SAD da se uključe u Drugi svjetski rat.
Rano ujutru, 7. decembra 1941. godine, japanska carska mornarica izvela je ogroman preventivni napad na glavnu bazu američke pacifičke flote, Perl Harbur, koji je označio ulazak Amerike u svjetski rat koji je već trajao dvije pune godine.
Japan je u Drugi svjetski rat ušao sa velikim optimizmom. Kina (tj. istočni djelovi) je bila pod okupacijom već četiri godine, Koreja preko četrdeset godina, dok su Velika Britanija, Francuska i Australija bile zauzete ratom sa Njemačkom, kome su posvetile svoje ljude, resurse i pažnju. Računajući da će izbaciti SAD iz Tihookeanskog područja, ali i da bi se osvetili za prijetnju iz Vašingtona o mogućem embargu na naftu koju je Japan uvozio iz Amerike, poluge zahuktale ratne mašinerije carskog Japana ustremile su se ka istoku.
Japanska flota se primicala Havajima, dijelu okeana gdje plovidba nije bila uobičajena zbog snažnih vjetrova i visokih talasa. Ta ruta je odabrana kako Amerikanci ne bi saznali za primicanje ogromne japanske flote, u čijem je sastavu bilo šest velikih nosača aviona. Samu akciju je predvodio Isoroku Jamamoto, jedan od najsposobnijih japanskih admirala. Sedmog decembra ujutru, mornarica i avijacija Japana napali su Perl Harbur, pomorsku bazu na Havajima u namjeri da zadaju jak udarac američkim snagama na Pacifiku. U ovom napadu, Japanci su uništili tri bojna broda, 120 aviona i preko 3.300 američkih vojnika, a oštetili su 16 dodatnih plovila. Ipak, glavna mete nijesu bile u Perlu.
Nosači aviona američke flote otplovili su ranije na manevre, na sjever. Japanci su pažljivo pripremili akciju napada na američku pomorsku bazu Perl Harbur na jednom od havajskih ostrva. S druge strane, na matičnim ostrvima, japanski piloti su se dugo pripremali za napad učestalim vježbama dok su špijuni omogućili podatke o položaju brodova. Amerikanci su znali da će, prije ili kasnije, izbiti rat s Japanom, ali nijesu mogli ni zamisliti da će Japanci napasti njihovu bazu na Perlu avionima sa nosača. Zato su u toj luci Amerikanci koncentrisali većinu svojih brodova misleći da su sigurni i spremni za djelovanje ukoliko Japanci napadnu Filipine.
Izvor: Mitropolija