IN4S

IN4S portal

Na današnji dan: Objavljen prvi broj Srpskog književnog glasnika

1 min read

Foto: Vikipedia

Srpski književni glasnik je jedan od najznačajnijih srpskih književnih časopisa. Osnovan je na današnji dan 1901. godine.

Pripovetka Povareta Sime Matavulja štampana je na 1. mestu u 1. broju novog časopisa.

Foto: digitalna.nb.rs/digitalna narodna biblioteka srbije

Sadržaj 1. broja možete videti u nastavku, dok ceo broj možete čitati na sajtu Digitalne Narodne biblioteke Srbije, tj. OVDE.

Foto: digitalna.nb.rs/digitalna narodna biblioteka srbije

SKG je izlazio u 2 navrata: u Beogradu od februara 1901. do jula 1914. i u novoj seriji od septembra 1920. do aprila 1941. Publikovan je 2 puta mesečno u više knjiga godišnje.

Časopis je pokrenuo Bogdan Popović i uz pomoć odbora uređivao ga je do 1905, kada su uredništvo preuzeli Pavle Popović (1905-1906) i Jovan Skerlić (1905-1914). Novu seriju 1920. pokreću Bogdan Popović i Slobodan Jovanović. Časopis kroz 40 godina svoga izlaženja ostaje jedan od vodećih književnih časopisa u Srbiji.

Negujući književnu formu strogog izbora priloga, Srpski književni glasnik je uspeo da ostvari i bogatstvo sadržaja. U časopisu su objavljivani: prozna dela i poezija domaćih pisaca, izbor stranih dela sa dobrim prevodima, kao i članci iz oblasti društvenih nauka, književnosti i umetnosti.

Foto: digitalna.nb.rs/digitalna narodna biblioteka srbije

U časopisu debituju i afirmišu se: Stevan Sremac sa Zonom Zamfirovom, Petar Kočić sa pripovetkom Kroz maglu, Bora Stanković Koštanom, Radoje Domanović Stradijom i Kraljevićem Markom po drugi put među Srbima, Ivo Ćipiko, Simo Matavulj, pesnici Jovan Dučić, Milan Rakić, Tin Ujević, Aleksa Šantić, Sima Pandurović, Milutin Uskoković, Milutin Bojić i drugi, uključujući i pisce iz oblasti nauke i kulture, kao što su Jovan Cvijić, Aleksandar Belić, Jaša Prodanović i drugi.

Za 20 godina izlaženja nove serije Srpski književni glasnik ima među svojim redovnim saradnicima i: Ivu Andrića, Isidoru Sekulić, Momčila Nastasijevića, Milana Bogdanovića, Desanku Maksimović, Gvida Tartalju, Rastka Petrovića, Branka Lazarevića, Bogdana Čiplića, Ristu Ratkovića, Gustava Krkleca, Miloša Crnjanskog, Branimira Ćosića i druge.

U toku 40 godina svoga izlaženja časopis je imao veliki uticaj na razvoj srpske književnosti. Prestao je da izlazi 1941. godine.

Foto: digitalna.nb.rs/digitalna narodna biblioteka srbije
Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *