IN4S

IN4S portal

Na današnji dan oslobođen Medun

1 min read

Medun, tvrđava (Ilustracija/Foto: kasadoo.com)

Na današnji dan, 11. oktobra 1876. godine oslobođen je Medun, srednjovjekovni utvrđeni grad 10 km istočno od Podgorice.
Na njegovom mjestu nalazio se u IV ili III vijeku prije Hrista grad Medeon ili Meteon koji su gradili grčki kolonisti naseljeni u tim krajevima. Srednjovjekovni Meteon čije ruševine i danas postoje, sastojao se iz dva dijela – gornjeg i donjeg. Način gradnje donjeg grada (veliki kameni blokovi) ukazuje na tragove ilirskog suvog, kiklopskog zidanja, dok gornji grad potiče iz vremena vladavine srpskog despota Đurđa Brankovića i nosi tragove srednjovjekovnog zidanja s malterom. Prema mletačkim izvorima, grad je u XV vijeku ležao u Donjoj Zeti kojom su tada upravljali Mlečani.

Medun je jedno vrijeme bio u vlasti bosanskog vojvode Stefana Vukčića Kosače koji ga je vratio despotu. Grad je branio od mletačkih snaga despotov vojvoda Miloš Belmužević, kojeg su 1467. godine osvojili Turci. Sva nastojanja Stefana Crnojevića da povrati Medun bila su bezuspješna. U blizini grada nalazi se staro groblje uokvireno pravilnim vijencem kamenih blokova. Prema nalazima u jednom od grobova, pretpostavlja se da je groblje iz II vijeka prije Hrista. Medun je kroz istoriju bio vojna osmatračnica Podgoričko-skadarskog basena, jer se sa najvisočije kule i golim okom vidi današnji dio Podgorice po vedrom nebu i lijepom vremenu, a dolinom Morače i Zete je prolazio od davnina važni put od Dalmacije prema današnjoj Albaniji i Grčkoj.

Mnogo puta prelazio je u ranom srednjem vijeku iz ruke u ruke oblasnih feudalaca i velikaša, a od sredine XV vijeka osvojili su ga Turci i pod njihovom vlašću (sa manjim prekidima) je bio sve do oslobodilačkih ratova. Nakon tromjesečne opsade, tokom borbi u Veljem ratu, crnogorska vojska je oslobodila tvrđavu Medun, značajno tursko uporište u blizini Podgorice. Poslije oslobođenja, na Medunu je napravljena crkva posvećena Svetom arhiđakonu Stefanu. Ispred, sa zapadne strane, po sopstvenoj želji sahranjen je junak, humanista i književnik vojvoda Marko Miljanov. Sa tog položaja vidi se dobro Lovćen i Jezerski vrh.

Svetigora 

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *