IN4S

IN4S portal

Na današnji dan počele studentske demonstracije u Beogradu 1968, umrli Franc Kafka i Muhamed Ali…

1 min read
IN4S vremeplov...

Studentske demonstracije u Beogradu 1968. (Foto: etrafika.net)

U ranim jutarnjim časovima, na platou Studentskog grada, 3. juna 1968. godine, održan je protestni skup studenata, koji su krenuli u pravcu Trga Marksa i Engelsa. Njihovi zahtjevi su bili da se hitno riješi materijalno pitanje studenata i da se prekinu novinski natpisi u kojima se tvrdilo da su studenti protiv seljačke omladine, da su siledžije, pljačkaši i slično.

Demonstracije

Međutim, za razliku od protesta u ostalim evropskim metropolama, beogradski nije predstavljao nikakav antisistemski čin. Pobunjena omladina je nosila slike Josipa Broza Tita, partijske i državne zastave i transparente na kojima je pisalo „Tito−Partija”, „Studenti−radnici”, „Imamo li Ustav” „Hoćemo posao”, „Dole socijalistička buržoazija”, „Pucali su na nas”, „Dole šef ubica − Bugarčić”, „Ja sam pretučen”, „Mi smo sinovi radnog naroda” i druge. Ipak, demonstranti su se sukobili sa policijom i to je bio dovoljan razlog za uzbunu sistema. Bacane su kamenice, policija je premlaćivala studente, nerijetko i potezala pištolje.

Prema određenim podacima, u sukobu je povrijeđeno čak 134 studenata, 21 miliconer, 9 brigadista i 5 građana. Kao lideri studentskog pokreta nametnuli su se Vladimir Mijanović zvani „Vlada Revolucija“, Sonja Liht i drugi. Profesori i javne ličnosti koji su podržali studente bili su Dragoljub Mićunović, Mira Alekčković, Stevo Žigon, Desanka Maksimović, Branko Ćopić, Borislav Pekić i drugi. Protesti su prekinuti osmog dana, kada se na Televiziji Beograd obratio Josip Broz Tito, istakavši da je „90% studenata poštena omladina o kojoj nismo vodili računa“, postajući tako jedini evropski lider koji je stao na stranu studenata. Interesantno.

Kafka

Na današnji dan, 3. juna 1883. godine, u Kirlingu kraj Beča je umro jedan od najznačajnijih pisaca 20. vijeka, Franc Kafka. Ostaće upamćen po tome što nije završio nijedano svoje značajnije djelo i što je zapalio gotovo 90% svojih spisa. Međutim, Kafkin prijatelj Maks Brod, nakon njegove smrti odlučuje da štampa pisanu zaostavštinu ovog mladog Jevrejina, uprkos njegovoj želji da se ona uništi. Zahvaljujući tome, sada imamo djela Proces, Amerika, Dvorac, Preobražaj. Volio je da čita Fjodora Dostojevskog, dok je svojim pisanjem, ostavio veliki uticaj na mnoge pisce – prvenstveno Kamija, Sartra i Borhesa. Ovako je govorio Kafka: „Čovjek ne može živjeti bez permanentnog vjerovanja u nešto neuništivo u sebi samom, mada mu i to nešto neuništivo i vjera u to mogu biti trajno skriveni“.

Muhamed Ali

Jedan od najvećih sportista svih vremena i neumoljivi nokauter teške kategorije – Kasijus Klej, kasnije Muhamed Ali – umro je 3. jula 2016. godine. Njegovi mečevi sa Džoom Frejzerom i Džordžom Formanom ostađe upisani zlatnim slovima u istoriji boksa. Muhamed Ali je 35 godina držao rekord zbog 21 odbrane pojasa u teškoj kategoriji i 14 ujedinjenih titula. Nosio je nadimak „Brbljivac“, zbog svojih atraktivnih i kontroverznih medijskih istupa. Borio se protiv sistema, zahtijevajući prava za afroamerikance, odbijajući da se odazove pozivu za Vijetnamski rat. Govorio je: „Volio bih kada bi ljudi voljeli sve druge ljude kao što mene vole. To bi bio bolji svijet.“ „Letim kao leptir, ubadam kao pčela. Ne možeš da pogodiš ono što tvoje oči ne vide.

Nadal
Rafael Nadal, foto: Tanjug/AP Photo/Christophe Ena

Treći dan mjeseca juna ostaće upamćen i po rođenju srpske glumice Anice Dobre (1963); ruske atletičarke Jelene Išinbaeve (1982); španskog tenisera Rafaela Nadala (1986); ali i po smrti austrijskog kompozitora Johana Štrausa (1899); iranskog vjerskog lidera Ajatolaha Homeinija (1989). Takođe, na današnji dan Slobodan Milošević je potpisao mirovni plan koji su donijeli Marti Ahtisari i Viktor Černomirdin (1999).

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *