ИН4С

ИН4С портал

На данашњи дан преминуо Момир Булатовић, почела битка на Брегалници..

1 min read
ИН4С времеплов...

Момир Булатовић

Бивши предсједник Црне Горе и предсједник Савезне владе СР Југославије, др Момир Булатовић, преминуо је на данашњи дан, 30. јуна 2019. године, у својим Кучима, у 63. години живота.

Пошто је његов отац био активни официр ЈНА са професионалним постављењем у Задру, Момир је основну и средњу школу завршио управо у том далматинском граду, док је у Подгорици дипломирао на Економском факултету, гдје је убрзо и магистрирао и постао асистент на предмету Политичка економија.

На позицији предсједника Предсједништва СР Црне Горе био је од 1990. до 1993. године, док је, након стварања СРЈ, у периоду 1993-1998, обављао функцију првог демократски изабраног предсједника Црне Горе. Након разлаза са Милом Ђукановићем и расцијепа јединственог ДПС-а, Булатовић је изабран за савезног премијера.

На тој функцији дочекао је и НАТО агресију 1999. године. Оставку на мјесто предсједника савезне владе дао је свега четири дана након петооктобарских промјена, док је своју матичну странку СНП, али и политички ангажман уопште,  напустио у јануару 2001. године, због одлуке страначког руководства да уђе у коалицију са ДОС-ом.

Након изласка из политичког живота, Булатовић је успио да докторира 2006. годне и посвети се професури. Међутим, након смрти његовог сина Бошка, који је 2008. године изгубио битку са леукемијом, Момир Булатовић се повлачи из јавног живота дуги низ година.

Битка на Брегалници

На данашњи дан, 30. јуна 1913. године, након што се распало савезништво из Првог балканског рата, бугарска војска је напала српску и грчку војску, чиме је фактички отпочео Други балкански рат. Ријеч је о чувеној Брегалничкој бици која је трајала свега девет дана, али је однијела око 30 000 живота у редовима бугарске војске и око 20 000 српских војника. Водила се на потезу од од Царевог врха на Осоговској планини, па низ оба његова гребена, који се спуштају на југ и југозапад, објема странама Злетовске ријеке до њеног ушћа у Вардар. Према одређеним подацима, на бугарској страни је учествовало око 185 000 војника – што је око 5 000 мање од српске војске. Пораз на Брегалници условио је свеопште расуло у бугарској војсци која није успјела да одбрани територију коју је запосјела након Првог балканског рата.

Мајк Тајсон

Уз непревазиђене Рокија Марћана и Мухамеда Алија, на данашњи дан, 30. јун 1966. године, рођен је свјетски првак у боксу у тешкој категорији и по многима најбољи боксер свих времена, легендарни Мајк Тајсон. У двадесетој години живота објединио је три најпристежнија појаса: WBC, WBA и IBF. Његов живот испунили су многобројни скандали. Рано је остао сироче, дјетињство је проводио у поправним домовима. Највеће заслуге за његову каријеру приписују се његовом првом тренеру Кусу Дамату, који, нажалост, није дочекао Тајсонов вртоглави успон, али је оставио неизбрисив траг у његовој каријери. У својој каријери „Челични Мајк“ је остварио 50 побједа и 6 пораза.

Rakić
Милан Ракић

Тридесети дан мјесеца јуна остаће упамћен и по рођењу српског глумца Властимира Ђузе Стојиљковића (1929); њемачког фудбалера Јиргена Клинсмана (1964); али и по смрти српског пјесника и дипломате Милана Ракића (1938).

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *