IN4S

IN4S portal

Na današnji dan rođen je veliki srpski književnik Milovan Danojlić

1 min read
Milovan Danojlić

Milovan Danojlić, foto: Novosti

Pišem kao što dišem, a vazduh je jedan i zajednički svim ljudima određenog podneblja i vremena. Hteo – ne hteo, delim sudbinu svog plemena, očajavam sa njim, i odupirem se u njegovo ime.

Jezik je najlepši dar koji pesnik dobija od svog naroda, a pesma pokušaj davanja uzdarja – govorio je vanserijski pesnik, romanopisac, esejista i prevodilac, akademik Milovan Danojlić.

Odavno i s razlogom svrstan među klasike srpske književnosti, Danojlić je preminuo prije dvije godine, 23. novembra 2022.  u 86. godini u francuskom gradu Poatjeu, u kojem je živeo od 1984.

A rođen je na današnji dan, 3. jula 1937. u Ivanovcima kod Ljiga.

Bio je ne samo među najvećim majstorima pera, već i među najplodnijim: njegova bibliografija sadrži više od sto raznovrsnih ostvarenja – nekoliko desetina pesničkih knjiga, isto toliko romana, esejističkih knjiga, zbirki pesama za decu, ogleda, rasprava, prevoda- prenose Novosti.

Živeo je uglavnom na Zapadu, ali je, kako je sam govorio, disao sa svojom zemljom, sa njenim jezikom i sa njenom sudbinom.

Rođen u selu Ivanovci kod Ljiga 1937. godine, od kuće do škole i nazad svakog dana pešačio je 14 kilometara i prema svedočenju njegovih zemljaka usput čitao knjige i naglas učio. Pomažući ocu Veselinu i majci Vinki, čuvao je stoku, skupljao pšenicu, okopavao kukuruz i zbog buntovne prirode, vazda osetljiv na razne vrste nepravde, nekoliko puta isterivan iz škole. Kada su ga 1953. udaljili iz Gimnazije u Ljigu otišao je u Beograd, gde se jedno vreme izdržavao prodajući novine, među kojima i „Večernje novosti“. Godinu dana kasnije slučajno je na ulici sreo Oskara Daviča, zahvaljujući kome su mu objavljene pesme u novopokrenutom časopisu „Delo“. Dve godine kasnije te pesme su prerasle u debitantsku knjigu „Urođenički psalmi“. Sa 20 godina zaposlio se kao novinar u „Borbi“, gde je tokom jednog noćnog dežurstva došao na ideju da napiše pesmu o tramvaju. U naredne dve, tri noći nastala je knjiga „Kako spavaju tramvaji“ koja je, kao velika novina u našem stvaralaštvu za decu, dočekana hvalospevima i kritičara i mladih čitalaca.

Sa Peterom Handkeom u Beogradu, Foto Ž. Knežević
Danojlić je završio studije romanistike na Filološkom fakultetu, postao stalni saradnik nekoliko listova i književnih časopisa, a potom se odselio u Francusku, gde je jedno vreme živeo pomažući vlasniku jedne krojačke radionice. Sećajući se tih dana u razgovoru, za „Novosti“, koji je dao povodom 85 godina života je rekao:

-Raznosio sam paketiće. Sećam se da sam, kad bih išao u „Dior“, nosio i svoje rukopise.

Imali su foto-kopirnice na svakom spratu i tamo sam ih kopirao. Jednom sam odneo probne uzorke u „Pako Raban“, dok sam čekao da ih prime i preprave uzeo sam knjigu da čitam. Sekretarica se kasnije javila mom gazdi i upitala ga: „Kakav vam je ovo kurir koji čita Platona?“

U dva navrata bio je lektor za srpsko-hrvatski jezik na Univerzitetu u Poatjeu, a bio je i stalni saradnik pariskog radija. I sve vreme je neumorno pisao, gotovo do poslednjeg daha. Ove godine su mu izašle poslednje dve knjige, zbirka stihova „Ispovest na trgu“ u izdanju SKZ i „Dedoumice o prirodi i ljudima“, sa podnaslovom „Pesme za ozbiljnu decu i neozbiljne odrasle“, u izdanju Kulturnog centra „Ribnica“- prenose Novosti.

Među njegovim mnogobrojnim i raznovrsnim delima izdvajaju se pesničke knjige „Psalmi“, „Nedelja“, „Noćno proleće“, „Balade“, romani „Dragi moj Petroviću“, „Kako je Dobrislav protrčao kroz Jugoslaviju“, „Balada o siromaštvu“, „Oslobodioci i izdajnici“, knjige lirske proze „Zmijin svlak“, „Godina prolazi kroz avliju“, putopis „Brisani prostor“, eseji „Čišćenje alata“, kao i četiri knjige zapisa „Pisma bez adrese“. Među mališanima veoma su rado čitane knjige „Kako živi poljski miš“, „Furunica jogunica“, „Pesme za vrlo pametnu decu“. Veliki trag ostavio je i kao prevodilac Brodskog, Aragona, Paunde, Jejtsa, Bodlera, Siorana, Šekspira. Kao poseban podvig označeni su njegovi izuzetno nadahnuti prepevi Šekspirovih „Soneta“, objavljenih pre tri godine.

Pesnik i akademik Matija Bećković, koji se decenijama družio sa Danojlićem nam je rekao da mu je koliko juče mejlom poslao svoju najnoviju pesmu „Tamo daleko“.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *