(VIDEO) Na današnji dan ubijen Duško Jovanović: 20 godina od mafijaškog i nerasvjetljenog ubistva
1 min readPetnaestak minuta ispred ponoći, 27. maja 2004. godine, urednik dnevnih novina Dan, Duško Jovanović, izrešetan je rafalnim hicima iz automobila marke Golf 3 ispred redakcije ovog lista u ulici 13. jula.
Teško ranjen i još uvijek davajući znake života, Jovanović je prebačen u Kliničko-bolnički centar, gdje je, nakon nekoliko sati operativnog zahvata, nažalost, podlegao povredama 28. maja.
Do dana današnjeg ovo mafijaško ubistvo nije rasvijetljeno: nijesu otkriveni ni nalogodavci, ni organizatori, ni neposredni izvršioci ubistva. Pravosnažno je osuđeno samo jedno lice, kao saučesnik (saizvršilac) u ubistvu, u skladu sa članom 23 stav 2 Krivičnog zakonika Crne Gore (KZ), u kome je propisano da „ako više lica, učestvovanjem u radnji izvršenja sa umišljajem ili iz nehata, zajednički izvrše krivično djelo, ili ostvarujući zajedničku odluku drugom radnjom sa umišljajem bitno doprinesu izvršenju krivičnog djela, svako od njih kazniće se kaznom pripisanom za to djelo“. To lice nije neposredni izvršilac ubistva Duška Jovanovića.
Devedesetih godina se zaposlio u državnoj upravi, kao finansijski policajac pri Ministarstvu finansija Crne Gore, a zatim kao načelnik Finansijske policije u Nikšiću i Podgorici. Već 1996. godine imenovan je za direktora republičke Uprave javnih prihoda. Sa te funkcije smijenjen je 1997. godine, nakon rascjepa u jedinstvenom DPS-u. Na izborima 1998. godine, kao član Socijalističke narodne partije, izabran je za poslanika u Skupštini Crne Gore.
Svojim nastupima u parlamentu prepoznat je kao jedan od najžešćih kritičara režima, jer se tada, kao i do poslednjeg dana svog života, bez dlake na jeziku zalagao za istinu i pravdu na svakom koraku. Nedugo nakon podjele u jedinstvenom SNP-u, Jovanović se povukao iz politike i posvetio se uređivanju dnevne novine Dan. Objavljujući tekstove o mnogobrojnim aferama koje su potresale Crnu Goru, za veoma kratko vrijeme uspio je, da od Dana napravi najtiražniju novinu. Govorio je engleski i italijanski jezik.
Iza sebe je ostavio suprugu Slavicu i sina Vojina koji se rodio 26 dana posle njegove smrti, 23.06.2004. godine, stoji u zvaničnoj biografiji Duška Jovanovića, u čije ime i čast je osnovana i fondacija koja nosi njegovo ime.
Ostaje da se nadamo da će kadrovske promjene u Upravi policije, tužilačkoj organizaciji i sudstvu doprinijeti da se, savjesno, stručno i hrabro, otkriju i procesuiraju nalogodavci (pa makar to bio i sam Milo Đukanović), organizatori i neposredni izvršioci Duškovog ubistva.
To je prema Dušku i njegovoj porodici dug države Crne Gore, za čiji se ideal slobode, istine, demokratije i vladavine prava borio.
Čestiti Duško Jovanović nikada ne bi dozvolio da nastupi zastarjelost krivičnog gonjenja da je neko drugi a ne On nastradao u Crnoj Gori, a da je bio baš toliko i hrabar i mudar i odan pravdi, narodu i Otadžbini.