Na današnji dan upokojio se Stanislav Binički, autor ,,Marša na Drinu“ (VIDEO)
1 min readNa današnji dan, 1942. godine, preminuo je srpski kompozitor i dirigent Stanislav Binički, autor ,,Marša na Drinu“, direktor Beogradske opere.
Kompoziciju i solo pjevanje studirao je u Minhenu, a po dolasku u Beograd osnovao je vojni orkestar. Sa Stevanom Mokranjcem i Kostom Manojlovićem osnovao je 1899. Srpsku muzičku školu, koja sada nosi ime ,,Mokranjac“.
Od 1924. posvećuje se komponovanju, poznat je i po tome što je za svoje kompozicije koristio folklorne motive. Njegovo najpoznatije djelo je, prva u srpskoj muzici, opera Na uranku, opera u jednom činu iz 1903, na tekst Branislava Nušića, koja se smatra prvom srpskom operom sa elementima narodne muzike.
U stvaralaštvu Biničkog značajno mesto zauzimaju i duhovne kompozicije. Kao višegodišnji vojni kapelnik komponovao je i vojne marševe od kojih je najpoznatiji Marš na Drinu. Iako je najznačajnije rezultate postigao na izvođačkom i organizatorskom polju, Binički i kao kompozitor zauzima značajno mjesto u istoriji srpske muzike, čineći prelaz između generacije Marinkovića i Mokranjca, orijentisane ka vokalnoj muzici i grupe stvaralaca koji započinju negovanje većih instrumentalnih i scenskih dela ( Konjović, Milojević, Hristić).
Marš na Drinu
Marš na Drinu je svakako najizvođenija kompozicija na svijetu sa prostora Balkana. Nije to nikakva hvala i samozaljubljenost to je činjenica. Ta kompozicija ima kapacitet da bi se izvodila u raznim modalitetima, kao pravi vojni marš ili kao rokenrol ili kao klasika ili kao bilo šta. Pjevali su je mnogi kroz prošlost, i kako je bila poluzabranjena pjesma u staroj nam Jugoslaviji izvođena je na strani ili kao umjetnička muzika po pločama klasične muzike.
Postoje ,,pjevajuće” i instrumentalne verzije. Instrumentalna postoji od dana postanka pa do danas.
Poznato je čak i 59 verzija ove pjesme.
Ostala djela: prva srpska opera ,,Na uranku“, horske pjesme (zbirka ,,Seljančice“), solo pjesme, muzika za dramske komade, vojni marševi.