ИН4С

ИН4С портал

На овој биљци Срби зарађују до 1.400 евра по литру: Успева после три године, а ево шта праве од ње

Да ли сте знали да је Србија једна од три највећа произвођача органског смиља у свету? Када је пре више од 11 година, Новица Шутић из Горње Мутнице код Параћина засадио прве плантаже смиља испод Ртња, људи су га гледали са чуђењем. Данас, сву количину убраног смиља прерађује у етерично уље, чија цена на светском тржишту износи од 400 до 1.400 евра по литру.

Шутић има потпуно заокружен процес производње смиља, а биотпад претвара у пелет који користи као гориво, стварајући циркуларну економију са нултом тачком отпада.

С обзиром на чињеницу да је још увек технички пионир у овом бизнису, Шутић још не може да да тачну процену колики ће бити животни век ове биљке у Србији.

Рекао је да би смиље требало да траје између 10 и 15 година, али је потребно нешто мање од деценије да би се тај период прецизније утврдио. Без обзира на прогнозу о дуговечности ове биљке, она се већ после треће године узгоја може исплатити.

Ипак, ни улагања у смиље нису мала. Како он наводи, крећу се од 3.000 до 5.000 евра по хектару.

– У првој години успете да покријете неке елементарне трошкове, а новац повратите и почнете да зарађујете у трећој. Наравно, све ово важи само за оне који знају шта и како треба да раде. Ми, сада, имамо велику производњу и у целом процесу, од брања до дестилације, ангажујемо 300 до 500 људи, зато што је у питању органски производ који се бере ручно – прича Шутић, који у овом тренутку има 12 запослених.

И мислим да у остатку Србије, тренутно, не можете окупити толики број стручњака за ову делатност. Дакле, сав успех дугујемо добро уиграном и посвећеном тиму – каже Шутић.

У овом тренутку имамо 12 запослених који су одлично обучени за десетилацију смиља и мислим да у остатку Србије, тренутно, не можете окупити толики број стручњака за ову делатност. Дакле, сав успех дугујемо добро уиграном и посвећеном тиму – каже Шутић, преносе Новости.

Смиље се може узгајати за различите намене. Првенствено се користи за производњу козметичких препарата, а за украшавање башта или тераса често се бирају сламната ружа и биљка сладић. Најбоље успева средоземно смиље, због чега је највише заступљено на нашим просторима.

(еКапија)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *