На пет локација у близини фабрика из времена СФРЈ пронађено 110 тона опасних хемикалија
На пет локација близу фабрика које датирају из времена СФРЈ, има укупно 110 тона застарјелих хемикалија које представљају ризик од загађења и потребно их је збринути на адекватан начин, показују подаци Управе за инспекцијске послове.
Ово пише у извјештају о раду Министарства туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера од јануара до октобра ове године.
У документу су дати предлози приоритета за наредну годину, а који се односе на овај ресор.
Наводе да је лоше стање у фабрикама које су прошле кроз бројне власничке трансформације и пословне кризе, те да су у њима похрањене застарјеле хемикалије којима је истекао рок трајања или се из других разлога више не могу користити.
“Оваква ситуација током дугог низа година, између осталог, узроковала је и неадекватно старање о хемикалијама у кругу фабрике што представља ризик од загађења”, појашњено је у документу, пише РТЦГ.
Оцијењено је да треба јачати административне капацтете у наредном периоду.
“У последњих годину дана капацитети Дирекције за климатске промјене су значајно ослабљени. Чињеница је, да је због разноликости послова који везани за област климатских промјена, значај ове области на нивоу Европске уније у смислу веома амбициозне климатске политике неопходно јачање капацитета у односу на већ постојећи број ангажованих службеника у министарству, како би се омогућило креирање и спровођење климатских политика и извршавање закона”, појашњено је у документу.
У дијелу који се односи на квалитет ваздуха, пише да се изазови углавном односе на чињеницу да се за кључне потезе (усвајање стратегије, измјене закона) мора сачекати усвајање документа који нијесу у надлежности тог ресора.
“Спровођење наведених међународних пројеката и учешће у раду радних тијела међународних споразума знатно је отежано због немогућности присуствовања састанцима. Израда специфичних докумената (анализа, студија и сл.) отежана је интерним административним процедурама којима се захтијева да се стално ангажују различити локални експерти иако је њихов број у Црној Гори врло ограничен”, наводи се у извјештају.
Оцијењено је да посебан изазов представља изградња капацитета Агенције за заштиту животне средине за самосталну израду инвентара емисија загађујућих материја и пројекција ових емисија у будућем периоду.
Изазови им је, како наводе, да буду транспарентни по питању информација везаних за мјере које су усмјерене на побољшање квалитета ваздуха.
“Са почетком сезоне гријања очекује нас повећано интересовање медија/јавности везано за конкретне мјере усмјерене на побољшање квалитета ваздуха. Неопходно је имати у виду пакет енергетске подршке ЕУ вриједан 30 милиона евра који је Црна Гора добила у марту ове године, а који је намјењен промовисању коришћења обновљивих извора енергије, повећању енергетске ефикасности и усвајању стратешке визије будућности земље у смислу енергије и климе. У том смислу, изазов представља транспарентност информација о дистрибуирању ових средстава, намјераваним и постигнутим Ефектима”, пише, између осталог, у извјештају.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Јели ово пронађено на Маурицијусу .