Na poziv Njegoša: Na današnji dan 1834, Crnu Goru prvi put posjetio Vuk Stefanović Karadžić
1 min readNa današnji dan, 17. septembra 1834. godine na Njegošev poziv, Crnu Goru je prvi put posjetio Vuk Stefanović Karadžić.
Boraveći u Crnoj Gori, Vuk je prikupljao folklornu, jezičku, leksičku i istorijsku građu. Kad je sročio i potpisao svoj testament Petar II Petrović Njegoš je, pored ostalog, napisao i ovo: „Hvala ti, Gospodi, jer si me na zemlji nad milionima i dušom i tijelom ukrasio…” U sjećanjima i zapisima Njegoševih savremenika, međutim, nije ostalo previše sigurnih i jasnih podataka o njegovom liku, stasu i obliku. U svim opisima dominiraju tvrdnje da je „pustinjak cetinjski” bio veoma visok i izuzetne ljepote, a u narodu je do danas sačuvano poređenje za mušku ljepotu: „Lijep i stasit k`o vladika Rade…” Tome su svakako u znatnoj mjeri doprinijeli upravo zapisi i opisi Njegoševih savremenika, onih sa kojima se srijetao po evropskim metropolama ili su mu dolazili u posjetu na Cetinje. Tako je Vuk Karadžić, nakon prvog susreta sa Njegošem u Beču u pismu Lukijanu Mušickom pored ostalog napisao i ovo: „Nema mu još puni dvadeset godina a veći je i ljepši nego ikakav granatir u Beču!”
Dodao je uz to da je mladi crnogorski vladika „možda najviši i najljepši čovjek u Crnoj Gori…” „Tako mi onoga, čisto se bijah uplašio” – zapisao je Jovan Subotić, poznati srpski književnik i političar, doktor filozofije i prava, koji je tih dana u Beču takođe srio i upoznao Njegoša. „Toliko visoka čovjeka nijesam bio do toga dana nikad vidio. A pri tom svi udovi tijela u najljepšem razmjeru, pa glava i lice zaista apolonski… Nijesam mu se mogao dosta nadiviti. A ne samo ja, nego mu se visini i ljepoti divio i sav Beč, a u Beču se doista viđa kojeotkud mnogo lijepih ljudi u svakom pogledu…” Njegoša je te 1833. godine u Beču, u domu Vuka Karadžića, upoznao i Imbre Ignjatijević–Tkalac, jedan od najpoznatijih južnoslovenskih publicista onoga vremena, koji je ostavio pisani trag i o tom susretu: „Svakako je bio najljepši čovjek kojeg sam u svom životu vidio: divovski stas sa najsavršenijom skladnošću udova, sa klasičnim lijepim licem, sa ozbiljnim a ipak blagim izrazom…
Njegoševa vanredna muška ljepota privukla je najveću pažnju na dvoru u Petrogradu, Beču i Napulju…” „Umjetnik bi izabrao upravitelja Crne Gore kao obrazac za sliku Herkulovu, a filozof za putovođu u svome životu” – zapisao je ruski inžinjer Kovaljevski, koji je 1838. godine boravio na Cetinju, a ser Hajnrih Lejard, istaknuti engleski arheolog i političar (poznat, inače, po mržnji prema Slovenima), koji je Crnu Goru posjetio naredne, 1839. godine i sa Njegošem igrao bilijar, kaže da mu je crnogorski vladika izgledao kao najviši čovek kojeg je ikada vidio i misli da je bio visok „sedam i po stopa” (više od 228 santimetara). Gotovo na svim poznatim Njegoševim portretima, a uglavnom su ga slikali iz lijevog poluprofila, jasno je i uočljivo naglašen jedan ožiljak koji je imao iznad lijevog oka. Pavle Rovinski tvrdi da je ta povreda nastala u djetinjstvu kad je Njegoš pao sa konja. Vrhunac divljenja Njegošu, njegovoj fizičkoj ljepoti i duhovnoj veličini, predstavlja, ipak ono što je o njemu zapisao Ljuba Nenadović:
„I kad na ovom svijetu nestane brijegova i ljudi, meni se čini još će trajati dva crnogorska kolosa: Lovćen i Vladika…”
Mitropolija