На суду траже да им се врати 28 килограма драгуља вриједних двије милијарде
Продаја 28 килограма полудрагог камења опала који су одузети 2012. године од Роберта Фањека и Антонија Вернона Стреленског обустављена је почетком 2022. јер је пред Основним судом у Котору усвојена привремена мјера забрана располагања колекцијом полудрагог камења, а прво, припремно рочиште у том предмету одржаће се данас.
Како је „Дану“ саопштено из Основног суда у Котору, тужбу којом се од државе тражи повраћај драгог камења и надокнаду штете поднијели су Фањек и Стрелински, а предмет је додијељен судији Ањи Милић Кркељић.
Влада Црне Горе је у јуну 2021. усвојила информацију о поступку продаје 28 килограма полудрагог камена опала који су одузети 2012. године у Бечићима јер су, наводно, нелегално унијети у Црну Гору. Процијењена осигурана вриједност опала, према тврдњама ранијих власника, износи око двије милијарде евра. Кроз ранији судски поступак, за који претходни власници тврде да је био инсцениран и пристрасан, утврђено је да су опали унијети у Црну Гору мимо царинских прописа, па су драгоцјености одузете и проглашене власништвом државе.
У ранијој информацији Владе констатовано је да је извршен преглед полудрагог камења које се налазило у једној великој торби, руксаку и два коферчића. Мјерењем је утврђено да комади опала имају укупну тежину од 28 килограма и 172 грама, а највећи камен био је тежак 4,4 килограма. Међу овом количином налази се и 14 полуобрађених фигурица у облику животиња, укупне тежине нешто веће од једног килограма.
– Продаја предметних ствари стопирана је рјешењем Основног суда у Котору од 18. фебруара 2022. године. Дакле, донијета је привремена мјера, која је на снази до правоснажности парнице. У предмету још нису рађена вјештачења, а на припремном рочишту ће се утврдити вриједност предмета спора. Не може се пружити одговор када ће пресуда бити донијета јер то зависи од доказног поступка, али по доношењу исте ћемо пружити обавјештење. Тужиоци тужбом траже да се изврши повраћај одузетих опала, накнаду штете због оштећења ствари, накнаду штете због несталих пет килограма опала и накнаду штете тј. измакле користи од 14. марта 2012 године – наводе из Основног суда.
Предложена обрада драгуља
Процјенитељ је, како су раније саопштили из Управе за имовину, доставио извјештај о прегледању, разврставању, идентификацији и мјерењу опала, као и процјену за два обрађена опала у облику фигура животиња.
– У достављеном извјештају је предложено да се изврши обрада – брушење репрезентативних узорака, након чега би се утврдили квалитет и вриједност опала, што би у коначном омогућило сагледавање цјелокупне ситуације, односно утврђивања оквирне вриједности за цјелокупну количину одузетих опала, као и предлагање најбољег начина даљег поступања са предметним опалима. Како није постојала могућност да се обрада – брушење репрезентативних узорака изврши у Црној Гори, покушали смо организовати изношење узорака из земље и њихову обраду. У међувремену смо од Заштитника имовинско правних интереса Црне Горе обавијештени да је пред Основним судом у Котору усвојена привремена мјера – забрана противнику предлагача располагања колекцијом полудрагог камења опала – саопштили су из Управе.
Из Управе за државну имовину и катастар, преко Министарства финансија, „Дану“ је раније саопштено да је постојао план да се опали изнесу из државе ради даље обраде, али је то онемогућено покретањем поступка пред судом у Котору.
– Управа за катастар и државну имовину ангажовала је гемолога са Канадског гемолошког института да изврши идентификацију, мјерење и разврставање предметних опала и предложи даљи начин њиховог чувања и валоризације. У периоду од 29. јуна до 1. јула 2021. године, у просторијама трезора Централне банке извршено је прегледање, мјерење и разврставање цјелокупне оставе полудрагог камења опала – казали су нам из Управе.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: