ИН4С

ИН4С портал

Набавка траје скоро двије године – Бијело Поље и Никшић и даље без апарата за магнетну резонанцу

1 min read

Foto: Savo Prelević / Vijesti

Ни након скоро двије године од када је је Управа за капиталне пројекте расписала тендер, бјелопољска и никшићка болница још нису добиле апарате за магнетну резонанцу, укупне вриједности око 1,56 милиона евра.

Поступак набавке тренутно је заустављен, након што је више пута уложена и усвојена жалба понуђача. Средином августа ове године, тендер је поништен на предлог Комисије за спровођење поступка јавних набавки јер није поднијета ниједна исправна понуда и понуђачи су искључени из поступка јавне набавке.

“Оно што ми посједујемо као информацију у вези са набавком магнетне резонанце за потребе Опште болнице Бијело Поље, јесте да је у току поступак набавке посредством Управе за капиталне пројекте, као и да је уложена жалба на избор најбољег понуђача, те се чека рјешење по жалби Комисије за заштиту права у поступцима јавних набавки”, одговорио је “Вијестима” директор те установе Кенан Еровић.

Он је подсјетио да су у бјелопољској Општој болници више пута наглашавали значај набавке магнетне резонанце, када је у питању унапређење дијагностичких процедура у тој установи и колико би набавка апарата унаприједила здравствену услугу и заштиту не само за грађане Бијелог Поља и Мојковца, већ и читавог сјевера државе.

“Наша установа посједује неопходан кадар и простор који захтијевају савремени стандарди за смјештај апарата и надамо се да ће у што скоријем року бити реализована процедура набавке, што је у интересу свих грађана и здравственог система”, казао је Еровић.

Он је одговорио и да је у служби за радиолошку дијагностику запослено шест љекара, од којих је троје на специјализацији. Појаснио је да су посредством Министарства здравља додијелили ужу специјализацију из неурорадиологије, а планирају да додијеле још двије специјализације из области радиологије.

“Када су у питању листе чекања за дијагностичке процедуре, оне су сведене на минимум. Тако се за ултразвук, доплер крвних судова и радиографију чека до седам дана, док се на скенер чека до мјесец. За хитне пацијенте, онколошке пацијенте, дјецу и труднице не постоје листе чекања, већ се прегледи одрађују истог дана”, рекао је Еровић.

У јавном здравственом систему апаратима за магнетну резонанцу тренутно располажу Клинички центар Црне Горе (КЦЦГ) и Клиничко-болнички центар (КБЦ) Беране. Грађани Бијелог Поља на прегледе се упућују у сусједно Беране, а Никшића у Подгорицу.

Грађани који чекају дуже од 45 дана у јавним здравственим установама могу да се о трошку Фонда за здравствено осигурање прегледају у неколико приватних клиника у Подгорици, Никшићу и Котору.

Нови уговори за МР прегледе са приватним клиникама ступили су на снагу 1. јануара 2024. и важиће двије године. Грађани који чекају дуже од 45 дана у јавним здравственим установама могу да се о трошку Фонда прегледају у неколико приватних клиника у Подгорици, Никшићу и Котору. Фонд има потписане уговоре са приватним здравственим установама Конзилијум, Хипократ и Мој Лаб.

Уговори са приватним клиникама у којима се раде МР прегледи у ситуацијама када у јавном здравственом систему нема термина, на снази су посљедњих седам година.

Пацијенти су се најприје упућивали у приватне установе са упутом изабраног доктора, уз претходно прибављено одобрење конзилијума, у случајевима када се у јавном здравству на тај преглед чекало дуже од 30 дана, сходно Правилнику Фонда.

Током 2021. године, одлуком и упутствима претходног руководства тај рок продужен је за 15 дана, што значи да се пацијенти који чекају на преглед магнетном резонанцом у јавним установама упућују код приватника ако је први слободан термин у наредних 45 дана, преносе Вијести.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *