IN4S

IN4S portal

Nacionalna struktura na popisu 2021. godine imperativ vremena

1 min read
Istinitim podacima o nacionalnoj strukturi stanovništva, mada sa značajnim zakašnjenjem zbog nedopustivog ponašanja dosadašnjeg režima, pruža se mogućnost da se sagledavanje demografskih stanja, tokova i projekcija stanovništva prati na osnovu aktuelnih naučnih standarda.čime će da se smanjuju, a ne pospješuju decenijske podjele u građanskoj državi Crnoj Gori...

Piše: Prof. dr Božidar M. Bojović, naučni savjetnik

Popis stanovništva predstavlja najkompleksniji i najodgovorniji postupak koji jedna država preduzima u domenu istraživanja stanja i praćenja demografskih promjena na svojoj teritoriji. Osnovni cilj ovog, po državu i narod, izuzetno značajnog procesa jeste da se kroz vrijeme, u ravnomjernim intervalima, dobijaju objektivni podaci o stanju i strukturi socijalnih, ekonomskih, demografskih, političkih i drugih obeležja i da se na osnovu njih kroz institucije države donose racionalni planovi koji će ih usmjeravati pozitivnim trendovima. Primarni uslov, da bi se taj cilj postigao jeste puna sloboda izražavanja pri davanju podataka svakog pojedinca i ukupne mase stanovništva.

Prikupljeni podaci tek tada će dati realnu brojčano-numeričku sliku stanja i strukture proučavane statističke mase prema tretiranim obeležjima. I što je i te kako važno, tako se u punoj mjeri postiže cost benefit između značajno uloženih materijalnih sredstava koje popis iziskuje i koristi po narod i državu koji se sa njim dobijaju.Zato aktuelna vlast, Državna institucija za statistiku koja planira i programira popis i obučeni popisivači, kao potencijalni nosioci mogućih uticaja na rezultate popisa, ni jednim postupkom ne smiju uticati na slobodu izražavanja, jer se na taj način podrivaju i negativno usmjeravaju dobijeni podaci i demografska kretanja u državi.

Uticaj na slobodu izražavanja i vjerodostonost dobijenih podataka od strane ovih institucija prisutni su, posebno,kada se radi o pitanjima koja su od značaja za aktuelnu vlast u datom vremenu. Tako npr. u zemljama sa riješenim nacionalnim pitanjem gdje etnička strutura stanovništva nije varijabilna ne mora se o njoj dobijati podatak na svakom popisu. Međutim, u autarhičnim režimima gdje se identitetska pitanja koriste prvenstveno, u političke svrhe, ovo je izvanredno tlo da se preko cenzurisanog popisa dobijaju podaci koji aktuelnoj vlasti odgovaraju.

U Crnoj Gori, od prvog popisa sanovništva 1909. godine, do poslednjeg 2011. godine nijesu dobijani tačni podaci o nekim pitanjima koja su u vremenu tog popisa bila značajna po aktuelnu vlast. Godine 1909. bilo je to u odnosu na broj stanovnika, gdje je prikrivano stvarno brojčano stanje, a od 1945. do 2011. na svim popisima o etničkoj strukturi stanovništva koja je korišćena u političke svrhe.

Prilikom prvog popisa u Knjaževini Crnoj Gori, zvanično je, na dan 31.12.1909. godine , bilo 317.656 stanovnika. Ovi podaci su preuveličani zbog vojno-strateških i političkh činilaca tog vremena. Trebalo je prikazati što veći broj vojno sposobnog stanovništva za odbranu zemlje. Prema podacima Državnog arhiva Crne Gore i Ministarstva unutrašnjih djela Crne Gore br. 10.334, od novembra 1910. godine stoji da u Crnoj Gori živi 222.015 stanovnika, a prema stenografskim bilješkama iz 1914. Godine u Crnoj Gori je tada bilo 220.000 stanovnika. S druge strane, u odnosu na nacionalnu strukturu stanovništva, do 1948. godine, dok su uvažavani kriterijumi nauke, narodnog osjećanja i pamćenja, sve je kazano u Zemljopisu Knjaževine Crne Gore za učenike trećeg razreda osnovnih škola: “Svi ljudi,koji žive u našoj domovini,jesu Srbi,većinom pravoslavne vjere, a ima ih malo rimokatoličke i muhamedanske”. Mada se tada nacionalna struktura stanovništva pratila na osnovu vjeroispovijesti i jezika, Srba je u Crnoj Gori 1921. godine bilo 93,2%, a 1931. 75.7%, da bi 1948. godine Crnogorci, kao novoformirana nacija činili 90.6% stanovništva, a Srba, do tada jedinog naroda, je bilo svega 1,7%! . Crnogorci su na sledećim poratnim popisima većinski narod , mada se procenat smanjuje sa 90.6% u 1948. na 61,8% 1991. godine. Na dva poslednja popisa Crna Gora nema većinskog naroda. Crnogoraca kao najbrojnijih je 2003.godine 43%, a 2011. 44.7%. Srba, 31,99% na popisu 2003, a 28,77% na popisu 2011. godine.

Ovakve neprirpodne promjene u nacionalnom izjašnjavanju državotvornog naroda u Crnoj Gori rezultat su nasilnog preimenovanja autohtonog većinskog srpskog naroda u Crnoj Gori od strane aktuelne vlasti tokom 75 godina, kako bi Crnogorci kao većinski narod bili “garant očuvanja” njihove vizije države.Tako su podaci o izražavanju etničke pripadnosti na svakom novom popisu više bili pokazatelji snage autohtonog, državotvornog srpskog naroda da se suprostavi nasilnoj asimilaciji, nego objektivnog stanja etničke pripadnosti.

U prilog tome posebno ukazuju razlike zvaničnog procenta Srba u nacionalnoj strukturi stanovništva (31.99% 2003. i 28,77% 2011. godine) u odnosu na njihova osnovna identitetska obeležja: procenta onih koji govore maternjim srpskim jezikom (63,49% 2003. i 42,88 2011. godine!), stanovništva dominantno istočno-pravoslavne vjerske pripadnosti (74,2%).

Bez obzira što ovakvi podaci ukazuju i na potrebnu ozbiljnih naučnih psiho-socioloških studija traumatizovanog stanovništva Crne Gore, oni su potvrda nedopustivog decenijskog nasilnog identitetskog preimenovanja autohtonog, državotvornog srpskog naroda u Crnoj Gori u novu naciju , koje sprovodi aktuelni režim. To je izvor neminovnih dubokih podjela u narodu koje sputavaju svaki progres i civilizacijske iskorake Crne Gore kao građanske države..Zato, je jedan od prioritetnih zadataka nove, prvi put voljom naroda izbrane višestranačke demokratske vlasti da na popisu stanovništva 2021.godine obezbijedi slobodno izjašavanje svakog pojedinca o vjeroispovijesti, maternjem jeziku i nacionalnoj pripadnosti.

Zaključak

Činjenica da podaci o etničkoj strukturi stanovništva na svim poslijeratnim popisima od 1948. do 2011. godine ne odgovaraju stvarnom stanju, ima za posledicu da su prikazi demografskog stanja, demografskih trendova i demografskih projekcija kontradiktorni i naučno neupotrebljivi, zbog čega je i objektivno sagledavanje demografske perspektive i budućnosti Crne Gore u 21. vijeku nemoguće. Istinitim podacima o nacionalnoj strukturi stanovništva, mada sa značajnim zakašnjenjem zbog nedopustivog ponašanja dosadašnjeg režima, pruža se mogućnost da se sagledavanje demografskih stanja, tokova i projekcija stanovništva prati na osnovu aktuelnih naučnih standarda.čime će da se smanjuju, a ne pospješuju decenijske podjele u građanskoj državi Crnoj Gori…

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Nacionalna struktura na popisu 2021. godine imperativ vremena

  1. autoru se omakla, siguran sam bez ikakve zadnje namere, greška. ne postoji istočno-pravoslavna verska pripadnost. ako bi postojala onda bismo imali ѕapadno-pravoslavnu a nemamo. dakle, samo pravoslavna veroispovest.

  2. Litije su pokazale da su Srbi većinski narod u Crnoj Gori i to u drzavi gdje realno živi nesto više od 500 do maksimum 530 hiljada stanovnika i zato su litije same po sebi velicanstvene i najbolji pokazatelj da su prethodni popisi stanovništva falsifikovani, što je jednim dijelom i odgovornost opozicionih političara koji su pristali na takav režimski popis stanovništva. Litije su pred cijelim svijetom potpuno razgolitile laži i falsifikate odlazećeg režima i poslale poruku: „Car je go“! Na litijama je u jednom danu bilo prisutno 200.000, i to u zemlji gdje živi do 530.000 stanovnika, uzimajući ovo u obzir onda je jasno da su Srbi većinsko stanovništvo i zato ovoliko protivljenje raznih nvo udbaških organizacija, potomaka komunizma i titoizma, koji su realno manjina u stanovništvu , na nivou statističke greške ali odlično raspoređeni u državnom sistemu, medijima, nvo ….. gdje funkcionišu kao neka sekta, gdje sve to rade iz interesa, manje iz ubjedenja ili su vremenom indoktrinirani propagandom i služe kao korisni idioti u sprovođenju projekta sa strane kao pokusaja rasrbljavanje Crne Gore kao na primjeru Galicije u Ukrajini. Popis stanovništva pokazaće da li je nova Vlada, za koju kažu da će biti prva demokratska Vlada u u CG, Vlada koja će napraviti otklon od antinarodnog sistema i sprovesti slobodno izjašnjavanje naroda na popisu stanovništva ili će kao njihovi prethodnici pristati da budu sluge antinarodnog i antidržavnog sistema i sabotiraju ili sprovedu još jedan falsifikovani popis stanovništva koje su litije najbolje razotkrile na djelu.

  3. Što više bude Srba na popisu, time će više biti i Crnogoraca, jer će milion Srba iz CG koji žive širom svijeta u tom slučaju i CG početi smatrati za svoju državu a ne samo Srbiju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *