IN4S

IN4S portal

Nadoknađivanje sna tokom vikenda može smanjiti rizik od srčanih bolesti

Preko sedmice imamo puno obaveza – posao, odvođenje dece u vrtić, kupovina namirnica, spremanje obroka… niz može da se nastavi, a svi smo svesni da nam fali vremena i često ga uzimamo od sna. Kada ne spavamo dovoljno, sigurno ćemo poremetiti organizam i zdravlje, jasni su lekari, ali dobra vest je da nadoknađivanje spavanja može biti korisno organizmu – smanjiće rizik od srčanih bolesti za 20 odsto. Ipak, treba da budemo i tu oprezni.

Vikend često koristimo da obavimo ono što smo propustili tokom radnih dana, a pod tim se podrazumeva i koji sat spavanja. Nadoknađivanje izgubljenog sna vikendom smanjuje rizik od srčanih bolesti za 20 odsto, kaže novo istraživanje. Studija je iznenađujuće s obzirom na to da su stručnjaci naglašavali važnost održavanja doslednog rasporeda spavanja – ustajanja i odlaska u krevet otprilike u isto vreme svakog dana, čak i vikendom.

Otkriveno je da je dobijanje dovoljno kompenzacionog sna povezano sa manjim rizikom od srčanih bolesti, posebno za ljude koji ne spavaju redovno radnim danima. Za studiju, istraživači su koristili podatke od skoro 91.000 ispitanika uključenih u bazu UK Biobank, a istraživali su vezu između nadoknađenog spavanja vikendom i srčanih bolesti.

Kakva je veza između sna i zdravlja srca

San je jedan od tri stuba zdravog načina života, pored izbalansirane ishrane i vežbanja: „Spavanje manje od sedam sati u noći povećava srčane rizike. Postoji mnogo studija koje pokazuju da to nije zdravo“, kaže dr Nitun Verma, a piše Jahu lajf.

Dok neke studije pokazuju da kratkoročni nedostatak sna može biti „nadoknađen“ spavanjem vikendom bez štetnih posledica, druge ukazuju da i predugo spavanje može povećati rizik od zdravstvenih problema, poput dijabetesa tipa 2. Stručnjaci naglašavaju da je u redu napraviti „mali dug ako ga brzo otplatite“, ali je najbolje i uvek savetuju da spavamo redovno i dovoljno.

Glavni cilj treba da bude redovno dobijanje kvalitetnog sna i održavanje tipičnog vremena buđenja. Ako to nije moguće, povremeno duže spavanje ili dremke mogu pomoći, ali za one sa problemima sa nesanicom, ova strategija može pogoršati stanje.

Postoje ljudi kojima je potrebno više sna, drugi dobro funkcionišu i sa manje sna. Neki su jutarnje tipovi, drugi noćne ptice. Na primer, ako se neko bori sa nesanicom ili radi na jačanju svog cirkadijalnog sata, održavanje rasporeda je od velike pomoći. S druge strane, ako se neko bori sa pospanošću tokom dana, bez prisustva simptoma nesanice, spavanje vikendom može biti od pomoći, jasni su lekari.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *