ИН4С

ИН4С портал

Најљепша слика са Цетиња: Дјечији православни сабор – Митрополит Јоаникије: Ви идете путем наших светих предака

1 min read

Светом литургијом у Цетињском манастиру, коју је служио Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски и Егзарх свештеног Трона пећког г. Јоаникије јуче, 31. августа, почео је 23. Православни дјечији сабор Црне Горе.

Високопреосвећеном Митрополиту Јоаникију саслуживали су архимандрит Пајсије, игуман Цетињског манастира и изабрани Епископ диоклијски, свештеномонаштво и свештенство Митрополије, уз молитвено присуство вјерног народа.

На Литургији је традиционално одговарао хор „Преподобна мати Ангелина“ из Никшића, под умјетничким руководством професорице музике Ане Бојић.

Прије причешћа вјерних сабранима се обратио протојереј Никола Пејовић, старјешина Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици, који је истакао да се овај сабор од других одваја свечаношћу, љепотом, радошћу те да се њему радује и земља и небо.

„Ово је најљепши и најважнији сабор и у нашој Цркви и у нашој Црној Гори, а можемо слободно рећи и много шире зато што њиме испуњавамо заповијест Христову: Пустите дјецу нек долазе мени, и не браните им; јер је таквих Царство Божије. Дакле, ако не будемо као дјеца нећемо видети Царство небеско“, бесједио је отац Никола.

Појаснио је да се у овом сабору испуњавају обије заповијести: пустите дјецу и не браните им да прилазе Господу:

„Не само да им не бранимо него их на то подстичемо! А у исто вријеме приступајући Господу, гледамо у вас, у ваша безазлена, радосна, весела лица и учимо се како треба и ми да живамо и какве треба наше душе да буду. Овај сабор је значајан и по томе што се у њему сви таленти уткани у дјеци на најбољи и најблагословенији начин афирмишу, па ће свако показати оно што је Бог уткао у нас кад нас је стварао. А то значи да испуњавамо још једну заповијест: да нећемо закопати свој таленат, него ћемо га на благословени начин принијети Богу и учествовањем у овом сабору га у исто вријеме и умножити.“

Прота је указао и на то да је овај сабор је значајан зато што почиње непосредно прије почетка нове школске године и учи нас да никад знање не смије да буде само себи циљ, већ да знање мора да иде заједно са врлином те се зато овај сабор одржава под слоганом „Врлине воде у висине“. Само знање испуњено врлином је оно знање које може бити на корист и нама и нашим ближњима, и заједници и друштву, и цијелом овом свијету.

Овај сабор, како је нагласио, најбољи је одговор на опасности које нам у данашње вријеме пријете са свих страна. Наиме, данашњи човјек, а нарочито дијете, често је на удару неких нових култура, нових навика и васпитања, којих није било у нашем народу и нашем искуству које траје вјековима.

„Нијесмо ми ту од јуче па да нас неко учи како треба да васпитавамо дјецу и чему треба да их учимо, шта то наша дјеца треба да знају. Ми смо вјековима примали, преузимали и предавали, са кољена на кољено, оно што су истинске вриједности, богочовјечанске: да љубимо Бога свим срцем својим, да вјерујемо у Бога и да љубимо једни друге – да смо спремни да се жртвујемо једни за друге.“

Указао је прота и на то да нам данашњи хуманизам и данашње васпитање нуде нешто што као да расчовјечује човјека, што га затвара у самодовољност, подстиче на разне уређаје и од човјека, а нарочито од дјетета, праве једну машину која ће бити само дио тог њиховог шрафа и служити ко зна чијим интересима, на крају га понижавајући и одбацујући:

„И зато овај сабор је јасан одговор на то, да ми се сабирајући око ове светиње, сабирамо и цјеливамо честицу часнога Крста Христовога и стојимо заједно са Његовом Мајком и са Његовим ученицима и женама мироносицама поред Његовога Крста, гледајући и учећи се на Његово смирење и Његову безграничну љубав. Љубав која није само љубав према његовим ближњима, него љубав која грли и Његове непријатеље и тиме се учимо и ми да љубимо не само наше ближње, него да љубимо све људе овога свијета.“

Отац Никола је поручио да се, гледајући Христа распетога на Крсту, ми сјећамо и многе дјеце која данас страдају у свијету, која немају шта да једу, која су жртва разних глобалистичких интереса и неодговорних људи који управљају свијетом:

„Ми се сјећамо нарочито наше дјеце и наше браће и сестара са Косова и Метохије, који неће поред свих услова у којима живе, да напусте светиње и своја огњишта, и приносимо Христу распетоме молитве наше и љубав и за њих.“

Даље је истакао да приклањајући своје главе под десницу Светога Јована Крститеља, која је крстила самога Господа, „исповједамо, знамо и откривамо, свједочимо да је крштење тајна новога рођења и увођење у нови живот, у пуноћу рођења, чиме се осмишљава и наше тјелесно рођење од оца и од мајке“. Нагласио је о. Никола да се данас Богу молимо сабирајући се око најљепшег црногорског дјетета, Светог Петра Цетињског, који је својим врлинама као звијезда засијао не само Црној Гори и Цркви српској, него цијелом православном свијету.

„Ми се сабирамо данас и молимо Богу и око нашег духовног оца и пастира, родитеља Митрополита Јоаникија који нас као неки духовни орао крили под свој омофор и са чијег радосног лица можемо да прочитамо и видимо данас оне пророчке ријечи које говоре: Ево, ја и дјеца коју ми даде Бог! Зато нека сте сви благословени и нека би нам Господ дао свој изобилни благослов и неба и земље, да испуњени том радошћу сви одемо са овога сабора и да нам то буде снага и свијетлост нарочито у току ове нове школске године“, казао је протојереј Никола Пејовић.

Митрополит Јоаникије: Ви идете путем наших светих предака

Послије Свете службе Божије, на платоу испред Цетињског манастира, Високопреосвећени Митрополит Јоаникије је прогласио 23. Православни дјечији сабор Црне Горе свечано отвореним, поручивши да је ово радост над радостима за коју се припремамо током цијеле године и да знање које добијамо у школи добија праву вриједност ако га прате и врлине: доброта, милосрђе, љубав, честитост, искреност, истинитост и многе друге ствари које красе наш земаљски живот.

„Драга дјецо, ви идете путем наших светих предака, великих учитеља, великих примјера који су кренули од најранијег дјетињства исто тако као и ви, учећи се разним знањима, али учећи се вјери, доброти, љубави и осталим врлинама. Јер треба човјек да узраста и физички, да будете здрави, да будете крепки, снажни, да узрастете да будете људи како ваља, али и да се лијепо образујете. Међутим, оно што је важно, и да имате врлине, да будете добри хришћани и добри људи. Тим путем, кога је Господ Исус Христос благословио и освештао и показао, ишли су и наши свети преци“, бесједио је Архиепископ цетињски и поменуо најстаријег у нашем роду Светога Јована Владимира, па онда првог нашега просветитеља и учитеља, првог Архиепископа српског Светога Саву, Светога Василија Острошкога, Светога Петра Цетињског, Митрополита Петра Другог Петровића Његоша…

Говорећи о томе како је Петар Други Ловћенски Тајновидац Његош достигао такве висине да уђе у највеће тајне свете православне вјере, побожности и духовности, да напише Лучу микрокозма и Горски вијенац и постане геније, велики свјетски писац, Владика је казао да има само један одговор: његов први учитељ био је светитељ – Свети Петар Цетињски:

„Као и ви данас. Отворене душе, отворенога срца дошли сте код свеца Божијега, да се надахнете љубављу Божијом од његовога кивота, благодаћу и милошћу Божијом која се излива из кивота Светога Петра Цетињског. И на такав начин, драга дјецо, узрастате и физички, јер вам Бог дарује здравље, али још више узрастате духовно, да се отворе ваше мисли, срца, разум, ваша осјећања, да када учите у школи боље разумијевате, а када идете у цркву на света богослужења да што више милости, љубави, благодати Божије, вјечнога живота поцрпите и примите у своја срца и у своје душе. Да ваше душе свијетле љепотом Божијом, као што и свијетле, хвала Богу, и да се испуните доброте, љубави, честитости, исправности и сваке врлине.“

На крају је Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије пожелио да овај сабор, као и претходни сабори, као и будући сабори, буде благословен:

„Да одавде од ћивота Светога Петра Цетињскога понесете благослов у својим душама, а да кроз ово данашње дружење, пјевање, кроз молитву и све остало заједничарење, понесете велику радост у својим срцима. Да на такав начин будете оснажени да кренете и ове године у нове побједе, учећи се у школама корисним наукама, корисним знањима, да узрастате и тјелесно и духовно. Да достигнете и знања и врлине, да донесете радост својим родитељима, својим породицама, своме народу, својој Цркви и својој држави и својој отаџбини. Амин, Боже дај! Нека је благословен овај свијетли и велики Дјечији сабор на Цетињу Врлине воде у висине!“

Сабор окупио око 2000 дјеце

Након бесједе Митрополита Јоаникија услиједио је централни програм ове највеће дјечије манифестације Митрополије црногорско-приморске, који су ове године припремили полазници школа вјеронауке из Херцег Новог.

Први Дјечији сабор је одржан благословом блаженопочившег Митрополита Амфилохија на Цетињу 1999. године и окупио око 120 полазника школа вјеронауке у Црној Гори, да би сваке наредне године бивао све већи. Овогодишњи сабор, који се одржава под слоганом „Врлине воде у висине“ сабрао је око 2000 дјеце, полазника школа вјеронауке у МЦП, којима су се придружили и драги гости, такође ђаци школа вјеронауке, из Никшића, Берана, Бијелог Поља и Плужина.

Као и претходних година, сабор ће обиљежити мноштво активности у виду спортских такмичења и креативних радионица, на којима ће дјеца имати прилику да се такмиче у разним спортским дисциплинама и креативним вјештинама, али и да науче нешто ново и истраже неоткривене таленте.

Важан дио Дјечијег сабора представљају и тематске изложбе које се ове године баве значајним јубилејима – 530 година од штампања „Октоиха првогласника“; 130 година од рођења, 45 од упокојења и 10 година од откровења часних моштију Светог Јустина Ћелијског; 200 година од рођења Бранка Радичевића; 100 година од упокојења Алексе Шантића; 25 година од НАТО бомбардовања и 20 година од Мартовског погрома; 170 година од рођења Светог Симеона Дајбабског и 110 година од рођења блаженопочившег Патријарха Павла. Изложбене штандове на ове теме припремиле су школе вјеронауке из Доње Горице, Колашина и Бара Радовића, Цркве Светог Ђорђа под Горицом, манастира Дајбабе, Котора и Прчања, Саборног храма Христовог Васкрсења и Сутомора.

Поред 50 активних школа вјеронауке, при храмовима у Митрополији црногорско-приморској дјела и 10 дјечијих хорова. За њихово учешће у Дјечијем сабору ове године су задужене хоровође Марија и Милена Јовићевић и Анђела Јовићевић Брајовић, које организују концерт дјечијих хорова.

Како је раније најавио Катихетски одбор Митрополије црногорско-приморске, од спортских активности биће заступљени: фудбал, баскет, стони тенис, шах и игре без граница.

Умјетничко – креативне радионице ове године се баве: поезијом, музиком, фолклором, сликањем, калиграфијом, фотографијом и дизајном.

Новина овог сабора су еколошка и хуманитарна радионица за које су задужене школе вјеронауке из Рисна и Бара. Свесрдну помоћ у раду еколошке радионице пружиће и драги гости из НВО „Зелени талас“.

За сву дјецу која буду жељела да науче како се праве просфоре (литургијски хљеб) припремљена је радионица за израду просфора, коју воде вјероучитељице Марија Пантелић и Тамара Балаћ.

Круна свих саборских активности је „Квиз знања“, гдје се дјеца такмиче у ономе шта су научила из вјеронауке током претходне школске године. Квиз припремају и воде вјероучитељи Тијана Лекић и Јовица Вукасовић.

Сабор ће се завршити проглашењем побједника и додјелом награда у такмичарским активностима.

У реализацији овогодишњег Дјечијег сабора учешћа су узели готово сви вјероучитељи Митрополије црногорско-приморске, а за припрему је задужен Катихетски одбор на челу са координатором јерејем Павлом Божовићем.

Митрополија, Весна Девић

Фото: Сара Крговић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *