Najmlađi učesnik Prvog svjetskog rata Dragoljub Jeličić živio u Nikšiću
Poslije vijeka otkriveno je da je dječak – junak bitke za Beograd, Dragoljub Jeličić (12), sin izbjeglice sa Korduna.On je posljednje godine života proveo u Nikšiću. Njegova poznata slika gdje puca iz puške tokom Prvog svjetskog rata dugo je bila u Vojnom muzeju u Beogradu, a slika je djelo francuskog fotografa. Pravi identitet dječaka otkrio je njegov unuk Đorđe Njunjić, pišu „Novosti“.
Dugo se mislilo da je na slici Momčilo Gavrić iz Loznice, takođe golobradi mališan, koji se obreo u redovima srpske vojske tokom Velikog rata. Ovu enigmu otklonio je upravo Dragoljubov unuk Đorđe Njunjić iz Nikšića, koji kaže da u porodičnoj arhivi poseduje dedine slike, a neke od njih, uz ovu već poznatu – kako puca iz rova, ustupio je „Novostima“.
– Uspeo sam, uz dosta muke, da preko mojih prijatelja koji su u kontaktu sa Britanskim imperijalističkim muzejom, arhivima Francuske i Mađarske ispravim grešku i ispod dedine slike bude konačno stavljeno njegovo ime i prezime. Ta je slika dugo bila u postavci Vojnog muzeja u Beogradu i gotovo da nema posetioca koji je nije video i upamtio. U novije vreme prisutna je na internetu i dostupna je celom svetu, kaže Đorđe.
Deda Dragoljub je poslednje godine života proveo u Nikšiću. O njemu koji je šest puta ranjavan, plenio junaštvom, pisao je čuveni švajcarski lekar i ovekovečeni prijatelj Srba Arčibald Rajs, u knjizi „Šta sam video i doživeo u velikim danima“. Ovog dečaka predstavio je kao junaka koji „puca iz puške i baca bombe“.
– Kada je ranjen u ruku, vadili su mu kuršum u niškoj bolnici. Nije hteo da ga uspavljuju za operaciju. Izdržao je bez ijedne reči – napisao je Rajs.
Stotinu godina nakon krvavih događaja tokom Velikog rata, Đorđe Njunjić veruje da će dokazati da je njegov deda po majci Dragoljub Jeličić najmlađi srpski vojnik Prvog svetskog rata!
– Imam knjige u kojima se moj deda pominje kao najmlađi borac. Međutim, ono što je nepobitno jeste da su on i Gavrić, kao dečaci koji život nisu ni omirisali, bili deo jedne hrabre, ponosne i mučeničke srpske vojske koja je preživela golgotu, i na kraju pobedila, – dodaje Đorđe, koji sa bratom Predragom pokušava da to i dokaže.
Junak iz Velikog rata i Solunac Dragoljub Jeličić bio je glumac, sjajan komičar, član Udruženja dramskih umetnika Beograda. Posle Drugog svetskog rata vratio se toj ljubavi i posle Beograda, Jagodine, Skoplja, Tuzle, Rijeke, obreo se u Narodnom pozorištu u Nikšiću. Umro je u 63. godini, a iza njega su ostale tri kćerke koje žive u Nikšiću.
Po pravilu i obicaju pojma nemas ni o cemu
To je srbska nosnja
A D s rat i Bosko Buha i nedopustivo veliki broj djecice koja su odradjivale mnogo opasne bombaske zadatke u kojima je procenat poginulih mnooogo visok
A iz moje familije partizani su strijeljali dijete koga je komanda partizanska otpustila kuci iz razloga sto su tu bila jos dva njegova brata punoljetna
Presrela ga trojka partizanska
Dva muskarca i zena
I strijeljali kao dezertera
Bez da provjere njegovu ist pricu
Dijete
Strijeljali
Vidite li koliko smo mi na Balkanu isprepleteni? Pogledajte pantalone koje nosi ovo dijete, zar nijesu identične pantalonama koje su dio albanske narodne nošnje? Naravno, opanci su srpski.
A ovo je bio suludi imperijalistički rat i u njemu svakako ne bi trebalo da učestvuju djeca.
Momčilo Gavrić je imao samo 8 godina kada ga je srpska vojska usvojila nakon što su mu Hrvati izmasakrirali roditelje i sedmoro braće i sestara.