Najstariji sačuvani srpski ćirilični rukopis i u digitalnom formatu
1 min readNa današnji dan, 29. jula 2005. – Miroslavljevo jevanđelje, najstariji srpski rukopis, upisan je u listu Uneskove baštine „Memorija svijeta“.
Najstariji sačuvani ćirilički rukopis je na Uneskovoj listi Pamćenje sveta od 2005, a za više od osam vekova preživelo je brojne vladare i države.
„Miroslavljevo jevanđelje je kratkotrajno u originalu bilo izloženo u jednoj prostoriji u koju ste ulazili kao u hram na čijoj se sredini nalazi visok postament i vi ste se peli dva stepenika da biste videli šta se na vrhu nalazi. To je bio kao prilazak oltaru i dizajner je potpuno nesvesno bolje od bilo koga od nas ilustrovao svoj stav prema Miroslavljevom jevanđelju“, kaže predsednik SANU Vladimir Kostić.
„Da probamo da dođemo do kvalitetnog pravog fototipskog izdanja Miroslavljevog jevanđelja. A zašto je to komplikovano? Zato što ćemo morati da se posvetimo raskoričenju ovog istorijskog akta i da vidimo na koji način možemo da dođemo do fototipskog izdanja“, navodi ministarka kulture i informisanja Maja Gojković.
Prvo takvo izdanje, po nalogu kralja Aleksandra Prvog Obrenovića, štampano je u Beču krajem 19. veka. Novi reprint i digitalni formati pratiće i film o procesu digitalizacije.
„Tako da nećemo imati samo dovršeno delo, nego ćemo imati i svedočanstvo kako je to izgledalo od početka do kraja i ako bude obavljeno profesionalno, a ja se nadam da hoće, onda će ostati kao podsećanje na proces“, ističe Vladimir Pištalo, v.d. upravnika Narodne biblioteke.
„Narodni muzej i Narodna biblioteka neprestano brinu o ovom rukopisu“, rekla je Bojana Borić Brešković, direktorka Narodnog muzeja u Beogradu, u kom se čuva Miroslavljevo jevanđelje, a jedan nedostajući 166. list u Nacionalnoj biblioteci u Sankt Peterburgu.