Najukusniji vikend u Beogradu: Šta probati na festivalu sira
1 min readSir po recepturi iz 10. vijeka, sir star sat i po vremena, srpska slatka mocarela, sir od dunje i još mnogo toga možete probati na festivalu sira u Beogradu, piše BBC na srpskom.
Nekad se kupovao bijeli ili žuti, tvrdi ili meki, i do nedavno, sir je mogao da dostigne samo sporednu ulogu pod svjetlima reflektora, bar na ovim prostorima.
Festival sira u Beogradu prava je prilika da ovakve tvrdnje padnu u vodu – tokom vikenda je na ovoj manifestaciji izloženo oko tri stotine različitih vrsta sireva, a u sporednoj ulozi su kobasice, slanina i čvarci.
Tako su trapist, obični kačkavalj i edamer kakve znamo, izašli iz mode, pa su se u gastronomskom raju našli i kozji sir u pivu, srpska slatka mocarela, sir sa semenom bundeve, tartufima, ruzmarinom, lavandom, anisom.
Kažu da sir, vino i prijatelji moraju da budu stari da bi bili dobri, pa je zato tu i sir koji se još uvijek pravi po recepturi iz 10. vijeka – šarski sir.
Ovo je jedan od najstarijih i najautohtonijih sireva na Balkanu i vodi porijeklo sa Šar-planine, sa Kosova. Pravi se od mleka krava i ovaca koje žive na više od 2000 metara nadmorske visine, iznad Prizrena, iz oblasti Gora.
„Ovo je potpuno prirodan kravlji i ovčiji sir. U sir se dodaje biljka morač, koja raste u okolini, kako bi se poboljšao ukus„, kažu za BBC sa štanda malih proizvođača sa planine Šara.
Mjesto među sirevima našao je i najstariji vojvođanski slatkiš, kitnikez.
Pravi se od dunje i šećera, mogu se dodati i orasi, ali se danas rijetko sprema. Poznat je i pod imenom sir od dunja, a vodi porijeklo iz Austrougarske.
Na štandu ekipe iz Pirota „krčkao“ se kačkavalj. Velikom varjačom su mešali mleko u kazanu, i u ponudi je bio sir star samo 90 minuta. Još uvek topao, „gumenaste“ strukture, podsjeća na grčki halumi.
Uz dobar sir ide i dobro piće, poput medovače. Nevena Novićević je, pišući diplomski rad na Poljoprivrednom fakuletu spojila sa iskustvom oca koji se bavi pčelarstvom godinama, i tako je nastala njena, prva zvanično registrovana rakija od meda u Srbiji.
U drugom planu, ali neizbježne uz sir, stigle su i kobasice i sušeno meso.“U ovim kobasicama su sjeckani badem i mediteransko začinsko bilje. Pravimo ih po originalnom rimskom receptu iz drugog vijeka. Mi smo kobasicu prilagodili našem ukusu, ali u osnovi je ista„, kaže Cane iz Martinaca.
A za one koji ne vole da eksperimentišu s ukusima, tu su i slanina i čvarci.
Pročitajte još: