IN4S

IN4S portal

NASA laserom traži vodu na Mesecu

1 min read

Stručnjaci NASE su, tokom svojih istraživanja, u više navrata usmeravali laserske zrake ka površini Meseca kako bi obavili razne naučne proračune. Mesec će laserom gađati ponovo da bi pokrenuli potragu za vodom koja je, kako tvrde, verovatno zarobljena ispod njegove površine.

Ova agencija izdala je saopštenje u kojem ističe da rade na razvoju malog satelita nazvanog „Mesečeva baterija” koji će koristiti sa ciljem da detektuju vodu koja je verovatno zarobljena na dnu kratera kojih na Mesecu ima mnogo i do kojih nikada nisu uspeli da dopru sunčevi zraci.

Barbara Koen, glavni istražitelj misije kaže da, iako veruju da u dubokim i mračnim kraterima ima leda, još nemaju dovoljno podataka ili dokaza. Njihov  plan jeste da jednog dana pošalju astronaute na Mesec, ali pre toga moraju da budu potpuno sigurni da tamo ima vode kako bi izuzetno skupa misija bila uspešna.

Satelit „Mesečeva baterija”, osim što će biti učesnik prve misije potrage za vodom na Mesecu, koristiće novu vrstu goriva koje je bezbednije za transport i skladištenje, prenose elektronski mediji.

Džon Bejker, projekt menadžer „Mesečeve baterije”, kaže da ova tehnologija može znatno da smanji troškove istraživanja i doprinese sticanju novih saznanja o površini Meseca kako bi se što bolje pripremili za budući dolazak istraživača NASE na Zemljin prirodni satelit.

Naučnici već duže vremena smatraju da postoji velika šansa da se nađe voda na tlu Meseca, jer su još početkom 1971. godine otkrili tragove vodene pare, dok su 2009. godine našli prve tragove zaleđene vode na njegovoj površini.

Godinama kasnije naučnici su sve više i više učili o tragovima vode na Mesecu, njenoj starosti… Došli su i do saznanja da na njegovim polovima postoje tragovi vode.

Nova  misija trajaće dva meseca, za to vreme satelit će slati zrake preko južnog pola Meseca kako bi pomogao u pronalaženju dubokih kratera koji dosad nisu bili vidljivi.

Osim toga, podaci do kojih bude došao satelit moći će da se uporede sa velikom količinom podataka koji su dosad sakupljeni u drugim misijama istraživanja Meseca.

Sunčevi zraci dopiru do kratera, ali se nikad ne dešava da obasjaju njihovu unutrašnjost. To je i razlog zašto su ti krateri veoma hladni.

Misija „Mesečeve baterije” samo je prethodnica pred organizaciju misije „Artemis” tokom koje će 2024. godine američki astronauti ponovo kročiti na površinu Meseca u cilju osnivanja prvog ljudskog naselja. Međutim, zbog pandemije virusa korona nije isključeno da će misija biti odložena za neko bolje vreme.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net