NATO planira da poveća prisustvo na Kosmetu i BiH
1 min readParlamentarna skupština NATO-a upozorila je u svom godišnjem izveštaju na brojne opasnosti na Kosovu i Metohiji i u Bosni i Hercegovini ukoliko ne bude pojačanog angažmana Evropske unije i NATO-a, piše „Gazeta ekspres“.
Pozivajući se na rizike takođe je iskazana potreba da NATO razmotri dodavanje trupa na Kosmet.
Nedostatak normalizacije odnosa između „Kosova“ i Srbije pominje se kao najizazovnije pitanje za region Zapadnog Balkana.
Zbog toga su NATO i EU pozvani da izvrše pritisak na „Kosovo“ i Srbiju za implementaciju Osnovnog sporazuma i ohridskog aneksa.
„Incidenti na severu su alarm za uzbunu za međunarodnu zajednicu u pogledu ozbiljnosti trenutnih izazova na Zapadnom Balkanu“, zaključuje se u izveštaju Parlamentarne skupštine NATO-a za kraj godine.
Autor ovog dokumenta, lord Mark Lankaster iz Velike Britanije, ističe trenutne uzroke i pokretače glavnih sigurnosnih izazova.
„Kosovo“ se, zajedno sa Bosnom i Hercegovinom, smatra zemljama sa visokim potencijalom za nasilje zbog međuetničkih pitanja i odnosa sa Srbijom.
„U 2023. godini došlo je do ponovnih sukoba na severu ‘Kosova’. Incidenti su alarm međunarodnoj zajednici o ozbiljnosti tekućih izazova na Zapadnom Balkanu. U regionu u kojem gotovo sve države i teritorije traže evroatlantsku budućnost, nerešena pitanja i na Kosovu i u Bosni i Hercegovini moraju preusmeriti važnu pažnju saveznika koji se moraju pomiriti s potencijalom šire destabilizacije“, piše u izveštaju pod naslovom ‘Zapadni Balkan: Opšti sigurnosni izazovi na pragu NATO-a'“, prenela je Koha.
Izostanak koraka ka normalizaciji odnosa Beograda i Prištine smatra se najizazovnijim i najnestabilnijim pitanjem u regionu.
„Ona ima mnoge neposredne i značajne uticaje, sprečava obe zemlje da unaprede svoje procese članstva u EU, značajan je faktor regionalne nestabilnosti, prepreka bližoj i efikasnijoj regionalnoj ekonomskoj saradnji i doprinosi vakuumu moći koji stvara mogućnosti za kriminalne mreže za korišćenje regiona kao rute, arene i područja za trgovinu oružjem, drogom i ljudima“, navodi se u izveštaju.
Kako se navodi u dokumentu, u srži kosovsko-srpskog spora su dva glavna pitanja, nepriznavanje Kosova od strane Srbije i pristup Vlade tzv. Kosova opštinama na severu u kojima žive uglavnom Srbi.
Pozivajući se na rizike, takođe se preporučuje da NATO razmotri dodavanje trupa na Kosmet i Bosnu i Hercegovinu.
„Prisustvo snaga NATO-a na Kosovu i dalje se može pojačati s obzirom na razvoj događaja na terenu i u regionu. Saveznici i EU mogu zajedno da rade na obezbeđivanju snaga na Kosovu i u Bosni i Hercegovini. Ne može se zanemariti saveznička pažnja prema ‘Kosovu’, potencijalno više snaga, pravilno pozicioniranih, je prioritet. Kfor ima važnu ulogu, koja se proteže dalje od prevencije nasilja, jer služi i kao kanal za pozitivan kontakt i izgradnju poverenja sa svim zajednicama na ‘Kosovu’ i u Srbiji“, navodi se u izveštaju.
(RT)