ИН4С

ИН4С портал

Научници коначно имају објашњење ФОМО феномена

1 min read

Ако и нисте чули за ФОМО, можда знате тај осјећај. Тај акроним обележава Fear Of Missing Out, страх од тога да пропустите неки догађај, искуство, информацију или одлуку који би могли побољшати ваш живот.

Нешто сте уморни и не иде вам се на концерт? Али „сви ће бити тамо“ и причати о томе! Окупља се друштво? Ако не одете, они ће причати без вас и знати нешто што ви не знате.

Најновија истраживања сугеришу да се ту мање ради о страху да се пропусти неко искуство, а више од тога да се не буде са неким особама.

Истраживање које је спровела Жаклин Ривкин, бихејвиористкиња са америчког универзитета Корнел, указује а то да управо пропуштање социјалних контаката појачава ФОМО.

– То је заправо опис анксиозности коју многи од нас осећају кад пропуштају друштвено окупљање са људима до којих нам је стало. То је онај чудновати осећај да се људи повезују без нас, да смо то пропустили – рекла је Ривкин за подкаст ДW Сциенце Унсцриптед.

Акроним ФОМО у интернет-заједници постоји већ двије деценије, али је касније постао познат и шире.

Тај феномен користи се и у маркетингу – потрошачима треба указивати на то да тобоже много пропуштају ако не купе неки производ или услугу.

Ривкин и колеге спровели су седам експеримената са хиљадама учесника. Умјесто да посматрају понашање људе кад пропусте неки концерт, фокусирали су се на свакодневне ситуације.

– Занимале су нас ситуације гдје се не пропушта неки велики јединствени догађај. То помаже да се разумије базична психологија, разлог зашто имаш грч у стомаку… и збиља се ради о чињеници да се пропушта окупљање гдје се људи међусобно повезују – каже Ривкин.

– Открили смо да малтене свако може искусити ФОМО уколико се ради о групи људи до које му је стало – наводи она.

У последњој деценији све више истраживача бави се темом. Вјерује се да ФОМО може изазвати поремећаје сна, друштвену анксиозност, депресију и пад учинка рецимо током студирања.

Студија Универзитета Јужни Конектикат је пије две године открила да ФОМО може бити чинилац због којег млади чешће пију алкохол или користе наркотике, пренио је Дан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *