IN4S

IN4S portal

Naučnici otkrili novu misteriju u dubokoj unutrašnjosti planete Zemlje

1 min read

Ilustracija, kosmos

Međunarodni tim naučnika, koristeći superkompjutere, otkrio je ostatke drevnih tektonskih ploča razbacanih duboko u Zemljinoj unutrašnjosti, otkrivajući nove misterije o skrivenoj geološkoj istoriji naše planete.
Revolucionarna studija otkrila je neočekivane ostatke tektonskih ploča duboko unutar Zemlje, daleko od mesta gde bi logično trebalo da budu. Naučnici sa Švajcarskog federalnog instituta za tehnologiju u Cirihu (ETH Cirih) i Kalifornijskog instituta za tehnologiju u SAD koristili su seizmičke talase i najsavremeniju računarsku snagu da otkriju ove ranije nepoznate geološke anomalije.
Seizmički talasi, koje naučnici koriste više od jednog veka, pružaju uvid u unutrašnjost naše planete. Kao i zvuk kroz različite materijale, ovi talasi putuju različito u zavisnosti od njihove gustine i sastava. Međutim, prethodne metode snimanja su se oslanjale na ograničene tipove talasa zbog računskih ograničenja.

Uloga superkompjutera

Naučnici su sada koristili superkompjuter „Piz Daint“ da analiziraju sveobuhvatan skup podataka o talasima zemljotresa, generišući detaljnu mapu donjeg plašta Zemlje. Ovo je otkrilo hladne, guste fragmente stena nalik tektonskim pločama raštrkanim širom sveta, uključujući i ispod zapadnog Tihog okeana, daleko izvan poznatih zona subdukcije.
„Očigledno, takve zone u Zemljinom omotaču su mnogo rasprostranjenije nego što se ranije mislilo“, kaže Tomas Šuten, naučnik o Zemlji na ETH Cirih i jedan od autora studije, koja je objavljena u časopisu „Nature’s Scientific Reports“.

Iako bi ovi ogromni fragmenti stena mogli biti ostaci subdukcije ploča, njihove udaljene lokacije sugerišu alternativna objašnjenja. Šuten teoretišda bi oni mogli uključiti drevni materijal bogat silicijumom iz formiranja Zemljinog omotača pre oko četirimilijarde godina ili naslage bogate gvožđem nastale konvekcijom plašta.
Korišćeni seizmički talasi prvenstveno odražavaju brzinu talasa, dajući na taj način nepotpunu sliku.
„Moramo da izračunamo različite parametre materijala koji bi mogli da generišu posmatrane brzine različitih tipova talasa. U suštini, moramo da zaronimo dublje u svojstva materijala, izvan brzine talasa“, ističe Šouten.
Na primer, slojevi ploča koji se odvajaju od svoje osnove mogu objasniti tanje ploče blizu površine. Potrebna su dalja istraživanja kako bi se potvrdili rezultati nekih istraživanja i otkrilo poreklo ovih do sada misterioznih geoloških obeležja, preneo je „Sajens alert“.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net