Нећемо прећутати: Из дијела власти најавили одговор БС-у ако не раскрсти са ДПС-ом до краја године
1 min readАко Бошњачка странка (БС) не раскине до краја године сарадњу с Демократском партијом социјалиста (ДПС) на локалном нивоу, дио већине из државне власти заједнички ће заузети став о даљим корацима, јер свако одступање од принципа повјерења и заједничке визије, на којима функционише владајућа већина, захтијева адекватну реакцију.
То је “Вијестима” казао шеф посланичког клуба Демократа Борис Богдановић, одговарајући на питање – шта ће његова и остале странке власти које су позивале БС да “раскрсти” с ДПС-ом до 2025. године, предузети ако се то не деси.
БС-у је за одлуку остало још шест дана, али нема ни најава, ни назнака да би могли да раскину савезништво с најјачом опозиционом партијом. Те двије странке су у владајућој коалицији у неколико општина, али само у Бијелом Пољу од БС-а зависи опстанак локалне власти.
Предсједник бјелопољског БС-а Ернад Суљевић, саопштио је “Вијестима” да “засад све остаје исто”.
“Ништа се не дешава, и немам никакву информацију… Ништа планирали нисмо. Да ли ће бити ускоро неких позива или не – у суштини и да буде, мора се разговарати, договарати и преговарати. Никакву другу информацију немам, остаје све као и до сада”, навео је.
Богдановић је рекао да Демократе немају информацију о томе какав ће став заузети БС, нити су, додаје, у позицији да улазе у “унутрашње одлуке” странке Ервина Ибрахимовића. То је, према његовим ријечима, питање политичких приоритета и процјена БС-а.
“Ипак, подсјећам да смо кроз заједничко саопштење Покрета Европа сад (ПЕС), Демократа, Нове српске демократије (НСД), Демократске народне партије (ДНП) и Социјалистичке народне партије (СНП) јасно позвали све странке које чине парламентарну већину да до краја године преиспитају коалиције с водећом опозиционом странком, ДПС-ом. У истом саопштењу, два дана пред реконструкцију Владе, навели смо да коалиција с опозицијом на локалном или државном нивоу утиче на кохерентност парламентарне већине”, подсјетио је.
Богдановић је оцијенио да сарадња с ДПС-ом, који је, каже, суштински противник реформских процеса, “није компатибилна с визијом” коју заступа владајућа већина.
“Наша одлука ће бити промишљена и усмјерена ка очувању интереса грађана и стабилности власти”, поручио је, говорећи о одговору дијела владајуће већине ако БС-у остане с ДПС-ом.
Из ПЕС-а премијера Милојка Спајића, НСД-а шефа Скупштине Андрије Мандића, ДНП-а Милана Кнежевића и СНП-а министра пољопривреде Владимира Јоковића нису “Вијестима” одговорили шта ће предузети уколико БС не прекине сарадњу с ДПС-ом.
Мандић је крајем новембра рекао Телевизији Црне Горе (ТВЦГ) да очекује да ће у јануару имати одговор да ли се Ибрахимовићева партија “опредијелила да буде у Влади или ће се фокусирати на одржање власти у Бијелом Пољу”.
“Кад сте дио парламентарне већине, онда је неприродно да дијелом свог бића будете у парламентарној већини, а другим у опозицији. Очекујем да ће Бошњачка странка, сагласно властитом интересу и ономе што је њена политичка процјена – а она је национална странка која води рачуна о бошњачком народу, да ће процијенити шта је то важније за њене гласаче и заједницу: да ли да буде у Влади и учествује у креирању политике или ће се фокусирати на одржање власти у Бијелом Пољу, гдје чак нијесу прва виолина…”, саопштио је тада.
Крајем јула, уочи реконструкције Владе којом је БС ушао у њу, дио конституената дотадашње владајуће већине – ПЕС, Демократе, НСД, ДНП и СНП у заједничком саопштењу позвао је све странке “које су или ће бити у саставу 44. Владе Црне Горе, да преиспитају коалициону сарадњу с водећом парламентарном опозицијом на свим нивоима најкасније до усвајања буџета за 2025.”.
“У супротном, ова парламентарна већина прекинуће сарадњу са странкама које творе власт с водећом парламентарном опозицијом”, наведено је у заједничком саопштењу.
Буџет за 2025. је у скупштинској процедури и о њему ће се гласати до краја године.
Актуелна бјелопољска власт конституисана је крајем 2022, односно почетком 2023. У локалном парламенту је заступа 19 одборника, од чега 11 из ДПС-а, четири из БС-а, те по два из Социјалдемократске партије (СДП) и Социјалдемократа (СД). У опозицији су партије некадашњег Демократског фронта (ДФ), које имају пет одборника, док ПЕС има четири, Демократе три, а СНП, Грађански покрет (ГП) УРА и Уједињена Црна Гора по два представника.
БС је до 2020. био дугогодишњи коалициони партнер ДПС-а на локалном и државном нивоу. Након “пада” ДПС-а те године, БС се у извршну власт вратио 2022, кад је владу направио Дритан Абазовић (ГП УРА). У Спајићеву владу ушли су 23. јула, добивши једно потпредсједничко и пет министарских мјеста.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: