ИН4С

ИН4С портал

(Не)хришћанска наплата дугова

1 min read

Предсједник Општине Будва, Срђа Поповић, прозивао је недавно цетињску Митрополију, ударајући јој, не баш бираним ријечима, на образ, на нехумано и нехришћанско понашање према грађанима Будве, чије породице живе на рачун општинског буџета.

budva

Новом предсједнику, који је у фотељу засјео након оставке Лазара Рађеновића, ухапшеног у августу ове године, најлакше је било и политички најпрофитабилније да се због празне и презадужене касе коју је преузео, искали на Митрополији, која је одлучила да баш пред новогодишње и божичне празнике изврши наплату старих потраживања, блокадом општинског рачуна.

„Чини ми се даје најмање хумано пред Нову годину, од Митрополије, од православне цркве, било која даје црква, да блокира рачун Општине, иако постоје наше обавезе, иако те обавезе датирају пар година. Мислим да није хумано оставити раднике Општине Будва без плате, није хумано оставити дјецу будванских породица без пакетића, и надам се да ћемо повратком Амфилохија имати разумијевања, да ћемо нешто по том питању урадити”, изјавио је Поповић.

luka budva

Оволико позивање на хуманост било би пажње вриједно када би хуманост уопште, а посебно она према запосленима у локалној управи била врлина Поповића или његових претходника. Радницима Општине плате редовно касне годинама. Новогодишња славља дочекивали су са боновима, односно тачкицама, којима су могли трговати само у продавницама Мега маркета, чији је власник тим папирима касније откупио оних 26.000 квадрата земље у селу Пријевор, због чега је осумњичено и ухапшено око 14 будванских фимкционера.

Предсједник Будве има истанчан став о томе када је право вријеме за праве ствари. Почетком септембра топло се препоручио за Рађеновићевог наследника тако што се са позиције шефа локалног ДПС-а обрушио на тужиоце Миливоја Катнића и Ивицу Станковића, по чијем је налогу извршено августовско хапшење Будвана. „Запрепашћен сам начином на који је дјеловало Тужилаштво. Хапшење усред туристичке сезоне и то пред камерама не служи на част Тужилаштву, а још мање медијима који су то пренијели“, грмио је Поповић

Они који нешто очекују од Општине, могли би да направе распоред свог дјеловања. Повјериоци да се уздрже од наплата о вјерским и државним празницима, тужиоци да не хапсе током туристичке сезоне, породичних весеља или слава, привођења треба обавити тајно, далеко од знатижељних очију јавности.

bageri budva

Поповићева придика Митрополији, позивање на милосрђе и хуманост спрам будванске дјеце, врхунска демагогија бившег марксисте, срачуната на то да бијес запослених у локалној управи који можда неће примити децембарску плату, намијењен управи града, преусмјери према другоме, није наишла на добар пријем. Знају Будвани које Општину довео на просјачки штап и зашто је градска каса током 12 мјесеци више празна него пуна.

Радије би га питали да ли је хришћански заобилазити истину и крити од јавности ко је све блокирао општинску касу. Поповић се није жалио медијима када је будванска фирма Copyright, почетком октобра, блокирала жиро рачун Општине износом од 1,5 милиона еура, на име последње рате дуга по основу уговора чији је садржај предмет извиђаја Специјалног тужилаштва. Када пословни партнери Општине, попут Copyright или фирме GUGI Comerc, наплаћују своја потраживања принудним путем, то је ваљда хришћански и хумано.

Са фирмом Copyright Општина је закључила уговор о испоруци разних пропагандних материјала у вриједности од 3,1 милион еура, са роком отплате од 4 године. Како по обичају није поштован договор, спроведен је судски поступак уз поравнање на основу којег је Copyrightу са каматама исплаћено 4,6 милиона еура. Поповић је знао да Copyright никада није ни испоручила уговорени материјал, али је ћутао, није спријечио исплату и о том прворазредном скандалу није обавијестио јавност. О томе га је подробно извијестила Државна ревизорска институција у свом последњем Извјештају о завршном рачуну Општине Будва за 2014.

budva

Колике су размјере задужености Будве показује Извјештај ДРИ у коме се наводи да је Општина странка у поступку у 177 судских спорова чија вриједност износи више од 55 милиона еура.

Према Извјештају извршних предмета током 2014. године од стране Јавних извршитеља и надлежних судова донијето је 77 рјешења о извршењу, у којима се Општина нашла на страни извршног дужника. Вриједност потраживања само у 2014. износи чак 9,6 милиона еура, у којој је Општина по основу принудне наплате исплатила више од 5 милиона еура.

Поставља се питање како је то Copyright успјела да наплати потраживања у рекордном року, док Митрополији то није успјело за период од 24 године. Спор између Цркве и Општине настао је 1991. Експропријацијом црквеног земљишта површине 5.000 квадрата за потребе изградње јавне саобраћајнице. По принципу црквено је ничије, Општина није журила да исплати законом предвиђену правичну надоканду за узурпирану земљу.

Након низа неуспјелих покушаја да се постигне договор о измиривању дуга, Митроплија је повела судски поступак у коме је донијета правоснажна пресуда којом је утврђен дуг Општине од 1,5 милиона еура. Један дио наплаћен је након договора постигнутог 2012, који није до краја испоштован.
budva
Остао је основни дуг од 530.000 еура увећан за износ камата од 320.000 еура. Спорна је такође тврдња предсједника Поповића да није знао за постојање обавезе према Митрополији, па тако ни за ризик блокаде рачуна. О обавези према Цркви коју је Општина на све начине покушавала да изигра расправљало се и у локалној Скупштини 2012., у којој је Поповић био одборник, о чему су и тада обавијештавани медији.

Правни заступник Митрополије, Мирослав Јанковић, покушавао је јесенас на разне начине да дође до предсједника Поповића како би га упозорио на последице, звао је телефоном, остављао поруке у кабинету, знао је о чему се ради, кажу из Митрополије. Када се коначно јавио, затражио је да о проблему расправља искључиво са митрополитом Амфилохијем.

Док је избјегавао правне заступнике Митрополије, Поповић је славодобитно потписао уговор о новом задуживању Општине у износу од 4 милиона еура, који се односи на финансирање музичког фестивала Sea Dance на плажи Јаз. Општина се обавезала да годишње исплаћује партнерима из Новог Сада износ од 300.000 еура, Туристичка организација Будве додатних 100 хиљада, и тако у наредних десет година, све до 2026.

sea-dance-budva1

Након чега се многи Будвани питају, има ли овоме краја. Управо је раскалашно трошење новца, око организације спектакуларних концерата челнике Будве коштало слободе. Једну од афера Специјално тужилаштво води под именом Мадона. Да ли ће сљедећа бити Sea Dance, показаће вријеме.

Пише за Монитор:  Бранка Пламенац

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “(Не)хришћанска наплата дугова

  1. Predsjednik budvanske Opštine, gospodin Srđa Popović, pripisuje veliku moć našem Mitropolitu, Gospodinu Amfilohiju, kada kaže da je blokirao račun te lokalne zajednice. Pa nije Vladika zadužen za finansijsko poslovanje i upravljanje narodnim dobrima, već je blokadu proizvela budvanska vlast, čiji je čelnik isti taj Predsjednik, iako je od skoro preuzeo tu funkciju od već slavnog Rađenovića i ostalih eksperata. Znači, vlast je blokirala račun, a ne povjerioci koji traže svoje.
    Nije valjda neko na silu i uz najcrnje prijetnje primorao te ljude da se razmeću i zloupotrebljavaju funkcije i partijske moći. To je njihov izbor pa neka stanu muški iza svojeg „rukopisa“, jer to je čojski, kako se inače vole veljati ti kadrovi. Znali bi i drugi da budu tako „pametni“, kad bi ih neko „osuduo“ da budu bogati pošto su pored vagana.
    Narodna kaže „lako je meso jesti – no je muka kosti srati“.
    Da imaju ovi akteri obraza i čojstva, sami bi priznali ono što su mutili i pljačkali, a ne da se nude za saradnike uz kaucije od lopovluka. Ovako, moraće uz tužilačke note da pjevaju.
    Vjerovatno neki misle da bi trebalo da im damo priznanja i nagrade, Ajde bježi tamo, neka lijepo dokažu kako su stekli ta dobra i ušteđevine pa da im damo medalje.
    Čudi me što ih ne uzme Angela Merke, kad su takvi genijalci za pravljenje para, da i Njemačka izađe što brže iz krize.
    Vjerovatno je ovaj Srđa prepošten i nesnađeven pa ne shvata o čemu se radi.Baš mi ga je žao – grevote!

  2. Ovo sa muzikom je uredu,novac se vrati visetruko uz veliku dobit,ponuda je u svakom slucaju raznovrsna od prirodnih do vjestackih droga sve je na prodaju.tako je ova godina bila bericetna ,mali skandal je izbio u policiji kada su pojedinci pokusali vjerovatno bez dozvole da i oni nesto prodaju,moze se razumjeti plate male a zivot nocni skup u Budvi,a i drzva je bila ugrozena i njen prihod ,na svu srecu intervencija je sprijecila dalji pad cijena i sve se „dobro“ zavrsilo.
    Tako dvije drzave organizovano unistavaju omaldinu i prodaju drogu,od madone do Morskog plesa djavola sve u jednoj licnosti ili ideologiji,ima li ovome kraja,a narod u Budvi ce ponovo birati DPS,po onoj straoj „galast cemo DPs pa da cemo govna jest“ e a pa kusajte i prijatno!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy