ИН4С

ИН4С портал

Нехумани услови у Истражном затвору: У појединим собама превише притвореника, хигијенски пакети каснили

Илустрација

Након притужбе притвореника да су у собама Истражног затвора нехумани услови, те да 12 особа борави у 15 квадратних метара, без топле воде и са трулим чучавцем, савјетници Заштитника људских права и слобода посјетили су Истражни затвор како би сагледали материјалне услове, преносе Дневне новине.

Утврђено је да материјални услови у деветокреветној соби Л2, која је у приземљу, нијесу у складу са домаћим прописима и међународним стандардима у погледу површине и максималног броја лица.

Наиме, површина собе је 28,8 квадрата, а у тренутку посјете у њој је боравило 10 лица.

“То није у складу са минималним међународним стандардом од четири метра квадратна по једној особи”, наводи се у мишљењу Заштитника.

Такође, и соба Л3 такође не испуњава стандарде у погледу површине, имајући у виду да је у тренутку посјете било попуњено свих осам кревета колико их у соби има, док је површина собе такође 28,8 квадрата.

Међутим, утврђено је и да су у Истражном затвору предузети радови на побољшању материјалних услова, укључујући адаптацију дијела соба четри собе су биле у процесу адаптације.

“Утврђено је и да у тренутку посјете соба Л4 није била попуњена, односно од девет кревета била су попуњена свега четири; да је у соби Л2 једно лице спавало на душеку на поду или на трећем кревету на спрату, чиме је било изложено ризику од пада и повређивања; да поменуто лице није жељело да напусти собу Л2 и буде премјештено у комфорнију собу, јер је инсистирало да остане у соби Л2 у којој није имало језичку баријеру”, наводи се у мишљењу.

Додаје се и да је ваздух у соби Л2 био загушљив, како због великог броја лица тако и због дуванског дима и одјеће која се сушила на импровизованом штрику за веш.

Од посјећене три собе, квалитет ваздуха и хигијене био је задовољавајући само у просторији Л4.

“Већина лица из све три собе није добила благовремено хигијенски пакет, док једно лице није уопште добило пакет. Већина лица је по доласку у Истражни затвор на постељину чекало више дана. Постељина на већини кревета у собама Л2 и Л3 била је хигијенски запуштена, а на једном кревету у соби Л2 постељине није ни било па је то лице спавало на душеку који је прекривен ћебетом”, стоји у мишљењу.

Савјетници Заштитника су посјетом утврдили и да је лицима омогућено туширање једном седмично, а ако околности дозволе повремено и два пута, те да се дешава да повремено нестане топле воде за туширање.

“Капацитети Истражног затвора су преоптерећени, у тренутку посјете било је притворено 330 особа”, наводи се у мишљењу Заштитника.

Слободнији приступ телефону/интернету

На основу затеченог стања, Заштитник је дао одређене препоруке Управи за извршење кривичних санкција да, између осталог, у собама уподоби број кревета према квадратури и међународним минималним стандардима и одредбама Правилника о ближем начину извршења притвора.

Осим тога, потребно је обезбиједити адекватну вентилацију соба, те потребне количине постељине као и услове за редовно прање и сушење веша, али и хигијенске пакете сходно Правилнику свим притвореницима којима је то неопходно.

У препорукама је наглашено да се и било каква ограничења контаката са вањским свијетом, укључујући посјете, компензује слободнијим приступом алтернативним начинима комуникације, као што су телефон или комуникација путем интернета.

Препоручено је и да се за све притворенике обезбиједи прописано трајање шетње на отвореном, од најмање два часа дневно, у прикладним временским интервалима.

Приликом посјете Истражном затвору савјетници Заштитника људских права и слобода утврдили су да се прописана терапија притвореницима редовно дијели, те да се по правилу најдуже чека на специјалистички преглед код психијатра. Због тога је препорука Заштитника да се размотри потреба ангажовања додатног психијатра.

“Чекање на специјалистичке прегледе (осим психијатра) у конкретним случајевима није било несразмјерно дуже у односу на општу популацију”, наводи се у мишљењу.

Како се додаје, постоји свега шест кругова за шетњу који су у функцији током читавог дана, а умјесто прописаних два часа, притворена лица проводе само један час на свјежем ваздуху. Утврђено је и да нема застоја у снабдијевању из кантине.

Чињенично стање показује и да притворена лица са којима је обављен разговор нијесу имала примједбе на поступање службеника ангажованих у Истражном затвору, пишу Дневне новине.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy