ИН4С

ИН4С портал

Неком рат, неком брат: Оружје из БиХ у Украјину стиже на исти начин као што је ишло у Сирију

1 min read

epa11150066 Soldiers of the Ukrainian National Guard's 'Khartia' Brigade operate a mortar as they take part in a military exercise at a position in the Kupiansk-Lyman area, eastern Ukraine, 10 February 2024 (issued 13 February 2024), amid the Russian invasion. Russian troops entered Ukrainian territory on 24 February 2022, starting a conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis. EPA-EFE/ANTONIO COTRIM

Након што су се на друштвеним мрежама појавиле фотографије украјинских војника како позирају с минобацачким гранатама произведеним у сарајевском Претису, Министарство спољне трговине и економских односа БиХ наредило је хитну истрагу о том случају.

Наиме, још у вријеме крвавих сукоба у Сирији, одлуком Предсједништва БиХ из 2015. године строго је забрањена испорука домаћег оружја и муниције у ратом захваћена подручја.

Колико се та одлука поштовала најбоље показује истраживање које су већ сљедеће, 2016. године, провели БИРН (Balkan Investigative Reporting Network) и ОЦЦРП (Organized Crime and Corruption Reporting Project), према коме је БиХ заузела високо седмо мјесто на ранг-листи земаља чије је војно наоружање и муниција највише заступљено у Сирији.

Мртво слово на папиру

Тако је, на примјер, објављено да је са 302 милиона евра Хрватска била прва на листи земаља која је извозила оружје у Сирију, затим су слиједиле Чешка с 240, Србија 194, Словачка 192, Бугарска 122, Румунија с 81 милиона евра, док је на седмом мјесту била БиХ, која је извезла оружја у вриједности од 72 милиона евра.

Слиједећи наведене информације, као и бројне друге извјештаје према којима фабрике намјенске индустрије из Федерације БиХ, упркос одлуци Предсједништва БиХ, масовно извозе оружје у ратом захваћене дијелове свијета, тадашњи министар спољних послова БиХ, Игор Црнадак, затражио је истрагу о проналаску оружја из БиХ у Сирији. Међутим, од тога је остало мртво слово на папиру.

Објава фотографија на којима украјински војници показују минобацачке гранате од 82 и 120 мм, произведене у сарајевском Претису и фабрици оружја БНТ Нови Травник, подстакла је министра спољне трговине и економских односа БиХ, Сташу Кошарца, да затражи инспекцијски надзор.

– БиХ највише извози у земље ЕУ, САД, Саудијску Арабију и земље региона, а да ли те државе испоштују обавезу из сертификата, још не знамо. Немамо могућности да на њиховој територији проводимо истраге, ми само можемо да упозоримо, разговарамо или да зауставимо извоз, што би било катастрофално за намјенску индустрију – изјавио је Драгиша Мекић, помоћник министра спољне трговине и економских односа у Савјету министара.

Иначе, државе које купују наоружање и војну опрему из БиХ обавезују се тзв. енд јузер сертфификатом да оружје и муницију произведену у БиХ неће препродавати или поклањати трећим земљама. Ипак, нема гаранција да, рецимо, земља чланица НАТО, којој је БиХ извезла оружје и муницију, касније ту робу неће испоручити Украјини.

Политика “раширених руку”

Стручњак за безбједност, Џевад Галијашевић, за Српскаинфо тврди да је бошњачким властима у Сарајеву савршено добро познато да се оружје произведено у БиХ масовно користи на ратиштима широм свијета. Између осталог, он истиче да се “таква политика у Сарајеву води раширених руку”.

– Америчке компаније које контролишу пет фабрика намјенске индустрије у ФБиХ имају дугорочне стратешке уговоре. Извоз наоружања из БиХ у Украјину раде Американци, али у Сарајеву то дочекују раширених руку – тврди Галијашевић.

Додаје да у питању нису само минобацачке гранате, већ и хаубички пројектили, минско-експлозивна средства, пушчана муниција…

– Све што се у БиХ произведе у овом тренутку приоритетно иде на украјински фронт. Такво стање није од јуче, већ траје двије године. Можда је пауза постојала само првих шест мјесеци од почетка рата, а онда је кренула испорука. Од тада је БиХ, практично, стављена у функцију ратних циљева Запада у Украјини – тврди Галијашевић.

На наше питање да ли се од покретања истраге о томе како је оружје из БиХ завршило у Украјини могу очекивати било какви резултати, Галијашевић одговара да је то немогуће.

– Ништа се неће урадити, јер БиХ није држава. Таква политика је инспирисана са Запада, а ово је само дјелић те политике. Ал Каида и тзв. Исламска држава у Сирији такође су добијали оружје из БиХ. У париском “Батаклану” такође се пуцало из аутоматских пушака које су дошле из БиХ, а у том терористичком нападу кориштена је муниција из Коњица. Ми немамо државу; ово је војна база НАТО у којој се проводи невиђена пресија према становништву, законодавству и уставу. Најтрагичније је што то подржава најбројнији народ у БиХ са својим елитама. Због тога је илузија да ће истрага довести до било каквих резултата – тврди Галијашевић.

 

Извор: Српска инфо

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *