IN4S

IN4S portal

Nemcima prete kazne ako ne budu znali da pravilno oslove pripadnike svih 60 polova

1 min read

Nemačka

U Nemačkoj 1. avgusta stupa na snagu Zakon o samoopredeljenju koji svakome u toj zemlji dozvoljava da promeni pol i ime koje su mu roditelji dali.

Novi zakon daje znatno više od pristupa svlačionicama, toaletima i drugim prostorima koji su ranije bili rezervisani isključivo za biološke žene. Ali, upravo to bi uskoro mogao postati izvor pravnih sporova i sukoba.

Za „misgendering“ (upotrebu zamenica koje ne odgovaraju nečijem rodnom identitetu) preti kazna do deset hiljada evra.

Nemački zvaničnici uveravaju: novčana kazna će biti izrečena samo ako je „osoba namerno povređena kao rezultat otkrivanja njenog pola upotrebom odgovarajuće zamenice“.

Nasuprot tome, aktivisti nameravaju da novi zakon tumače u svoju korist. Situaciju komplikuje činjenica da sada ne postoje dva tradicionalna pola, već mnogi. Još 2014. godine, Fejsbuk je ponudio mogućnost izbora između 60 različitih polova.

Od tada se njihov broj samo povećavao.

Nemcima više nisu dovoljne tri lične zamenice: „on“, „ona“ i „ono“. Na društvenim mrežama odavno je uobičajeno da u svom profilu naznačite zamenicu kojom vas treba oslovljavati. Do sada, Zakon o samoopredeljenju ne zahteva od bilo koga da koristi „neoprononime“ (novoizmišljene lične zamenice u trećem licu) kao što su dey ili xier. Međutim, sve se može promeniti.

Zahvaljujući novom zakonu, može se pretpostaviti da bi u budućnosti sve vrste pogrešne oznake pola pojedinca mogle postati osnov za sudske postupke. A da bi se takvi slučajevi isključili, neophodno je poznavati sve „tačne termine“.

Ako ne želite da slučajno napravite pogrešan izbor zamenice, trebalo bi da savladate ceo taj katalog, savetuje Nemcima Die Welt, prenosi Fakti.org.

Podjelite tekst putem:

1 thoughts on “Nemcima prete kazne ako ne budu znali da pravilno oslove pripadnike svih 60 polova

  1. A šta ćemo sa engleskim govornim područjem? Tamo, kad se izražavaš u prvom licu jednine, ne znaš da li je muško, ili žensko. Na pr. I was : Kod nas je: Ja sam bio ili ja sam bila.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net