IN4S

IN4S portal

Nešić: Mirović kažnjen zbog prava da kaže šta misli

1 min read
Dejan Mirović nikada nije niti javno niti tajno pozivao na državni udar u Crnoj Gori, niti je učestvovao u bilo kakvim akcijama koje se u demokratskim državama mogu dovesti u kontekst ugrožavanja državne bezbednosti.
dejan mirović

Dejan Mirović

Dejan Mirović je kažnjen zbog svog prava da kaže šta misli i zbog stavova koje je javno zastupao, reagovao je Branimir Nešić, direktor izdavačke kuće Catena mundi.

„Juče, 4. decembra, na veliki hrišćanski praznik Vavedenje, univerzitetski profesor dr Dejan Mirović nije mogao da uđe u Crnu Goru. Zaustavljen je na graničnom prelazu Dobrakovo, pri pokušaju da poseti rodnu grudu i porodicu u Ulcinju. Iako je istakao da je u privatnoj poseti, crnogorska granična policija mu je uručila pismeno rešenje o zabrani ulaska (br. 240/18-1152), potvrdivši raniju odluku crnogorskih vlasti da mu je, pored trojice drugih srpskih intelektualaca, zabranjen ulazak u Crnu Goru“, kazao je Nešić i istakao:

„Dakle, ne radi se samo o privremenoj zabrani, kako su neki režimski analitičari i u Crnoj Gori i u Srbiji pokušali da ‘odbrane’ beslovesnu odluku crnogorskih vlasti, koja će trajati dok ne prođe obeležavanje 100-godišnjice prisajedinjenja Crne Gore Kraljevini Srbiji, a onda će biti ukinuta.

O čemu se onda zapravo radi?

Najpre treba reći da Dejan Mirović, Srbin rođen u Crnoj Gori, univerzitetski profesor i pravnik po struci, autor više knjiga, jeste javno kritikovao odluke crnogorske vlasti kada je priznala nezavisnost tzv. države Kosovo, ili kada je, mimo volje građana Crne Gore, donela odluku da uđe u NATO…

Dejan Mirović jeste kritikovao višedecenijsku apsolutističku vlast Mila Đukanovića, osuđivao je pokušaj stvaranja svakako nekanonske samozvane Crnogorske pravoslavne crkve, ali treba istaći i sledeće: Dejan Mirović nikada nije niti javno niti tajno pozivao na državni udar u Crnoj Gori, niti je učestvovao u bilo kakvim akcijama koje se u demokratskim državama mogu dovesti u kontekst ugrožavanja državne bezbednosti.

Dakle, da budemo precizni i jasni: po svim demokratskim i civilizacijskim normama, Dejan Mirović nije uradio ama baš ništa što bi jednu demokratsku vlast nateralo da mu izrekne zabranu ulaska u državu, posebno ako se uzme u obzir da je on rođen u toj državi“.

Sledstveno tome, napominje, izgleda da je Dejan Mirović kažnjen zbog svog prava da kaže šta misli i zbog stavova koje je javno zastupao, kako u svojim govorima, tako i u knjigama koje je ostavio iza sebe.

„Argumentovana kritika evroatlantskih i EU integracija Srbije i zemalja u regionu, pionirski poduhvat otkrivanja rusofobije kod Srba ali i kod onih koji su rusofobiju stvarali i oblikovali, potpisivanje Apela srpskih intelektualaca protiv izdaje Kosova i Metohije, jasno ocrtavaju poziciju Dejana Mirovića u društveno-političkom koordinatnom sistemu. Nekima se Mirovićevi stavovi sviđaju, nekima se ne sviđaju, ali ono što je činjenica jeste da su njegovi stavovi potpuno legitimni u društvu koje teži slobodarsko-demokratskim principima i da Dejan Mirović ne sme da trpi bilo kakve sankcije zbog javno iznetih stavova“, kazao je Nešić.

Ističe da je stoga očigledno, da je zabrana ulaska Dejanu Miroviću u državu u kojoj je rođen više govori o trenutnom demokratskom potencijalu Crne Gore nego što govori o njemu.

„Zabrana ulaska Dejanu Miroviću govori posebno o mentorima crnogorskog režima, koji su svoje totalitarne i policijske tragove vrlo jasno pokazali nedavno u Makedoniji, prenebregavajući odluku makedonskih državljana koji su u ogromnom broju bojkotovali referendum o ulasku Makedonije u NATO. Da ne zaboravimo, odluka o zabrani ulaska Dejanu Miroviću u Crnu Goru govori dovoljno i o vlastodršcima u Srbiji, koji nisu ni prstom mrdnuli da zaštite četvoricu srpskih intelektualaca kada im je izrečena zabrana: njihovo ćutanje i nečinjenje jasno pokazuje podanički duh i spremnost za mentorstvom istih onih koji suštinski vladaju i u Makedoniji i u Crnoj Gori.

Na kraju, kao direktor jedne od najaktivnijih nacionalnih izdavačkih kuća u Srbiji, izražavam punu podršku našem autoru Dejanu Miroviću, i dugujem mu veliku zahvalnost za sve što je napisao i što će napisati, ali nadasve zbog harmonije između njegovih reči i njegovih dela“, naglasio je Nešić.

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Nešić: Mirović kažnjen zbog prava da kaže šta misli

  1. Šta je Srbija trebala da uradi povodom zabrane ulaska intelektualcima u Crnu Goru? Pošto ovaj čovek kritikuje Srbiju, treba da kaže šta bi on uradio povodom zabrane ulaska.

    1. Evo sta je vlast Srbije mogla da uradi: mogla je ulozi demars CG i da po diplomatskom reciprocitetu zabrani ulazak u Srbiju i prolazak kroz Srbiju odgovornim licima u drzavnom vrhu CG koji su doneli i aminovali ove zabrane. Potom bi se Mirovic i ostali progonjeni od strane CG mogli pozvati u predsednistvo Srbije, u vladu Srbije ili u resorno ministarstvo gde bi se sa njima prodiskutovalo o novonastaloj situaciji i gde bi im se ponudila politicka, pravna i svaka druga pomoc u osporavanju ove zabrane kao i u pomoc drzave Srbije u resavanju eventualnih problema nastalih zbog te zabrane… Nije dovoljno pozvati ih kratko na telefon, izjaviti zaljenje zbog toga i posle ih pustiti niz vodu da se sami snalaze kako znaju i umeju, posebno onima od njih sa rodbinom i imovinom u CG…

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net