Нестеренко: О уласку у НАТО да одлуче грађани Црне Горе на референдуму
1 min read
Москва је разочарана одлуком руководства Црне Горе да се придружи санкцијама Русији, а одлуку о евентуалном чланству Црне Горе у НАТО треба да донесу грађани на референдуму, казао је амбасадор Руске Федерације у Подгорици Андреј Нестеренко.
„Били смо разочарани вијешћу да се руководство Црне Горе придружило санкцијама Русији. Нијесмо разумјели разлог за такву одлуку, јер Црна Гора још није постала чланица ЕУ. Поред тога, према информацији из саме Европске уније, Црна Гора није била обавезана да се придружи тим санкцијама“, рекао је он.
Нестеренко је навео да није јасно је Црна Гора подржала санкције према Русији, икако не припада ЕУ.
„Рецимо Турска је земља у процесу приступања ЕУ много дуже од Црне Горе није увела никакве санкције. Није то урадила ни Србија исто кандидат за чланство. И обични грађани Црне Горе са којима сам причао били су разочарани том одлуком. Руководство западних земаља каже да су заинтересоване за цивилизовани дијалог, али се то у ствари не дешава“, указао је он.
На питање “Побједе” да ли прикључење Црне Горе НАТО-у може утицати на односе са Русијом, Нестеренко је одговорио да је Москва свјесна тежњи црногорског руководства у вези са приступањем земље НАТО-у и ЕУ.
„Али то су два различита питања и о томе смо разговарали са црногорским званичницима на различитим нивоима. Знате наше односе са Алијансом, и морамо да изнесемо наш став. Године 1997. био је закључен уговор између Русије и НАТО-а и донедавно смо имали механизам за преговоре Савјет Русија-НАТО. Ове године цио свијет слави годишњицу пада Берлинског зида. У то вријеме, када су се уједињавале двије Њемачке, сви западни лидери су обећали предсједнику Совјетског Савеза Михаилу Горбачову да се НАТО неће ширити. Он им је повјеровао и, нажалост, није било никаквог споразума који би гарантовао ова обећања. Након неког времена почело је ширење блока које и дан-данас траје. НАТО-у се прикључила Бугарска те је отворена база на Црном мору. Исто се десило и у случају са Румунијом: има још једне базе на обали истог мора. Дакле, НАТО се стално приближава нашим границама. Али нама је било речено да неће бити ширења, а дошли су до наших граница. Значи, једно причају, а друго раде„, указао је Нестеренко.
Према његовим ријечима, приликом састанака руководстава Русије и Црне Горе више пута је скренута пажња црногорским партнерима на то да НАТО, као и било која друга организација, има своја чврста правила, којих сваки члан хоћеш или нећеш мора да се држи.
„У овом случају то је, рецимо, стављање тзв. противракетног штита на територији земаља-чланица. Само није јасно од кога да брани овај штит? Други аспекат је ако, рецимо, на територији Црне Горе буде требало да се постави офанзивно наоружање, које ће по свом домету допирати до Русије? Да ли мислите да ћете моћи да одбијете то? И како, по вама, Русија треба да реагује на то? Још једно питање на које нијесам добио јасан одговор јесте шта све пружа чланство у НАТО-у? Често чујем сљедећи аргумент да то пружа демократију, улазак у неки елитни клуб развијених земаља, стабилност и безбједност, економски развој итд. Нећу пуно говорити, рећи ћу само о првом наведеном аргументу: хајдемо да видимо какву „демократију“ је НАТО донио у Ираку, Либији, Сирији, те ће вам све одмах постати јасно… „, додао је он.
Нестеренко је казао да НАТО није фудбалски тим, у који можете ући, јер знате да добро играте.
„То је веома озбиљна војно-политичка организација. Да нагласим још једном не разумијемо од кога желе да се бране земље чланице НАТО. За нас је НАТО више остатак Хладног рата, него механизам који рјешава горуће проблеме у свијету. У сваком случају, треба да сачекамо и да видимо шта ће бити у будућности, како ће се развијати ситуација, али ову одлуку Црне Горе не можемо занемарити„, истакао је он.
Нестеренко је додао да Црна Гора треба сама да одлучи да ли ће приступити НАТО-у.
„Али, сматрамо да у ову одлуку треба укључити држављане Црне Горе да би процес био демократски. То је устаљена међународна пракса“, указао је Нестеренко.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Nije mi jasno zasto prosrpske partije ne pokrenu inicijativu za ulazak CG u ODKB, pa da se i za to narod izjasni, a ovako smo stalno u nekoj defanzivi pred nasrtajima NATO-a… Jedina prijetnja nasoj bezbijednosti dolazi od tog istog NATO-a, a vojni savez sa Rusijom bi osigurao da se ne ponovi ’99.
Referenduma nece biti jer sem naroda niko od politicara nije protiv,navedite jednog koji se nije glavom zaglavio u Nato prkno.I na kraju kako da referendum uspije kada se nijedan nije izjasnio protiv Nato pakta.kada bi bio raspisan referendum koja bi to bila kampanj,posle nje bi 90% glasalo za Mila
Protiv Nato pakta je Gojko Raicevic a on nema novca ni za sebe ni za ovaj portal a ne za kampanju.Kava bi to tek bila smijurija kada bi Medo Milic i Andrija govorili „protiv “ Nato pakta
Problem je ovih pomucenih mozgova u tome sto vide sve ali niko im ne daje garancije i vlast i opozicija su ljudi NATO pakta tu i tamo ima iskakanja u korist Rusije ali nema finasiske nadoknade i onada se nasi umire,nema ni od Amerike nadoknade ali ima obecanja.Rusija ovo dobro tretira i dobro vidi da nije Amfilohija u ovoj nesretnoj drzavi nebi se imalo nisakim razgovarti od zvanicnih licnosti,a narod ,ko je ovaj narod ikad pitao,a iako ga je pitao vecd je odluka bila donesena pa on glasao kako glasao.
Zato spremimo se za Nato integracije Srbi,i uz pomoc Rusije foriranje nove partije kad tad!
Gradjani i za ono sto su se kao pitali,nisu se pitali,jer smo pokradeni svaki put,tako bi bilo i na referendumu o tom pokvarenom paktu
Gospodine Ambasadore ajte se malo zapitajte sto ste radili sa ovom vlascu od ocepljenja do danas. Pusatiliste vase Tajkune da ih napune i da od njih ,,vlasti,, naprave milijardere a sada kada ti Milijarderi oce u NATO vi zovete narod u pomoc.
Ambasadore mrdnite malo tu vasu zadnjicu a ovaj narod nece u NATO ne zbog Rusije i vas licno nego zbog svog obraza.
NE NATO, NE REFERENDUM, znaš ti socijalistički LOPOVI crnogorski bolji su od ruskih lopova
Red bi bio da se nešto u ovoj državi uradi po volji građana. Mada, znajući kako se kod nas opstruiraju izbori, to nam nije garant nikakav.
Postovani amabasadore, a sta ste vi uradili da ne dodje Crna Gora pred vrata NATO-a? Pustili ste ih da izgrade infrastrukturu, da to postave kao osnov politike, pa ste se javili sa par intervjua. Ne ide to tako, moj Andrej.
Upravo je glavna „kvaka“ u tome – da li će ili neće biti referenduma o ulasku u NATO. Vlast će na sve načine pokušati da izbjegne testiranje narodne volje po tom pitanju, jer zna kakvo je većinsko raspoloženje građana.