Nevladin sektor sa sjevera CG: Otuđeni stećci iz Pljevalja propadaju na Cetinju
1 min readNevladine organizacije sa sjevera Crne Gore kažu da se država nemarno odnosi prema stećcima koji su iz Pljevalja 2012. odnijeti u dvorište Biljarde na Cetinju.
„Narodni muzej Crne Gore je 25. septembra 2012, godine iz sela u okolini Pljevalja odnio stećke, nakon upada sa dizalicom i kamionom, i sa seoskog groblja odnio navedene stećke, koji su odnešeni na Cetinje i izloženi u dvorištu Biljarde. Ukradeno je ukupno pet stećaka, od čega po dva iz sela Mataruga i Marine šume, a jedan iz Potkrajaca. O ovom događaju mediji su bili jednom aktivni i to samo par dana nakon krađe stećaka, od tada cijela priča ide u zaborav i niko je više ne pominje“, kaže se u saopštenju mreže.
Oni, naime, smatraju da bilo bolje da su artefakti ostali na svom pravom lokalitetu.
„Zar ne bi najbolje bilo da je sve ovo ostalo na svom mjestu, da na pravom lokalitetu dočekuje posjetioce i podsjeća nas i da označava jedno vremensko razdoblje, koje je vezano za civilizaciju koja je prošla kroz ove naše prostore i ostavila ovakve kulturne vrijednosti iza sebe. I za jednog turistu kojeg interesuju ovakvi spomenici više će privući da to vidi na originalnom lokalitetu na kojem su nastali i sačuvani do danas, nego na nekom vještačkom lokalitetu, koji je u interesu pojedinaca“, prenosi pv portal njihov apel.
Dodaju i da ovo nje prvi put da se spomenici „sele“: „Nakon drugog svjetskog rata sa ovih prostora odnešeni su stećci koji se i danas nalaze pred zemaljeskim muzejem u Sarajevu. Nikada niko nije ni tražio da se to vrati zajednici kojoj to i pripada“, zaključili su.
Pojedini građani i opozicione partije i ranije su izražavali nezadovoljstvo zbog stećaka na Cetinju navodeći da, ako ništa drugo, zbunjuju strane turiste, te da je jedan od njih nedavno pitao zaposlene u Biljardi pod kojim od tih stećaka počiva Njegoš.
UNESKO je, podsjetimo, pozitivno ocijenio odluku o stavljanju stećaka sa teritorije Crne Gore na listu svjetske kulturne baštine, što znači da će se uskoro ti spomenici kulture morati mapirati i zaštititi.
Bio je rat, pa je prošao.
Što se Srba tiče, prestao nije! … Još potrajao!
Srbiju zadugo oslobađali od Srba!
Od industrije i koječega drugog, da kazne i dovedu u red, velikosrpske hegemoniste, što gođ da to znači.
Kada biše ponestalo srpskih fabrika, koje redom seliše u Sloveniju i Hrvatsku, onda krenuše da sele kulturno blago!
Tako su još onda stećci stizali u Sarajevo, da i oni imaju starinu na ponos i diku.
Stizalo srpsko i u Zagrebu i u Skoplje. Svudijen đe nije srpsko.
Pa što vas čudi sto stižalo i iz Pljevlja na Cetinje.
Distanca je neuporedivo manja, još je ovoga puta stizalo iz srpskog u srpsko!
… Kako gođ nekome padalo na pamet.