Nikolić uputio pismo Krivokapiću: Predlažemo da u nazivu Ministarstva finansija i socijalne zaštite uvrstite i boračko-invalidsku zaštitu
1 min readDirektor Udruženja boraca Radan Nikolić uputio je otvoreno pismo mandataru Zdravku Krivokapiću sa pitanjem kome od najavljenih ministarstava pripada boračko-invalidska zaštita.
Pismo prenosimo integralno:
Gospodinu Zdravku Krivokapiću, mandataru za sastav nove Vlade Crne Gore
Poštovani,
Kao zastupnik populacije boraca, ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca okupljenih u Udruženju boraca ratova od 1990. godine Crne Gore (Udruženje boraca) javno Vas pitam kome od najavljenih ministarstava pripada boračko-invalidska zaštita.
Podsjećamo Vas da Republika Hrvatska (članica EU i NATO) ima Ministarstvo hrvatskih branitelja; Federacija BiH Ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno – oslobodilačkog rata, Republika Srpska – Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite; Republika Srbija – Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja; Republika Slovenija (članica EU i NATO) – Ministarstvo za rad, porodicu, socijalna pitanja i jednake
mogućnosti, u okviru koga postoji Uprava za invalide, ratne veterane i žrtve ratnog nasilja.
Kao što se iz navedenog vidi, mada je boračko-invalidska zaštita u nadležnosti Ministarstva rada i socijalnog staranja, jedino Crna Gora nema ministarstvo koje u naslovu sadrži boračko- invalidsku zaštitu niti posebnu upravu (direktorat) za oblast boračko – invalidske zaštite. Uz
to, Zakon o nevladinim organizacijama, za razliku od takvih zakona u navedenim državama u okruženju, ne prepoznaje boračko-invalidsku zaštitu kao djelatnost od javnog interesa što isključuje mogućnost Udruženja boraca i drugih nvo koje se bave pravima boraca da svojim projektima apliciraju na konkurse koje raspisuju i realizuju pojedina ministarstva.
Podsjećam Vas da Crna Gora ima oko 50 000 veterana ratova 1991/1999. godine u kojima je poginulo preko 300 boraca, te da je ta populacija, od radikalnog zaokreta politike zvanične Crne Gore sredinom devedesetih, bila predmet ponižavanja, nasilja, ignorisanja i diskriminacije Udruženja boraca što je (2006. godine) i zvanično utvrdio Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore i preporučio Ministarstvu finansija da napravi jedinstven model
finansiranja boračkih udruženja.
Uprkos navedenoj preporuci i činjenici da su u pogledu parava zakonom izjednačene sve kategorije boraca, a boračke organizacije imaju isti status nevladinih udruženja, preporuka nije ispoštovana pa od novog ministra finansija očekujemo da ispoštuje preporuku Zaštitnika i, u vezi sa tim, spriječi u sledećoj godini nastavak nezakonitog budžetskog finansiranja povlašćenog nevladinog udruženja Savez udruženja boraca NORA i antifašista Crne Gore.
Na osnovu navedenog, predlažemo da u nazivu Ministarstva finansija i socijalne zaštite ugradite i boračko-invalidsku zaštitu, a ukoliko to izostane, da se unutar tog ministarstva organizuje posebna uprava za boračko-invalidsku zaštitu i nestala lica koja će pokušati da makar ublaži štetu koja se već decenijama nanosi populaciji koju Udruženje okuplja i zastupa.
Otvorenim pismom Vam se obraćamo u cilju blagovremenog ukazivanja na dio problema sa kojima će se po konstituisanju suočiti nova vlada, javnog poziva na konstruktivnu saradnju i davanja na znanje da nam je jednako stalo do imena i prava.