Njegošev sekretar i biograf 1860: Narod koji odstupa od svojih običaja izopačiti se mora i postati nesreća po sebe i drugoga
1 min readNarod koji odstupa od svojih običaja, od svog prirodnog života, taj se narod izopačiti mora, taj postaje nesrećan i po sebe i po drugoga, taj udara polugu prevrata u koren svoje sreće, zapisao je 1860. g. prvi ađutant, sekretar i biograf Petra Drugog Petrovića Njegoša, Milorad Medaković.
Nošen patriotizmom Milorad godine 1844. odlazi na Cetinje i postaje učitelj. Od tada počinje Miloradova uzbudljiva diplomatska, novinarska, istraživačka i književnička karijera.
Posle nekoliko godina u prosveti, Petar II Petrović Njegoš imenuje Milorada za svoga prvog ađutanta. Ubrzo postaju veliki prijatelji, četvorogodišnji saradnici i saborci. Zajedno odlaze u Beč, gdje mu Njegoš povjerava ulogu korektora „Gorskog vijenca“.
Krajem 1854. Milorad dobija poziv sa Cetinja „da se primi položaja sekretara knjaza Danila“. U junu 1885. prihvata ponuđeno i tako ulazi u politiku.
Radio je i na prikupljanju knjiga za cetinjsku biblioteku, a u Dubrovniku je završio fotografski kurs i tako 1845. postao prvi crnogorski fotograf. Umro je u Beogradu 14. marta 1897.u 74. godini života, zaveštavši tri kuće i sve akcije srpskom narodu.
O važnosti očuvanja srpskih običaja zapisao je još:
– ,,Sav rad i sve kretanje duševno, mora se osloniti na prirodan život i s njime u slozi napredovati. Sloga je večita i najjača snaga, veliki i smišljeni gospodar sreće i napretka ljudskog.
Ukoliko se razumna i poštena porodica slaže u svojemu domu, utoliko se mora i celo bratstvo i pleme slagati. Ako nije opšte sloge, ne može biti ni pojedinačne sreće.
Iznositi slogu, jedinstvo i druževni život samo glasom, a ne pokazivati je u samom delu, nije ništa drugo do poruga.“
Vrlina ljudska mora biti i svetinja ljudska. Onaj narod mora biti najsrećniji koji je sačuvao sve ono što se saobražava njegovom duhu i srcu.“
Izvori: FB Monitor, Vikipedija
„Kada pređosmo granicu i nastavimo napredovanje prema Sjenici naiđosmo na veliki broj izginulih Turskih vojnika. Naši vojnici poskidaše kape i u znak vojničke sažaljivosti se prekrstiše.“ Zapisao je ovo u svojim uspomenama onda narednik a kasnije vojvoda Srpski Živojin Mišić. Kada je neko vezan za svoju tradiciju on poštuje sve pa mrtvog neprijatelja sažaljeva. Zašto i da ne. Do juče, samo dok puške nisu zapucale, na ratištu, oni su jedni s drugima razgovarali i izmenjivali pošalice. A šta je činio Milo Džukela? Čim mu se ukazala prilika on je krenuo u pljačku Konavljana. Ako ni zbog čega drugog zbog ovoga bi mu trebalo izreći smrtnu kaznu. Dakle, Milo i njegovi sledbenici su upravo pokazali sve ono na šta gospodin Medaković podseća šta postaje neko kada se odrekne svojeg porekla i tradicije.
Zasto je Njegos u svojem pasosu u polju narodnost napisao CrnoGorac kad je bio srbin? Oce li mi neko ovo ovjasniti. Njegosev pasos se cuba u muzeju i tamo sam to vidijo.
Ili si pjan ili nepismen, Zoki!
kada bi bar jednu sekundu se zamislio čemu služi i ko izdaje pasoš sve bi bilo jasno…
ni u jednom pasošu se ne upisuje narodnost, nego državljanstvo, tako je bilo, tako je i sada
da nije tako, bilo bi da kada Mandić, Bečić i Abazović podju u posetu Briselu, carinik pomisli da su došli iz tri države
globalizam, ideologija 4.rajha, zato i teži da prvo formira države i granice kako im profitno odgovara, a onda u takve prostore ukalupljuje narode, istoriju, jezik isl, stvarajući kratkoročne nacije. I sve to rade parom preko globalizovanih elita.
Takav je isti slučaj sa milogorcima to bi majku prodalo za sitne pare, zato su i izopačeni u mozak
Lijep tekst.