Njujork: Izložba „Istina o Jasenovcu – pravo na nezaborav“
1 min readIzložba „Istina o Jasenovcu – pravo na nezaborav“, povodom 75 godina od osnivanja ovog ustaškog zloglasnog logora, biće otvorena danas u Njujorku na Dan Holokausta i pravoslavni praznik Sveti Sava.
Izložba, koja je najavljena kao najveća postavka o Jasenovcu priređena ikada u inostranstvu obuhvata 180 panoa sa tekstovima Međunarodne ekspertske grupe istoričara, 25 skulptura vajara Ljubiše Mančića i Katarine Tripković, 21 crtež Dragana Jelovca i autentične predmete iz Memorijalnog centra Donja Gradina, piše „Politika“.
Na 11 panoa prikazano je i stradanje u kompleksu logora Gospić-Jadovno-Pag, preteči Jasenovca.
Postavka, koja će biti izložena do 30. januara, obuhvata građu iz arhiva Izraela, Njemačke, SAD, Italije, Norveške, Hrvatske, Republike Srpske i Srbije.
Organizatori izložbe su Institut za Holokaust iz Izraela i Institut za Jasenovac iz Njujorka, uz podršku Ministarstva spoljnih poslova Srbije i Izraela.
U subotu, 28. januara, biti otvorena Naučna konferencija „Istorijska radionica – Jasenovački magnum krimen“ na kojoj će kao predsjedavajući govoriti profesor Gideon Grajf.
Kopredsjedavajući su i profesor istorije na „Medger Evers“ koledžu u Njujorku Beri Lituči, istraživač Centra „Simon Vizental“ Knut Fluvik Toresen i direktor Etnografskog instituta SANU Dragan Radojičić.
O namjeri da bude održana komemorativna manifestacija u Njujorku, javnost je upoznata u julu prošle godine tokom predavanja profesora Grajfa u Andrićevom institutu u Višegradu, kao i na Filološkom fakultetu u Beogradu, kojem su prisustvovali predstavnici Narodne skupštine R. Srbije, Jasenovačkog odbora Svetog arhijerejskog Sinoda Srpske pravoslavne crkve i udruženja Jadovno 1941. iz Banja Luke.
Uslijedilo je potpisivanje Memoranduma o razumijevanju između Andrićevog instituta, Instituta za Holokaust iz Tel Aviva, Instituta za Jasenovac iz Njujorka, Instituta za uporedno pravo i Etnografskog instituta SANU u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije, uz prisustvo srpskog šefa diplomatije Ivice Dačića i ambasadora Izraela u Srbiji Alone Fišer Kam.
Jedan od sljedećih zajedničkih koraka biće Konferencija o Holokaustu i genocidu u NDH, koja će biti održana u aprilu u Andrićgradu.
U zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata ustaše su ubile 700.000 ljudi, među kojim 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, te 127.000 antifašista. U Jasenovcu je ubijeno 20.000 djece.
U kompleksu logora Gospić-Jadovno-Pag, preteči Jasenovca, ubijeno je 40.000 ljudi, među kojim 38.000 Srba i 2.000 Jevreja.
Izvor: SRNA
Nikad se ne smije zaboravit ovaj genocid.Naravno uvijek će postojati ,,masje,, i slični koji će to negirati.