IN4S

IN4S portal

Nova imperija „osvaja“ Evropu: Kina kupuje evropske kompanije

1 min read
Kinezi u svom vlasništvu drže, ili imaju vlasničke udjele, u četiri evropska aerodorma, šest pomorskih luka i 13 fudbalskih klubova.
Kina, novac, bankomat

foto: lessentiel.lu

Kineske kompanije agresivno kupuju kompanije u Evropi, a na njihovom putu su i kompanije sa prostora bivše Jugoslavije, prenosi Bi-Bi-Si.

Evropska komisija, navodi ovaj medij, u nedavno je Kineze nazvala „sistemskim rivalom” i „strateškim konkurentom”.

Evropska je unija uvela i novi mehanizam nadzora nad stranim investicijama, kako bi mogli reagovati da li strane investicije mogu nanijeti štetu zemljama članicama.

Prema izvještaju EK, trećina ukupne EU imovine u rukama je stranih kompanija, a 9,5 odsto kompanija u Evropi ima vlasnike sa sedištem u Kini, Hong Kongu ili Makau.

Poređenja, na kraju 2016. godine, Amerikanci i Kanađani kontrolisali su 29 odsto kompanija u EU.

Kineska su ulaganja u Evropi svoj vrhunac su dostigli 2016. godine, kada je ukupna vrijednost iznosila 37,2 milijarde evra. Posle toga je uslijedilo usporavanje.

Od 2000. do 2018. godine Kinezi su najviše su uložili u najveće evropske ekonomije poput Velike Britanije, Njemačke, Italije i Francuske. Na listi top 10 našle su se i Holandija, Finska, Švedska, Portugal, Španija i Irska.

Prema prošlogodišnjoj analizi Blumberga, Kinezi u svom vlasništvu drže, ili imaju vlasničke udjele, u četiri evropska aerodorma, šest pomorskih luka i 13 fudbalskih klubova.

Kinezi sprovode novi veliki program „Put svile“, poznat i kao Inicijativa „Jedan pojas, jedan put” u sklopu kojega Kinezi planiraju velike investicije u evropsku infrastrukturu kako bi se ojačale trgovinske veze između Kine i Evrope. Na tom putu su se našle i gotovo sve republike bivše Jugoslavije.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *