Повратак Доналда Трампа у Белу кућу учврстио је позицију Илона Маска, власника друштвене мреже Икс, у Трамповом новоформираном Одељењу за владину ефикасност (Department of Government Efficiency).
Када је Маск купио Твитер, који је касније ребрендирао у Икс, низ нових платформи за друштвене медије се борио за позицију алтернативе популарној апликацији за интеракцију путем кратких текстуалних порука.
Ниједна од њих није успела да дође до превласти иако jе у једном тренутку деловало као да „Метине“ Нити (Threads) могу помрсити конце многима.
Сада када је Маск спреман да буде Трампов савезник током председничког мандата, многи се селе на мрежу Блу скај (Bluesky, плаво небо на енглеском).
Платформа „Блу скај“
Блу скај је замишљен као истраживачки пројекат за „децентрализацију“ Твитера од стране тадашњег извршног директора и суоснивача Џека Дорсија 2019. године. Као посебна компанија покренута је 2021. године, а јавности је представљена у такозваној бета фази 2023. године.
Блу скај сада функционише као „децентрализована“ платформа друштвеног медија, што значи да корисници могу да направе сопствене сервере на којима могу да чувају податке и постављају своја правила, уместо да користе сервере у власништву компаније.
Многе функције у апликацији Блу скај сличне су онима на мрежи Икс (некадашњем Твитеру), укључујући могућност прављења текстуалних објава са ограничењем од 256 знакова. Такође, корисници могу да објављују слике и видео-записе, поново објављују (repost), да лајкују друге објаве и одговарају другим корисницима. Корисници могу да прате друге појединце, да уређују (курирају) сопствену временску линију и шаљу корисницима директне поруке, слично као на Иксу.
На Блу скају корисници такође могу да блокирају једни друге, што је атрактивна функција за кориснике који су критиковали Маскове недавне измене блокирања на Иксу, које сада објаве корисника чине видљивим за све остале, укључујући и блокиране кориснике.
Блу скај има тим за модерирање који спроводи смернице заједнице. На пример, на мрежи је забрањено промовисање „мржње или екстремистичког понашања“, а корисницима је омогућено да користе алатку за колаборативно модерирање под називом Озон.
„ За разлику од других затворених платформи, Блу скај је отворена друштвена мрежа која корисницима даје избор, програмерима слободу да граде, а креаторима независност од платформи“, рекла је портпаролка компаније Емили Лију у изјави за Ју-Ес-Еј Тудеј.
Платформа је лансирана у фебруару 2024. године.
Блу скај је делимично у власништву генералног директора Џеја Грабера. У одбору Блу скаја су и Џереми Милер (аутор сервиса Jabber), Мајк Масник (оснивач технолошког блога Techdirt) и Кинџал Шах (генерални партнер компаније „Блокчејн капитала“).
Пројекат је првобитно покренуо 2019. године бивши извршни директор Твитера Џек Дорси. Блу скaj и Твитер су се разишли крајем 2022. године.
(РТС)