IN4S

IN4S portal

Nova predstava CNP-a “IGRA GLUVIH TELEFONA”

1 min read
Na kraju treba pomenuti i grotesknu izjavu glumaca CNP-a na pitanje da li se situacija izmijenila otkad su se prvi put, već poodavno, oglasili u javnosti, a njihov odgovor je: „Situacija se promijenila, nažalost, samo u pogledu povećanja broja zaraženih u našem kolektivu.“

Prof. dr Dragan Koprivica (Foto: Fejsbuk)

Piše: prof. dr Dragan Koprivica

Kulturna i pozorišna javnost Crne Gore već odavno besplatno gleda novu, naturalistički uvjerljivu predstavu CNP-a, i to uživo, koja bi mogla dosta koštati našu kulturu, ugled i rad Nacionalnog teatra.

Uz to, uz ovaj komad koji pripada teatru apsurda, uz naznake surovog teatra, ali u drugom smislu, fino se nadovezuje kontroverza da umjetnički direktor CNP-a, Željko Sošić, tvrdi da „ne postoji niti jedan razlog zbog kojeg bi podnio ostavku“, a većina ansambla CNP-a je s njim u nezboru.

Da li to onda znači da to ništa ne znači – hamletovsko je pitanje u našoj domaćoj verziji. Direktor i kolektiv ne zbore, ali nema razloga za uzbunu. Pokidani kontakti između Uprave i zaposlenih. Ništa strašno…

Najnovija izjava za javnost glumaca CNP-a, njih sedamnaestoro, djeluje kao replika iz „Čekajući Godoa“, jer to što se: „Uprava CNP-a, na čelu sa umjetničkim direktorom Željkom Sošićem i poslovnom direktoricom Milicom Tomović nijednom nije direktno obratila glumačkom ansamblu koji je iskazao nezadovoljstvo i javno iznio probleme sa kojima se suočavaju u svojoj matičnoj teatarskoj kući, jasno pokazuje kakav je odnos Uprave prema glumačkom ansamblu“.

Uz sve to, glumci su izjavili da ih direktor Sošić nijednom nije pozvao na sastanak (!) u cilju prevazilaženja problema, i tvrde da se njihova direktorica Tomović, koju su vidjeli, kako navode, „koliko i javnost – putem medija“ nije pojavila ni na jednoj probi, a umjetnički direktor nijednom od 1. septembra. Glumci se žale i što se nije javno oglasio ministar kulture, Aleksandar Bogdanović, ali za njega postoji opravdanje što je zauzet čitanjem Šekspirovog „Kralja Ilira“.

Glumci CNP-a tvrde i da je direktorica Tomović protivzakonito izabrana na funkciju, jer više ne postoji pojam poslovnog direktora u sektoru upravljanja. Tvrde i da ih njena profesionalna biografija ne uvjerava u njene umjetničke kompetencije za mjesto direktora, a da su i umjetničke reference Sošića u pozorišnom domenu, kako eufemistički vele, „poprilično skromne“, te da su i direktorica i umjetnički direktor „u praksi sve to i dokazali“.

Kako god, odsustvo kontakta Uprave CNP-a i glumaca, kao zaposlenih, kontroverzne izjave obje strane, i dosta tog još, ukazuju na alarmantno stanje u našem Nacionalnom teatru. Zato pod hitno, kao prvo, Uprava treba da smanji osjećaj animoziteta i doživljaj sopstvene veličine, i da konačno zakaže razgovor na nivou kolektiva. Bez toga, očigledno, pomaka nema, osim da preko medija nadalje gledamo i neki novi komad, koji će imati odlike farse, što nikom ne ide u prilog, ni CNP-u, ni glumcima, a ni gledaocima, zbog kojih ta kuća i postoji. I nije formirana da bi Uprava bila u nezboru s glumcima, i da se sa njima prepucava preko medija.

Dakle, s obzirom na to da umjetnički direktor Sošić tvrdi, kako smo već naveli, da ne postoji niti jedan razlog zbog kojeg bi podnio ostavku, a većina glumaca se ne po prvi put obraća cjelokupnoj crnogorskoj javnosti, ukazujući da je riječ o „glumačkim vapajima za opstanak kulture, naciona koji se njeguje i održava kroz esenciju jednog pozorišta“, očito je krajnje vrijeme da se uključe sve nadležne strukture, da se Crna Gora ne bruka pred domaćom i stranom kulturnom javnošću. Ali je problem što odlazeće strukture kulture već pakuju kofere uoči formiranja nove Vlade, i vruć krompir ostavljaju za novo Ministarstvo kulture i Upravu CNP-a, za kojom postoji značajna potreba.

Na kraju treba pomenuti i grotesknu izjavu glumaca CNP-a na pitanje da li se situacija izmijenila otkad su se prvi put, već poodavno, oglasili u javnosti, a njihov odgovor je: „Situacija se promijenila, nažalost, samo u pogledu povećanja broja zaraženih u našem kolektivu.“

Kao mala utjeha ostaje podatak, koji je saopštila Sindikalna organizacija Nacionalnog teatra, da će Državna revizorska institucija (DRI) izvršiti reviziju rada CNP-a, kao zasad jedina zainteresovana za probleme zaposlenih oko, kako glumci ističu „dugogodišnjeg nedomaćinskog i neprofesionalnog rukovođenja tom institucijom kulture“. A moja junakinja iz „Oriđinala“, Ruška, na sav ovaj bizarni „Rašomon“ iz CNP-a, rekla bi samo ono njeno već poznato: „Veselo, veselo..!“

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *