,,Nova Zeta“ 1889: Srpski jezik je izvor snage i dika Crne Gore, njegovo očuvanje stvar je narodnog ponosa
,,Nova Zeta“, književni list koji je izlazio na Cetinju, pozvao je 1889. godine na očuvanje srpskog jezika tako što bi Srbi izbacili iz upotrebe riječi koje nemaju slovensko porijeklo. List je ocijenio da je to stvar narodnog ponosa, a da je čisti srpski jezik izvor snage i dika Crne Gore.
– Književnost valja da vrati pojedine narodne riječi iz zakutka na svoje mjesto u svoje pravo, ali ne samo u knjigu nego i u govor. Narodni ponos ište da se nepotrebne tuđe riječi istisnu iz govora – kaže Jovan Bošković, poručio je list koji je jednom mjesečno izlazio na Cetinju.
Časopis je istakao da je šteta da se Srbi iz Crne Gore, kako u književnosti, tako i u narodnom govoru, ne drže svog ispravnog i čistog srpskog jezika, koji predstavlja ponos Crne Gore i da u tome ona mora biti uzor ostalim srpskim zemljama.
– To se isto može reći i za pokvarene riječi, njih treba ispravljati. Crna Gora se ponosi što je uvijek bila svoja. To je ne samo njezina dika, nego i izvor njezine snage, pa je šteta kad se ne drži svojega jezika, da bude u tome uzor srpskijem krajevima, naglasio je stari cetinjski časopis.
U nastavku teksta, ,,Nova Zeta“ navodi primjere riječi koje nemaju slovensko porijeklo i onih koje naziva pokvarenim i poziva na njihovo izbacivanje ili mijenjanje, kako iz službenog pisanja, tako i iz narodnog svakodnevnog govora i zaključuje kako je neophodno riječi tuđeg porijekla zamijeniti izvornim srpskim.
Pročitajte još:
Crnogorski jezik i crnogorska crkva! Sve ostalo je laž i propaganda.
Hahaha, na hiljade originalnih dokumenata za vas milogorske ustase su laz i propaganda, a istina vam je ono sto vam govore vasi historicari i jezikoslovci Serbo Rastoder, Adzic i Adnan Cirgic. Ne