Новак Ђукић на слободи идуће седмице
1 min read
Новак Ђукић, генерал Војске РС, идуће седмице биће пуштен из затвора, након што је Уставни суд БиХ усвојио његову апелацију, а у обновљеном поступку пред Судом БиХ браниће се са слободе.
Ово је потврдио Душко Томић, Ђукићев адвокат, истичући да ће процедура за пуштање генерала Војске РС на слободу бити максимално убрзана и да ће у поновљеном поступку бити доказана његова невиност.
„То је био диверзантско-терористички чин. Ђукић нема никакве одговорности за то и показаће се ко је сакрио истину и тако жртвовао једног од најчаснијих људи“, рекао је Томић.
Уставни суд БиХ усвојио је у четвртак апелацију Ђукића на пресуду Суда БиХ којом је 2009. године осуђен на затворску казну од 25 година за ратни злочин против цивилног становништва у Тузли. Уставни суд је утврдио да је дошло до кршења Европске конвенције о људским правима због ретроактивне примјене Кривичног закона БиХ. Предмет генерална Ђукића враћен је на поновни поступак.
Одлука Уставног суда БиХ поздрављена је у РС уз напомену да је судски поступак против генерала Ђукића био политички и није садржавао ниједну чињеницу.
Милорад Додик, предсједник РС, рекао је да је потпуно увјерен у Ђукићеву невиност и да у прилог томе говори и одлука Уставног суда БиХ.
„Сада треба сагледати све институционалне могућности и тражити одговорност оних који су раније неуставно пресуђивали и незаконито доносили одлуке. Овдје је кључно питање ко је то радио и да ли ће одговарати за то“, рекао је Додик.
Предсједник РС је подсјетио да је било потребно да Европски суд у Стразбуру донесе правичну одлуку па да се судије у БиХ почну понашати онако како треба и да у складу с тим раде свој посао.
„Дође вријеме када вам ароганција и све што имате не вриједе ништа, јер се морате суочити с реалношћу, а она говори да нисте могли осудити генерала Ђукића на бази закона који сте донијели, већ сте морали донијети одлуку на бази закона који је тада важио“, рекао је Додик напомињући да Ђукић није једини којем је суђено како не треба, те да је системски приступ био да се Срби затворе по строжим законима и да се елиминишу право и правда у сваком погледу.
Додик је рекао да је суштина у томе да ли треба имати повјерења у правосуђе БиХ и како је могуће да исте судије опет суде и да буде исти предсједник суда. Он се упитао зашто уопште постоји један такав суд.
Игор Радојичић, предсједник Народне скупштине РС, рекао је да је било одређених политичких утицаја да се сачека с рјешавањем предмета Новака Ђукића.
„Очито је било одређених политичких утицаја да се сачека с овим предметом. Очекивали смо да ће овај случај бити раније ријешен, али се надам да ће сада бити обезбијеђени услови да се спроведе правично суђење, иако имамо много примједаба на функционисање Суда и Тужилаштва БиХ“, рекао је Радојичић.
Он је додао да се из РС дуго времена указује на неправилну примјену Кривичног закона БиХ.
Игор Ђукић, син генерала Ђукића, рекао је да породица очекује писани отправак пресуде Уставног суда када ће знати да ли је апелација усвојена у цјелини или само члан о ретроактивној примјени закона.
Срђан Радуљ, замјеник министра правде БиХ, рекао је да од Уставног суда БиХ очекује да без одлагања узме у разматрање све друге апелације по овом основу, а да одлука у овом предмету послужи као „пилот одлука“.
Он је рекао да је одлуком Уставног суда БиХ утврђена повреда Европске конвенције, односно забране ретроактивне примјене Кривичног закона БиХ, а у складу с правним схватањем из пресуде Суда у Стразбуру из случаја „Мактоуф и Дамјановић“.
Иначе Уставни суд БиХ, већ је поништио десетак пресуда Суда БиХ због ретроактивне примјене права.
Ђукића је Суд БиХ у јуну 2009. године првостепено осудио за ратни злочин против цивилног становништва, јер је наводно маја 1995. године наредио гранатирање Тузланске капије. Том приликом погинула је 71 особа, а рањено више од 150. Ђукић је осуђен по Кривичном закону БиХ, умјесто Кривичном закону СФРЈ који је у то вријеме био на снази.
Након тога Апелационо одјељење Суда БиХ у септембру 2010. године донијело је другостепену пресуду, којом се као неосноване одбијају жалбе Тужилаштва БиХ и бранитеља Ђукића и у потпуности потврђује пресуда из јуна 2009. године.
Након тога поднесена је апелација Уставном суду БиХ од којег је тражено да буде утврђено кршење његових уставних права, односно права на правично суђење, али и ретроактивне примјене Кривичног закона БиХ.
Апелација је усвојена само у дијелу гдје се Ђукић жалио на ретроактивну примјену закона, односно што је пресуђен према закону БиХ, умјесто према закону бивше СФРЈ. Уставни суд није расправљао о апелацији којом се Ђукић пожалио на неправично суђење.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

