Novi bojler za kupatilo ili popravka starog – šta je bolje?
Svima se desilo. Crvena lampica na bojleru više ne svetli. Nestaje sva topla voda brzinom svetlosti. Problem je u najavi. I dok tražite broj majstora, pitate se da li je došlo vreme za novi bojler.
U domenu kućnog komfora i efikasnosti, uobičajena dilema je pitanje da li popraviti stari ili investirati u novi bojler za kupatilo. Ova odluka ne utiče samo na trenutno zadovoljstvo vaše porodice, već i na dugoročno finansijsko planiranje i uštedu električne energije.
Koliko nam znači topla voda u kupatilu?
Topla voda u kupatilu je od suštinske važnosti za dnevno funkcionisanje čitave porodice. Ona se koristi za jutarnje i večernje rituale, u vidu brzinskog osvežavajućeg tuširanja ili duge kupke sa penom. Osim za opuštanje, neophodna je za higijenu i održavanje dobrog zdravlja. I tu nije kraj.
Istraživanja obavljena u Americi pokazuju da skoro 70% upotrebe vode se odvija baš u kupatilu; za kupanje, pranje ruku i čišćenje stana ili kuće. Slične su procene i u drugim zemljama.
Nedostatak tople vode – najveći izvor frustracije
Postoji i jedna interesantna studija koju je naručio jedan proizvođač bojlera, i ona je otkrila da 68% vlasnika kuća navodi slab pritisak i nedostatak tople vode kao najveću frustraciju sa kojom se susreću u kupatilu. Kolika je frustracija kada se pokvari bojler? Procenite sami!
Smatramo da su dani bez tople vode slični apokalipsi.
Tada, počinjemo da razmišljamo o bojleru, njegovoj važnosti i svim karakteristikama koje smo prošli put olako shvatili, ili ih nismo ni čitali.
Bendžamin Vadi Mogan i prvi bojler
Topla voda budi u nama sigurnost, i sa njom sve postaje lakše. To su znali i Stari Grci. Izmislili su prvo grejanje. Hramovi u Efesu grejani su uz konstrukciju zvanu hipokaust. To je bio otvoren prostor ispod poda koji je grejala vatra. Upravo se ovde grejala i voda za kupanje.
1868. godine, slikar Bendžamin Vadi Mogan izumeo je i patentirao prvi bojler koji je koristio plin da bi grejao vodu. Bilo je to inovativno, i veoma opasno rešenje. Eksplozije su bile česte.
Prvi pravi bojleri radili su na ugalj i drva, a nakon Drugog svetskog rata, čelik se masovno koristio. Tek krajem sedamdesetih, topla voda bila je dostupna svima. Tada se i pojavljuju električni bojleri za kupatilo kakve danas poznajemo.
To vreme je davno iza nas, ali kvarovi na bojleru i dalje postoje.
Najčešći kvarovi na bojleru
Kvarovi na bojleru najčešće se dešavaju zbog toga što grejač više ne radi. Do kvara može doći i zbog termostata ili naslaga tvrdokornog kamenca na grejaču ili u kazanu.
Kako da dijagnostikujete kvar?
- Bojler neće da ugreje vodu. Nema više tople vode. Lampica ne svetli.
- Bojler pregrejava vodu, voda koja curi je vrela i van kontrole.
- Pritisak vode je slab, voda konstantno kaplje.
- Količina tople vode se brzo istroši.
- Bojler varniči, čuje se pucketanje, nestaje struje u kući.
Šta je pravi uzrok i u čemu je kvar, saznaćete kada se bojler otvori. Najčešće do problema dolazi zbog kamenca kog uzrokuje tvrda voda. Kamenac direktno šteti i kazanu i grejaču. Čak i dok je bojler u radu, voda se sporije zagreva i troši više električne energije.
Novi bojler za kupatilo ili pozivanje majstora? Pre nego okrenete broj, ovo treba da znate
Bojler može da traje i do 10 godina, nekad čak i duže. Kako vreme prolazi, njegova efikasnost slabi. To se najviše oseti kroz plaćanje mesečnih komunalija za električnu energiju. Zastarela tehnologija, nakupljanje kamenca i korozije, dovode do toga da bojler za kupatilo otežano radi.
Majstor će vam reći da je potreban novi deo. To može da bude zamena grejača ili termostata za bojler. Ipak, ne može da vam da garanciju da li će stari bojler biti u mogućnosti da nastavi sa optimalnim radom.
Troškovi se samo nižu
Ukoliko ne znate sami da zamenite glavne delove bojlera, platićete i majstora, a usluge njegovih „ruku“ mogu da budu skupe, u zavisnosti u kom se gradu nalazite.
Ukoliko postoji problem sa termostatom, to će koštati prosečno 5000 dinara. Zamena grejača kreće se od 6000 dinara, dok su zamene sigurnosnih ventila oko 4000. Čišćenje kamenca kreće se od 5000.
Kvarovi mogu da budu i udruženi. Često i jesu.
Ponovljene popravke postaju neisplative vremenom i mogu brzo da premaše ulaganje u novi, efikasniji model bojlera.
Kada je reč o ceni bojlera, klasični veći bojleri za kupatilo kreću se već od 12.000 dinara.
Stari bojler za kupatilo troši najviše struje u domaćinstvu
Kada već pričamo o troškovima, moramo napomenuti sledeće. Glavni krivac za velike račune za struju jeste bojler pravljen po staroj tehnologiji. Po proceni, stari bojler može da bude odgovoran za čak 23% ukupnih troškova struje. Veća domaćinstva sa više kupatila mogla su znatno da primete ovu razliku.
Uvek se savetuje da isključujemo uređaje, čak i male potrošače i punjače kada ih ne koristimo. Za bojler, stručnjaci su procenili da je jedan od najvećih potrošača koji za jedan sat potroši i do 2 kilovata struje.
Da biste uštedeli, postavite optimalnu temperaturu od 60 stepeni. Isto važi i za bojler za kuhinju, nemojte držati temperaturu na maksimumu.
Osim veće potrošnje struje, maksimalne temperature na bojleru dovode do bržih kvarova, propadanja delova i bržeg nakupljanja kamenca.
Još jedan savet za uštedu, bez obzira da li popravljate bojler ili kupujete novi efikasniji model, jeste da bojler bude uključen, a gasite ga onda kada se kupate ili niste tu duže vreme. Svaki put kada se uključi, bojler zagreva vodu, time i troši dodatnu struju.
Novi bojler za kupatilo, veća ušteda struje
Nova generacija bojlera za kupatilo pruža puno prednosti. Moderni bojleri su dizajnirani imajući na umu energetsku efikasnost. Ulaganje u novi model moglo bi značajno smanjiti potrošnju energije, što bi vremenom dovelo do značajnih ušteda na računima za komunalne usluge.
Nova tehnologija, pametne funkcije
Određeni modeli dolaze opremljeni naprednim funkcijama, uključujući pametnu tehnologiju koja omogućava vlasnicima kuća da daljinski kontrolišu podešavanja, prilagođavaju temperature radi efikasnosti i nadgledaju potrošnju energije.
Smanjen rizik od čestih kvarova
Pored toga, novi bojler nudi pouzdanost i bezbrižnost, smanjujući rizik od neočekivanih kvarova i neprijatnosti čestih popravki. Vremenom, investicija u novi, efikasan model može ponuditi značajnu dugoročnu vrednost, ne samo u smislu operativnih ušteda već i povećanjem ukupne tržišne vrednosti kuće ili stana.
Nisu svi bojleri za kupatilo isti
Ako se ipak upustite u proces traženja bojlera, naići ćete na različite modele, cenovne rangove ali i funkcije.
Akumulacioni bojleri – prednosti i mane
Akumulacioni bojleri, koji se najčešće nalaze u domovima, nude direktnu prednost posedovanja rezerve tople vode koja je lako dostupna za upotrebu. Ova pristupačnost osigurava da je topla voda dostupna odmah po potrebi, što je posebno korisno za porodice, srednja i veća domaćinstva.
Akumulacioni bojleri kontinuirano zagrevaju vodu u rezervoaru da bi održali temperaturu, što dovodi do potencijalne energetske neefikasnosti, posebno ako izolacija nije optimalna.
Zato je potrebno da izaberete modele bojlere sa visokom energetskom efikasnošću i time ćete potencijalnu manu ovih bojlera pretvoriti u svoju prednost.
Protočni bojleri – prednosti i mane
Protočni bojleri, odnosno bojleri bez rezervoara su moderno rešenje za snabdevanja domaćinstava toplom vodom. Voda direktno protiče kroz uređaj i zagreva se. Najveća prednost ovih bojlera jeste energetska efikasnost.
Pored toga, njegova kompaktna veličina oslobađa dragoceni prostor u domovima, a pošto se voda zagreva na zahtev, postoji praktično beskonačna zaliha tople vode. To je idealno za domaćinstva sa velikom potrošnjom.
Međutim, bojleri bez rezervoara imaju svoje nedostatke. Početni trošak instalacije može biti veći od tradicionalnih bojlera za kupatilo.
Štaviše, ograničenja izlazne snage ovih grejača znače da bi mogli imati problema sa snabdevanjem dovoljno tople vode za istovremenu, višestruku upotrebu. To se dešava pri pokretanju mašine za pranje sudova dok se neko tušira, ako model nije dovoljno moćan. Ovo ograničenje zahteva pažljivo razmatranje navika korišćenja i eventualno ulaganje u protočni bojler za kuhinju ili drugo kupatilo u kući.
Kako da novi bojler za kupatilo sigurno odgovara vašim potrebama?
Da bi se osiguralo da vaš novi bojler za kupatilo odgovara potrebama, zahteva pažljivo razmatranje nekoliko faktora.
Koji kapacitet bojlera za kupatilo odgovara vašem domaćinstvu?
Prvo, procenite potrebu za toplom vodom u vašem domaćinstvu uzimajući u obzir broj kupatila, učestalost korišćenja i broj članova porodice. Ova procena će vam pomoći da odlučite koji kapacitet (bojler 50l, bojler 80l ili veći od 100l) može da zadovolji svakodnevne potrebe.
Akumulacioni bojleri sa većim rezervoarom su idealni za veća domaćinstva i za porodice sa više članova. Daćemo primer, mala domaćinstva u kome žive samci, parovi ili porodica sa bebom, biraće bojler od 50 litara.
Moderni modeli bojlera su veoma kompaktni i lako se prilagođavaju kupatilima sa manjkom prostora.
Modele od 80 litara, izabraće porodica sa više članova. Ovo je inače najtraženiji model bojlera u Srbiji, pa ćete ga naći kod različitih proizvođača. Najbolje je da izaberete model bojlera koji je veći u odnosu na procenjeni kapacitet, jer potreba za toplom vodom vremenom raste.
Koji tip bojlera vam je potreban?
Zatim na red dolazi tip bojlera.
Protočni bojleri nude kontinuiranu uštedu tople vode i energije, dok akumulacioni bojleri mogu biti praktičniji za domaćinstva sa većim stopama potrošnje. Ukoliko imate solarne panele, možete da razmislite i o upotrebi solarnih bojlera. Ako imate grejanje na gas, postoje i gasni bojleri koji mogu da pruže nešto veću uštedu sa startnim većim ulaganjem. Isto važi i za bojlere sa toplotnom pumpom koji zahtevaju već pripremljenu infrastrukturu.
Svi ovi tipovi bojlera imaju svoje prednosti i mane, za sada su se kao najbezbedniji i najbolji pokazali akumulacioni i protočni bojleri.
Zašto da obratite pažnju na tip kazana u bojleru?
Već smo spomenuli da do kvarova dolazi zbog nakupljenog kamenca. Kamenac se taloži na grejaču ili kazanu i time ga polako uništava iznutra, sve dok ne dođe do momenta kada bojler više ne radi.
Zato treba obratiti pažnju kakav je kazan u bojleru. Bojleri sa emajliranim kazanom su od čelika, a preko imaju zaštitni sloj emajla koji ima za cilj da:
- Zaštiti od korozije, rđe i kamenca
- Pruži visok kvalitet ispravne i zdrave vode
Kada je kazan zaštićen od ovih štetnih stvari, time se omogućava da bojler dugo traje i radi bez kvarova.
Čitajte oznake: energetska efikasnost štedi struju
Procenite ocene energetske efikasnosti različitih modela kako biste smanjili dugoročne troškove računa za struju, ali i uticaj na životnu sredinu. Od 2021. godine, uvedena je i nova skala energetske efikasnosti, od A do G. U ovom slučaju, A je najbolja ocena i označava je uređaj pouzdan i ekonomičan.
Kada birate novi bojler, potražite onaj sa visokom energetskom ocenom i izbegavajte G modele, jer će se oni odraziti na troškove, čak i ako su u startu jeftiniji.
Vertikalni ili horizontalni bojleri?
Montaža bojlera se radi na dva načina – horizontalno ili vertikalno. To je proisteklo iz potrebe, zbog manjka prostora i veće fleksibilnosti u domovima gde su plafoni niži. Vertikalni bojleri imaju prednost u odnosu na horizontalne, jer efikasnije talože kamenac (zbog prirodnog pada).
Horizontalni bojleri imaju veće gubitke toplote, ali su idealni za prostore gde ne postoji drugačija opcija.
Pročitajte savete i uputstvo proizvođača
Proizvođači bojlera savetuju kako da se bojler održava, i uz to nude i garanciju do 5 godina. Često zanemarujemo ove savete, ali oni jesu važni. Kada se kamenac redovno čisti, šansa da dođe do kvara je značajno minimizirana.
Ova lista glavnih faktora može da vam vodič pri kupovini i možete biti sigurni da će vaš novi bojler obezbediti ispravnu, toplu vodu za potrebe vašeg kupatila. Ovde možete da pronađete veliki izbor kvalitetnih bojlera za kupatilo.
Zaključak – da li pozvati majstora ili kupiti novi bojler za kupatilo?
Kada sve sumiramo, jasno je da stari modeli bojlera mogu da troše mnogo vašeg novca. Sa druge strane, novi pouzdani bojleri štedeće struju i pružiće vam maksimalnu bezbednost.
Pozivanje majstora i popravka na prvi pogled deluju kao brže rešenje, ali zapravo ne rešavaju problem u potpunosti. Kupovina novog bojlera za kupatilo je dugoročna investicija. Zato je bitno da dobro proverite koji bojler odgovara vašim potrebama – da li je kapacitet dovoljan, da li je energetski efikasan, kakav tip kazana poseduje, da li ima napredna podešavanja temperature. Sve je to važno pri kupovini, da se ova dilema ne bi ponovila za nekoliko godina.
Nadamo se da smo otklonili nedoumice i pomogli vam da donesete odluku koja će biti pravo rešenje na duže staze. Kada se novi bojler montira, vreme je da se napravi mirisna opuštajuća kupka, koja će otkloniti pretrpljeni stres.
Srbininfo