IN4S

IN4S portal

Novi Sad postao vidljiv i prepoznatljiv u Evropi: Miloš Vučević u “Srpskom sv(ij)etu“

1 min read
„Smatram da je 1918. godina bila ključna godina kada su ti odnosi u pitanju prema Bačkoj, Baranji, Banatu i Sremu. Kada kažem Vojvodina, onda se tu ne računa Baranja koja je do 1945. godine bila deo tog područja“.

Srspki svijet

„Kandidatura Novog Sada za evropsku prestonicu kulture 2021. godine je posledica spleta različitih okolnosti, nije plod samo nekog administrativnog mandata. To je kuvano, stvarano vekovima unazad. Naš pedigre, naš DNK je takav da je bilo prirodno da ako neki grad iz Srbije ide u tu kandidaturu u tu utakmicu, da to bude Novi Sad, koji je Evropa u malom, a i ono što smo u 18. i 19. veku zvali Srpska Atina. Novi Sad je sedište najznačajnijih ustanova kulture srpskog naroda, ali i grad koji nikad nije krio da se u njemu govore različiti jezici, grad u kom možete videti u prečniku od kilometar tornjeve pet različitih crkava i sinagogu, i to je nešto što je oduvek krasilo to podneblje. Nosi Sad je i neka vrsta avangarde na ovom području, uvek je prvi koračao u nekim novotarijama“, rekao je gradonačelnik prestonice Vojvodine Miloš Vučević u emisiji „Srpski sv(ij)et“, kao uvod u priču o istoriji ovog grada.

On je odgovarajući na pitanje voditeljke Gordane Janićijević o nekim najavama o podizanju spomenika Mariji Tereziji u Novom Sadu izrazio argumente protiv, istakavši posebno promjenljivost austrijske politike prema Srbiji:

„Smatram da je 1918. godina bila ključna godina kada su ti odnosi u pitanju prema Bačkoj, Baranji, Banatu i Sremu. Kada kažem Vojvodina, onda se tu ne računa Baranja koja je do 1945. godine bila deo tog područja“.

„Nikada od ‘autonomaša’ nećete čuti da spomenu 1918. Mislim da danas taj pokret nije ni jedinstven, jedni se zalažu za neki veći stepen autonomije, a drugi za federativnu jednicu ili samostalnu teritoriju. Ali se podrška njima meri u promilima, to je više klub ljubitelja jedne pasionirane ideje, koja se nije ostvarila. Neko ko se bavi politikom, mora da razume te stvari i da ima odgovor za razne situacije. Imate tu i desno krilo da koje je jednako ekstremno i sa jednakom podrškom, koje se zalaže za ukidanje autonomije“, entuzijastično je izjavio prvi čovjek Srpske Atine, naglasivši da je mejnstrim, većinski dio ozbiljnih političara, onaj koji ima i najveću podršku.

Govorio je o strukturi stanovnika ovog područja, koja se naročito mijenjala tokom 20. vijeka, osobito u vrijeme zločina NDH, a zatim i u vrijeme posleratnog naseljavanja jednog etničkog srpskog korpusa i iseljavanje drugog njemačkog. Nikada nije bolji odnos Srba i Mađara u Vojvodini – to je jedan od zaključaka međunacionalnih odnosa danas, kako tvrdi naš gost.

On je najavio i izgradnju puteva i mostova koji će poboljšati povezanost grada, ali i rasteretiti saobraćaj u njemu,a govorio je i o problemima koji u infrastrukturnom smislu muče stanovnike Novog Sada i susjednih opština, ali i o njihovom rešavanju.

„Vojislav Šešelj je bio jedan izuzetan političar devedesetih godina. Neko ga voli, neko ne voli, ali je on tada bio potpuno jedna politička avangarda. Ali, u jednom trenutku kada vi sazrevate, kada sazreva politička partija, kada se sve menja osim kamenja, vi vidite da je ta politička ideja prilično limitirana. Zašto se bavite politikom, ako nikada ne želite da budete u vlasti? Čak sam živeo u gradu gde je Radikalna stranka pobedila i Maja Gojković postala gradonačelnik. Videli smo da možemo da vodimo, iako u politički teškom momentu kada pokrajinu vodi DS, a republiku DSS sa svojim partnerima“, opisao je dio toka osnivanja stranke SNS kojoj danas pripada, naglašavajući da nikada ne bi rekao nešto loše o toj stranci od koje se to naprednjačko krilo odvojilo u jednom trenutku, osim što joj je trebao novi pravac, u kom se sam pronašao.

Za svoj najveći uspjeh smatra to što je probudio Uspavanu Lepoticu, kako je nazvao grad u kojem je gradonačelnik, čemu je dokaz i kandidatura grada za prestonicu evropske kulture. Otkriva da je kandidat koji je ušao u taj proces zajedno sa Novim Sadom te 2016. godine bio Herceg Novi, pa su znali da zaista moraju da se potrude.

Podsjetio je da se njegovanje nasleđa i tradicije pokazuje i u činu ceremonije otvaranja niza manifestacija sledeće godine:

„Zvanično otvaranje Evropske prestonice kulture Novi Sad 2021- 2022. godine će biti na Srpsku Novu godinu, odnosno na Novu godinu po julijanskom kalendaru“.

Gost Nacionalne televizije je izrazio uvjerenje da će svi Novosađani biti ponosni na svoj grad, a i svi posjetioci zadovoljni ponuđenim sadržajima.

Cijelo gostovanje možete pogledati na Jutjub kanalu IN4S.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *