ИН4С

ИН4С портал

Новим војним вjежбама на Арктику САД и Канада би да сакрију своје слабости у односу на Русију

1 min read
На Аљасци данас почињу америчко-канадске војне вежбе које ће трајати до 6. марта уз учешће око хиљаду војника, а то није једини наговештај повећане активности Америке и других чланица НАТО у том региону, сматрају руски аналитичари.

Фото : www.army.mil

На Аљасци данас почињу америчко-канадске војне вјежбе које ће трајати до 6. марта уз учешће око хиљаду војника, а то није једини наговјештај повећане активности Америке и других чланица НАТО у том региону, сматрају руски аналитичари, преноси Спутњик.

„Морнаричка пјешадија Седмог батаљона за инжењерску подршку, Прва група за материјално-техничку подршку (МТП) и припадајући батаљони за МТП војних акција, као и пукови за МТП војних акција ће у Форт Грилију на Аљасци учествовати у квалификационој обуци за борбену пуцњаву у оквиру припрема за вјежбе у програму ‘Арктичка ивица 2020’”, наводи се у саопштењу Северне команде оружаних снага САД.

Командни штаб америчких оружаних снага на Аљасци ће постати база заједничких војних вјежби које се одржавају сваке двије године.

Сврха маневара је тестирање „способности оружаних снага за тактичке акције у изузетно хладним временским условима“, а резервни Корпус америчке ратне морнаричке пјешадије је саопштио да је циљ вјежби „увјежбавање акција за одбрану државе”.

Подморница америчке морнарице „Хартфорд“ на војној вjежби ICEX 2018. на Арктику

Стручњаци претпостављају да Вашингтон и његови савезници покушавају да елиминишу заостатак за Москвом у региону Арктика, мада је питање хоће ли у најближој будућности успјети да остваре своје намјере.

Како стручњаци истичу, САД и Канада војним вјежбама на Арктику желе да покажу да Москва није утицајна у овој зони и да је Вашингтон и савезници могу обуздати и у овом дијелу свијета.

„Међутим, у стварности је позиција Америке у региону знатно ослабила, јер умјесто да посвете пажњу том дијелу планете, акценат Вашингтона је углавном на Блиском истоку и региону Азије и Тихог океана“, изјавио је стручњак Центра за истраживања проблема безбједности Руске академије наука Константин Блохин.

Аналитичар је још додао да су тренутни маневри Америке и Канаде показатељ да се према Русији води политика обуздавања овај став дијели и војни стручњак Иван Коновалов који још истиче да су војне вјежбе наставак опште политике НАТО и САД на Арктику.

Руски бојни брод учествује на вjежбама на Арктику

„На тај начин, Вашингтон и Отава погоршавају ситуацију. Мада, они то раде у циљу прикривања пораза НАТО у региону. Прије двије године Алијанса је одржала вјежбе великих размјера у Норвешкој, уз присуство око 50 хиљада војника из 31 земље, али које се не могу окарактерисати као успјешне. Ова обука је показала да НАТО снаге нису припремљене за маневре велики размјера. Сада Вашингтон и Отава стреме да поправе свој положај“, објашњава аналитичар.

Сједињене Америчке Државе своје војно присуство на Арктику оправдавају „руском пријетњом“, а амерички предсједник подкомитета за питања превоза и морске безбједности Лу Кореа сматра да је Русија у последњих неколико година повећала број својих војних објеката и активизирала дјелатност својих оружаних снага на Арктику. Он додаје да Америка сматра својом обавезом заштиту својих економских интереса, међутим америчка Обалска стража која се тиме бави за то нема довољно ресурса.

Арктик

Руски аналитичар, Коновалов,сматра да су ове оптужбе на рачун Русије неосноване.

„Русија само штити своје границе, док су америчко-канадскиманеври провокативног карактера. На тај начин се НАТО чланице спремају за будуће конфронтације у региону“, нагласио је стручњак.

Поред тога, како је саопштавало руско Министарство одбране крајем децембра, Вашингтон је појачао активност својих оружаних снага у региону Чукотке, које раније нису излазиле ван оквира свакодневне оперативне војне припреме.

По мишљењу стручњака Константина Блохина, препрека јачању војног потенцијала САД и других земаља НАТО на Арктику је одсуство флоте ледоломаца, а у најскорије вријеме неће успјети да поправе ситуацију.

„Вашингтон планира да своју скромну флоту ледоломаца прошири до 2023. године, иако се може десити да САД остану без ледоломаца уопште, док Русија посједује десетине ледоломаца разних типова, као и плутајуће техничке базе. Поред тога, руска страна планира увођење и нових ледоломаца, тако да је у озбиљној предности над САД“, појаснио је Блохин.

Руски ледоломац на Арктику

Како истиче аналитичар, Вашингтон је заинтересован за Арктик због великих резерви природних ресурса у том региону, нарочито нафтних и гасних налазишта.

„Конкуренција међу великим силама се појачава, а без обзирана све обуке америчке стране и њених савезника у НАТО, Русија јесте и остаће доминантна сила у том дијелу“, нагласио је он.

Према његовим ријечима, Арктик је за Русију значајан са геостратешког и економског становишта, нарочито кад је у питању нови трговачки пут Русије и Кине (Сјеверни морски пут), који је дупло краћи него преко Суецког канала.

„Поред тога, у случају хипотетичког оружаног сукоба Америке и Русије, путања балистичких ракета ће пролазити преко Арктика“, закључио је руски аналитичар.

Прочитајте још:

Лансирна платформа космодрома „Морски старт“ ускоро креће за Русију

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy