ИН4С

ИН4С портал

НСД Бијело Поље: Завод за запошљавање врши притисак на грађане

1 min read
"Е, па у Бијелом Пољу постоји нови изум у духу данашњег тренутка у Црној Гори. Врши се константан притисак од стране савјетника, посебно на рањиве и осјетљиве категорије као што су мајке које су примале надокнаду по основу рођења троје и више дјеце, наводе у ОО НСД-а Бијело Поље.

Улустрација

Општински одбор Нове српске демократије Бијело Поље саопштио је да Завод за запошљавање врши константан притисак, посебно на рањиве и осјетљиве категорије као што су мајке које су примале надокнаду по основу рођења троје и више дјеце.

„Свједоци смо покушаја званичних господара наших судбина да постану мајстори стварања иулузија у сваком сегменту. Видимо да све више покушавају да доведу народ у стање да вјерује више саопштењима него својим очима. Један од нових примјера је понашање, или прије би се рекло активност коју проводе људи запослени у Заводу за запошљавање Црне Горе у фиљали у Бијелом Пољу. Да ли је то њихово понашање резултат налога са неких виших инстанци у жељи да се што већи број људи скине са евиденције незапослених а на тај начин направи искривљена слика, или боље рећи лажна слика о броју незапослених, у овом случају, у Бијелом Пољу“, наводи се у саопштењу ОО НСД-а Бијело Поље.

Они додају да је функција Завода за запошљавање дефинисана на доста добар начин кроз важеће законодавство, те да је то истакнуто чак на сајту Завода.

“Завод за запошљавање Црне Горе је јавна служба са својством правног лица, чије функционисање је регулисано одредбама Закона о запошљавању и осигурању за случај незапослености и Статутом Завода. Организовање јавне службе за запошљавање је обавеза државе која произлази и из међународних уговора, посебно конвенције Међународне организације рада. Функционисање Завода је усмјерено на рјешавање питања из домена запошљавања и незапослености и обавља се у јавном интересу. Услуге које Завод пружа доступне су свим корисницима под истим условима, јавне су и бесплатне” , истичу у партији.

Према њиховим ријечима, Завод би требало са својим упосленицима да буде савјетодавни сервис незапосленима, посредник између њих и послодаваца, те да би на тај начин и оправдавао своју функцију кроз реално смањење броја незапослених тако што ће незапослени проналаском адекватног радног мјеста наћи своје мјесто на тржишту рада.

„Е, па у Бијелом Пољу постоји нови изум у духу данашњег тренутка у Црној Гори. Врши се константан притисак од стране савјетника, посебно на рањиве и осјетљиве категорије као што су мајке које су примале надокнаду по основу рођења троје и више дјеце, наводе у ОО НСД-а Бијело Поље.

Из странке су казали да се репресија врши на неколико начина.

„Незапослени из те категорије морају сваког мјесеца свом савјетнику да донесу доказе да су активно тражиле посао, обиласком предузећа у противном ће бити брисане са евиденције. Чак чујемо ових дана да морају донијети доказ из бар пет фирми (установа и сл.) да су ишли и интересовали се за посао. Савјетници као да не знају да да су они ти, односно Завод за запошљавање је тај који би требало да сублимира све информације о послодавцима, и да данас у 21. вијеку није нормално да незапослене тјерају попут губаваца од себе. Ако незапослени почну из дана у дан да обилазе фирме а које нијесу исказале потребу оглашавајући је управо на сајту Завода (што су у законској обавези) – исте те фирме ће, ако им на врата закуца армија од неколико хиљада незапослених, морати да већ на улазу стављају оглас типа: – хвала, не запошљавамо“, наводи се у саопштењу.

Питају се,  да ли се неко од тих савјетника или њихових налогодаваца интересује о томе како је бити незапослен или су то „заборавили или су били од оних привилегованих који то искуство нијесу имали“.

„Вјерујемо да је ова “генијлна” идеја дошла на памет након евидентирања броја мајки са троје и више дјеце и посебно након незадовољства које испољавају својим протестним шетњама. Овом народу је захваљујући актуелној власти први пут у историји припала могућност да игра главну улогу у театру апсурда“ , закључује се у саопштењу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *