ИН4С

ИН4С портал

НУНС: Ове године 22 напада на новинаре

1 min read

У 2014. години у Србији је забележено 22 напада на новинаре од чега је 12 било физичких напада што је упозоравајућа бројка која показује да је дошло до погоршања положаја медијских професионалаца, оцењено је у годишњем извештају Независног удружења новинара Србије (НУНС).

Mediji-sloboda-stampe_pozitivnacrnagora-me

На конференцији за новинаре на којој је представљен извештај, представници НУНС оценили су да власт не ради довољно на томе да омогући услове за нормалан рад новинара и да су новинари изложени бројним економским и политичким притисцима, а упозорили су на раст аутоцензуре због тога што се напади на медијске професионалце не санкционишу.

Председник НУНС-а Вукашин Обрадовић каже да су осим напада на новинаре чији је најдрастичнији пример у 2014. напад на Давора Пашалића, присутни и други притисци као што су тужбе, затим повећани су притисци на он-лајн медије уклањањем појединих садржаја са интернета и обарањем одређених сајтова, а укидањем појединих емисија као што је „Утисак недеље“ осиромашен је јавни дијалог.

Наводећи да је у 2014. поднето шест тужби против новинара, Обрадовић каже да су три тужбе поднели они са „подебелим криминалним досијеом“, међу којима је и Лука Бојовић.

Најавио је да НУНС покреће систем раног упозоравања који треба да омогући благовремено реаговање на нападе на новинаре, али и да покаже где постоји проблем у систему заштите новинара, колико је напада процесуирано и чија је одговорност што ти поступци „стоје“.

Обрадовић је навео и да је у Србији од 2008. до 2013. било укупно 348 напада на запослене у медијима.

Упитан о случају Ћурувија, Обрадовић је казао да НУНС нема никаквих нових сазнања осим онога што је познато широј јавности, и да верује да ће на крају тужилаштво и суд доћи до истине и да ће извршиоци и налогодавци тог убиства бити кажњени.

„Тешко је рећи да ли смо задовољни. Нас брине темпо којим се одвија цео случај. Верујемо да тужилаштво и суд чине све што је у њиховој моћи, али то је по нама преспоро“, каже Обрадовић.

Представљању извештаја НУНС-а присуствовали су заштитник грађана Саша Јанковић, Повереник за инфомације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић, бивши судија Врховног суда Зорана Ивошевић, и помоћник министра културе и информисања Саша Мирковић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy