NZZ: „Čelično prijateljstvo” Vučić – Si: Srbija raširenih ruku dočekuje kineskog predsednika
1 min readBeograd i Peking su već deceniju i po strateški partneri. Svojim dobrim vezama sa Kinom, predsednik Srbije Vučić je sebi omogućio više slobodnog prostora prema Zapadu.
Aleksandar Vučić zna kako da režira kinesko-srpsko prijateljstvo. Kada je Srbija postala prva evropska zemlja koja je tokom pandemije primila vakcinu protiv kovida od Kine, predsednik Srbije je pred kamerama izljubio kinesku zastavu i postavio plakate po Beogradu na kojima je pisalo „Hvala, brate Si!”
Zbog posete kineskog predsednika, koji je u utorak uveče stigao u Beograd iz Francuske, Vučicć je po gradu okačio više ogromnih kineskih zastava. Na primer, na jednoj od dve Genexove Kule, kultnom neboderu od 30 spratova, ceo front prozora je od vikenda prekriven crvenim barjakom sa žutim zvezdama.
Važni mostobran u Evropu
Srbija nije slučajna stanica na Xijevoj evropskoj turneji. Beograd i Peking stupili su u strateško partnerstvo još 2009. Od kada Vučić i Si gospodare svojim zemljama, ono je dobilo poseban zamah. Izraz „čelično prijateljstvo“ skovan je tokom epidemije kovida.
Srbija je za Kinu važan mostobran u delu sveta u kom se na Peking gleda sa sve većim skepticizmom. Osim mađarskog premijera Viktora Orbana, koga će Si posetiti posle boravka u Srbiji, nijedan državnik u Evropi nije tako naklonjen Kini kao Vučić.
I za Sija Srbija ima strateški značaj. Na takozvanom Novom Putu Svile, kojim Peking želi da obezbedi kontrolu nad najvažnijim trgovinskim rutama, Balkan čini prirodni koridor između atinske luke, pod kontrolom Kine, i tržišta u centralnoj Evropi.
Bitni finasijer
Kina ulaže značajne – i preko potrebne – sume u modernizaciju srpske infrastrukture. Između ostalog, jedna kineska kompanija gradi brzu prugu između Beograda i Budimpešte.
Za razliku od zapadnih partnera, Peking saradnju ne vezuje za uslove kao što su vladavina prava ili transparentnost. To je atraktivno za Vučića i njegov nepotistički režim, čak i ako su uslovi kredita daleko od povoljnih. Crna Gora, prezaduženi sused Srbije, je to okusila na sopstvenoj koži.
Kada je reč o direktnim investicijama, Kina je u međuvremenu najvažniji investitor u Srbiji. U kineskim rukama su, između ostalog, smederevska čeličana i veliki rudnik bakra u Boru. Peking igra važnu ulogu i u modernizaciji srpskih oružanih snaga. Tokom godina Kina je postala drugi najveći trgovinski partner Srbije. Očekuje se da će sporazum o slobodnoj trgovini, koji stupa na snagu 1. jula, dodatno podstaći razmenu dobara.
Demonstrativni bedem protiv zapadnog pritiska
Ekonomski odnosi su u prvom planu. Ali dve države su i politički partneri. Kina ne priznaje kosovsku nezavisnost i, kao stalna članica Saveta Bezbednosti, je, pored Rusije, najvažniji saveznik Srbije po tom pitanju na međunarodnoj sceni.
Vučić se Pekingu zahvalio u nedavnom intervjuu kineskoj državnoj televiziji CCTV. „Tajvan je deo Kine. Tačka!“, rekao je predsednik Srbije angažovano. Isključivo je na Pekingu da odluči kako će se nositi sa Tajvanom.
Tajming Sijeve posete je svesno izabran: na 25-tu godišnjicu bombardovanja kineske ambasade u Srbiji od strane Amerikanca, tokom rata NATO protiv Miloševićeve Jugoslavije. Pri čemu su ubijena tri kineska novinara. Incident je godinama ozbiljno opterećivao odnose između Vašingtona i Pekinga.
U trenutku kada je ovaj odnos ponovo ozbiljno poremećen, a Srbija pod sve većim pritiskom Zapada po pitanju Kosova* a i izložena sumnjama zbog izbornih manipulacija, zajednička srpsko-kineska komemoracija na godišnjicu incidenta šalje jasan signal. U istom svetlu treba posmatrati i činjenicu da je parlament Srbije prošle nedelje prkosno inaugurirao u novu vladu i dva problematična ministra koji su pod američkim sankcijama.
Pozitivna slika o Kini
Srpski predsednik je majstor političkog balansiranja. Kroz bliske odnose sa Moskvom i Pekingom srpski je predsednik godinama uspevao da sebi oslobodi više prostora u odnosima sa EU – daleko najvažnijim partnerom Srbije, već i iz geografskih razloga.
No od velike ruske invazije na Ukrajinu postalo je teže negovati specijalne odnose sa Moskvom, kaže Vuk Vuksanović iz Beogradskog Centra za Bezbednosnu Politiku. Primer za to je osujećena poseta ruskog ministra spoljnih poslova Lavrova u junu 2022, kada je nekoliko država EU odbilo da Rusu da dozvolu za preletanje. U ovoj situaciji Kina za Srbiju postaje još važnija kao alternativni partner.
Sem toga, Vučić će u dogledno vreme morati da računa na udare u spoljnoj politici. Prijem Kosov*a u Savet Evrope se čini verovatnim. Rezolucija Ujedinjenih Nacija o uspostavljanju Dana Sećanja na genocid u Srebrenici teško se može još sprečiti. Vučić posetom Sija pokazuje da Srbija i dalje ima moćne prijatelje, kaže Stefan Vladisavljev, ekspert za kinesko-srpske odnose.
Ovo se Vučiću takođe isplati i u unutrašnjoj politici u Srbiji. U opozicionim krugovima uticaj Kine se povezuje sa ekološkim problemima i korupcijom, kaže Vladisavljev, no većinski stav stanovništva Srbije prema Pekingu je ili pozitivan ili barem neutralan.
Činjenica da se u Srbiji generalno veoma malo zna o Kini olakšava uticaj na javno mnjenje. Ekspert Vladisavljev kaže da sada više Srba ima rezerve prema partnerstvu sa svojim tradicionalnim saveznikom Rusijom nego prema partnerstvu sa Kinom.
Izvor: Neue Zürcher Zeitung (NZZ)
Autor: Volker Pabst
Prevod: Mirko Vuletić
Srbija je zemlja koja se ponosi što za prijatelja ima svetsku silu!
Svaka čast predsedniku Vučiću!
Podižemo prijateljstvo na još viši nivo!
Hvala Kini na svemu učinjenom za našu zemlju!
Nadamo se još boljoj saradnji sa Kinom!
Tako se dočekuje iskreni prijatelj poput Kine!
Veliki dan i velika čast za Srbiju!
Ovim dočekom je zapravo rečeno koliko se ove dve zemlje cene i poštuju
Fantastičan doček!
Iskreni i pravi prijatelji su uvek dobro došli.
Srbija ima u Kini iskrenog prijatelja.
Kina je uvek bila od pomoci Srbiji. Nikada nisu bile ucene. To Srbija postuje.
Poseta kineskog predsednika i prve dame Srbiji, potvrda je međusobnog prijateljstva i poštovanja dveju zemalja.
Saradnja sa Kinom nam je od velikog značaja zbog napretka naše ekonomije.
Partnerstvo Srbije i Kine ide u dobrom pravcu. Veliku zahvalnost dugujemo Si Đinpingu koji poštuje Srbiju i njen narod.
Ovaj susret je potvrda da Srbija ceni i uvažava svoje međunarodne partnere i da je spremna da radi na zajedničkim ciljevima, što je važno za budućnost zemlje u globalnom kontekstu.
Srbija koja raširenih ruku dočekuje kineskog predsednika pokazuje gostoprimstvo i otvorenost za dalje unapređenje saradnje i zajedničkih projekata koji mogu doprineti prosperitetu obe zemlje.
Poseta predsednika Kine Si Đinpinga je značajan događaj za Srbiju, a “čelično prijateljstvo” koje je izgrađeno sa Kinom je simbol snažnih i stabilnih međunarodnih odnosa koje Srbija neguje.
Kina je bila i ostaće verni prijatelj Srbije! Njihov zvanicnik zaslužuje sve počasti!
Srbija i njen predsednik su naklonjeni Kini, sto se ne moze reci za ostale drzavnike iz EU osim Orbana, i Kina to zna da ceni.
Naše prijateljstvo neprekidno jača.
Srbi su oduvek gajili posebne simpatije prema kineskom narodu
Kina i Srbija su veliki prijatelji. Zato neka traje sto duze i zauvek.
Kineski predsednik postuje Srbiju i njene gradjane. Znacajan dogadjaj za buducnost Srbije
Ceo svet je ljubomoran na SRbiju jer Đi Ping nigde nije došao tako kako je došao u Srbiju.
Posete državnika sa suprugom mogu doprineti stvaranju pozitivne slike o zemlji koju predstavljaju i promovisati međusobno razumevanje i saradnju.
Srbija siri prijateljske odnose sa svima i to jako dobro za nas.
Kina je uvek uz nasu zemlju,iskreni i pravi prijatelj.
Naša šaka nokada se neće stegnuti već će uvek biti otvorena da dočeka kineski narod na našim prostorima.
Ova poseta i gest Đi Pinga pokazuje koliko je jako prijateljstvo Kine i Srbije.
Srbija i Kina su prijateljske drzvae i nasa saradnja ce posle ovog sastanka biti jos jaca
Prisustvo supruge državnika može dodatno naglasiti značaj posete i poslati poruku o bliskosti i prijateljstvu između zemalja.
Ova poseta nosi snažnu poruku i to je jasno celom svetu, Kina je veliki prijatelj Srbije.
Nebo je granica bravo za Vučića
Poseta kineskog predsednika Si Đinpinga dala je Srbiji da Vučijem mogućnost da izraze svu svoju ljubav i poštovanje prema svom velikom prijatelju.
Velelepan doček kakv i zaslužuje jedan ovakav državnik. Zaista istorijski momenat.
Kina je jedno veliko celicno prijateljstvo koje traje i nastavićemo da učvršćujemo odnose!
Srbija danas dokazuje naklonost Republici Kini koja je uvek bila i ostala prijatelj nasoj zemlji pogovoto u teskim danima.