Običaji najnovije NATO članice: Kada govorite o korupciji – idete u zatvor
1 min readIstaknuti opozicioni poslanik najnovije NATO članice saznao je da optužba za korupciju znači zatvorsku kaznu, piše o najnovijim dešavanjima u Crnoj Gori Blumberg (Bloomberg).
Nebojša Medojević proveo je skoro dvije nedjelje iza rešetaka krajem prošle godine, nakon što je optužio crnogorsku elitu koja vlada već decenijama za korupciju, i odbio da o svemu tužiocima da detaljnije podatke.
„Radi se o nepostojanju vladavine zakona, koji je ovdje veoma slab“, kazao je Medojević, koji je oslobođen 13. decembra.
Crna Gora mora da još radi na poboljšanju vladavine zakona, zaštite ljudskih prava i nezavisnosti sudstva, te borbi protiv kriminalnih grupa koje se bave švercom droge i pranjem novca, smatraju u EU.
„Ovdje se kritika rutinski tumači kao čin protiv države. To kažu svaki put kada neko govori o korupciji”, kazao je Medojević za Blumberg.
Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Fridom haus naglasio je u svom najnovijem izvještaju pad demokratskih standarda u Crnoj Gori. Reporteri bez granica svrstali su Crnu Goru na 103. mjesto od 180 zemalja u Indeksu slobode medija zbog pritiska vlade na medije i napada na novinare.
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, koji je skoro neprekidno vladao ili kao premijer ili kao predsjednik, zahvaljujući svom političkom imunitetu izbjegao je nekoliko istraga, uključujući i onu o švercu cigareta 2005. godine sa Italijom preko Jadranskog mora, podsjeća portal.
„Medojevićevo hapšenje ukazuje na politički sistem koji karakteriše lična moć, a ne vladavina prava“, rekao je Timoti Les, voditelj projekta Foruma za geopolitiku na Univerzitetu u Kembridžu putem imejla.
„Ne samo da će Đukanovićeva borba protiv opozicije otežati realizaciju reformi potrebnih za pridruživanje EU, već pad u autoritarizam daje mnogim skepticima dovoljno razloga za odugovlačenje zahtjeva Crne Gore„, navodi portal.
„Oluju je podigao i video snimak koji pokazuje predsjednika i osnivača Atlas grupe Duška Kneževića kako daje 97500 dolara u gotovini istaknutom članu Đukanovićevog DPS-a, partije koja vlada još od pada Gvozdene zavjese“, ističe se u članku.
Knežević je kazao da ova isplata predstavlja jednu od brojnih doprinosa vladajućoj partiji. Iz DPS-a su odbili ove optužbe navodeći da biznismen pokušava da diskredituje „državne institucije i destabilizuje Crnu Goru“.
Medojević sa pažnjom prati kako se dugogodišnji finansijer okreće protiv Đukanovića, dok čeka konačnu odluku da li će ga još jednom vratiti u zatvor, navodi Blumberg.
„Ovo može biti najozbiljniji raskol u crnogorskoj oligarhiji“, kazao je Medojević.
Ovako se bori. Mediji sa dokumentima i manje prica o teorijama zavjere
Milo i njegova mafija su sebe proglasili drzavom.
Vlada tiranija, bezakonje i fasizam.
One koji vole Crnu Goru i ciji su je preci stvarali, borili i ginuli za nju ova olos progoni do istrebljenja proglasavajuci ih neprijateljima. Nije, nego.