Obnavljaju kuću i rodno imanje patrijarha Pavla, biće podignuta i zadužbina
1 min readCrkva Svetih apostola Petra i Pavla, u slavonskom selu Kućanci, kod Donjeg Miholjca, rodnom mjestu patrijarha Pavla, podignuta je iz temelja i biće osvećena 16. novembra, a na rodnom imanju patrijarha biće obnovljena kuća koja će biti pretvorena u muzej. Na imanju će biti podignuta i zadužbina, a čitavo zdanje će ličiti na mali Prizren, saznaju „Novosti“.
Kako je za taj list potvrdio paroh kućanački, protojerej Dragan Gaćeša, tada će na velikom narodno-crkvenom saboru biti obilježeno 800 godina autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve, a saboru bi trebalo da prisustvuje i srpski patrijarh Irinej sa više arhijereja, Srbi iz cijele Hrvatske, političari i druge istaknute ličnosti.
– Crkva u kojoj je patrijarh Pavle kršten izgrađena je 1928. godine, ali je pred ponoć, 20. decembra 1991. godine, minirana i dignuta u vazduh – podsjeća paroh i dodaje da je ostao samo zvonik, koji su obnovili i potom izgradili novu crkvu od temelja. Tokom ljeta, kaže, trebalo bi da budu završeni episkopski tron od kamena, gornje mjesto, polijelej (glavni luster u crkvi) i još dva lustera.
Radove „potpisuje“ beogradski akademski vajar Mitar Petković, poznat kao idejni tvorac rešenja čuvenog Ordena srpske zastave, koji su, između ostalih, dobili ruski državnici i diplomate Sergej Šojgu, Sergej Lavrov, Aleksandar Čepurin i Vitalij Čurkin, kao i francuski pisac i novinar Patrik Beson.
Za osvećenje Crkve svetih apostola u Kućancima izabran je praznik Đurđic, 16. novembra, dan nakon što se najvoljeniji srpski patrijarh upokojio 2009. godine. Ceremoniji osvećenja prethodiće svečana akademija, 15. novembra, u Slatini.
Osim Crkve, obnavlja se i parohijski dom, prekoputa bogomolje, a na rodnom imanju nekadašnjeg srpskog patrijarha biće obnovljena kuća i izgrađena zadužbina.
– Uz blagoslov episkopa pakračko-slavonskog Jovana, na rodnom imanju patrijarha Pavla obnovićemo postojeću kuću. To nije njegova rodna kuća. Ona je srušena i umjesto nje je podignuta ova, 1968. godine. Kuća će biti pretvorena u muzej posvećen patrijarhu Pavlu, a pored će biti kućica za dočekivanje gostiju. U dubini imanja, u parku, s vremenom će biti podignuta patrijarhova zadužbina – crkvica sa konakom za prijem djece iz cijelog svijeta – kaže kućanački sveštenik.
Cijelo zdanje ličiće na mali Prizren, jer je patrijarh Pavle najduže bio u Prizrenu kao episkop raško-prizrenski, od 1957. do 1990. godine, kada postaje 44. srpski patrijarh.
Kućanci su, u vrijeme kada je rođen kao Gojko Stojčević, 11. septembra 1914, pripadali autonomnom Kraljevstvu Hrvatske i Slavonije u sklopu Austrougarske.
Rođen je u zemljoradničkoj porodici i rano je ostao bez roditelja. Gimnaziju je završio u Beogradu, šestorazrednu Bogosloviju u Sarajevu, a Bogoslovski fakultet u Beogradu. Monaški život počeo je u Manastiru Svete Trojice u Ovčaru, kada je, za vrijeme Drugog svjetskog rata, radio i kao vjeroučitelj djece izbjeglica u Banji Koviljači. Zamonašen je u manastiru Blagoveštenju 1946.
Kao episkop raško-prizrenski, ostao je upamćen po svedočenju u UN o problemima Srba na Kosovu i Metohiji. Tokom rata u BiH govorio je da stradaju i Srbi, i Hrvati, i Muslimani, kao i da je mir svima potreban, „jer smo svi mi djeca Božija“, i da za hrišćanina svako ubistvo čovjeka čovjekom znači bratoubistvo.
U vrijeme koje je proveo na tronu SPC, vjeronauka je, 2002. godine, uvedena u škole, a Bogoslovski fakultet vraćen u okvire Beogradskog univerziteta.
Narod je volio patrijarha Pavla zbog njegove jednostavnosti i skromnosti. Često je Beogradom išao pješice ili se vozio gradskim prevozom. Umro je u 96. godini i sahranjen je na crkvenom groblju u beogradskoj Rakovici.
Pročitajte još:
Vasojevići proslavili Vidovdan: Da se krstu služi, a Milošem živi!
može dosta para od toga posla da se dobije, a što bi rekao patrijarh ne mislite nemate vremena