Obuka vodiča i pasa za pronalaženje minsko-eksplozivnih sredstava
1 min readŠestomesečni kurs za osposobljavanje vodiča pasa u Vojsci Srbije i dresuru pasa za pronalaženje minsko-eksplozivnih sredstava (MES) realizuje se u Centru za obuku pasa u kasarni „Knjaz Mihailo“ u Nišu.
Na obuci, koja se završava sredinom septembra, profesionalni vojnici obučavaju se za dužnost vodiča službenih pasa za pronalaženje minsko-eksplozivnih sredstava, dok odgovarajuću dresuru prolaze psi rasa nemački i belgijski ovčar. Zajedno sa vodičima, po završetku dresure službeni psi biće raspoređeni u jedinice Vojske Srbije.
Kako objašnjava komandant Centra za obuku pasa pukovnik dr Zdenko Cvijetić, vodiči prolaze kroz teorijski i praktični deo obuke koja će im omogućiti da što efikasnije pronađu minsko-eksplozivna sredstva, kao i da ih otkriju na osnovu ponašanja psa i markiranja eksploziva, dok je, kako kaže, težište osposobljavanja službenih pasa za traženje minsko-eksplozivnih sredstava.
– Trenutno se u Centru za obuku pasa realizuje kurs za vodiče službenih pasa i dresuru službenih pasa za pronalaženje minsko-eksplozivnih sredstava. Na navedenom kursu nalaze se profesionalni pripadnici specijalnih jedinica Vojske Srbije i psi koji su prošli sve faze preddresure u Centru i koji nastavljaju dalje sa obukom na ovom kursu. Po završetku kursa, vodiči i psi biće angažovani na zadacima zaštite VIP ličnosti, za kontradiverzionu zaštitu objekata, naoružanja, vojne opreme – ističe pukovnik Cvijetić i dodaje da u našem sistemu ne postoji druga škola za dresere pasa.
Zbog toga, sem organizovanja ovakvih kurseva, pripadnici Centra biraju i najbolje profesionalne vojnike, upućuju ih na šestomesečne kurseve kako bi ih obučili za nove dresere pasa Vojske Srbije.
Instruktor obuke u četi za obuku Centra za obuku pasa zastavnik Dejan Veličković pojašnjava da su nemački i belgijski ovčari najpogodnije rase pasa za pronalaženje minsko-eksplozivnih sredstava.
– Zbog svojih urođenih nagona i osobina, kakva je pre svega želja za aportiranjem, oni predstavljaju trenutno najbolje rase koje se koriste i kod nas i u svetu za obuku ove vrste – naglašava zastavnik Veličković.
Programom je obuhvaćena i socijalizacija pasa i njihovo navikavanje na različite uslove u kojima će raditi i pomagati profesionalnim vojnicima. Zbog toga se, osim na vežbalištima Centra za obuku pasa, dresura sprovodi i van kruga kasarne, na mestima gde postoje veće koncentracije ljudi, motornih vozila i drugih spoljnih uticaja.
Ovo je jedan od najsloženijih i najzahtevnijih oblika obuke koja se realizuje u Centru, a uspešnim osposobljavanjem vodiča i službenih pasa unapređuju se sposobnosti Vojske Srbije za zaštitu i obezbeđenje štićenih lica, kao i objekata i naoružanja i vojne opreme kojima ona raspolaže.