Od 2018 godine koristiće se teleskop za otkrivanje vanzemaljskog života
1 min readPronađena je nova metoda za otkrivanje života na drugim planetama u svemiru, ali teleskop uz čiju pomoć će to moći da se uradi biće u upotrebi tek od 2018. godine, saopštio je tim astrobiologa zaslužan za ovo otkriće.
Astrolozi rado tragaju za planetama sa teškim atmosferama, poput Zemlje, jer one sprečavaju da voda sa njihovih površina odlazi u svemir zbog čega takve planete predstavljaju potencijalnog nosioca života.
Ali, sada su naučnici došli i do nove metode pomoću koje mogu otkriti takve planete, a astronom iz Vašingtona, Amit Misra, metodu je detaljno opisao u poslednjem izdanju časopisa ,,Astrobiology“.
Tehnika zavisi od otkrivanja takozvanih ,,dimera“, odnosno molekula koji se uparuju u atmosferi egzoplanete. U hemiji, ,,dimer“ je pojam koji se odnosi na hemijski spoj dva identična elementa u jedan veći.
Za metodu koju Misra zastupa ključno je otkrivanje ,,Dimera“ kiseonika.
Gas kiseonika čine dva atoma kiseonika, a dimer predstavljaju četiri atoma kiseonika.
,,Kad planeta prođe ispred zvijezde, zvjezdano svjetlo prolazi kroz njegovu atmosferu i putuje kroz svemir dok ne dođe i do Zemlje. Dimeri u atmosferi upijaju svjetlost poput filtera za boje u objektivima kamera, stvarajući anomalije koje se mogu otkriti jednom kad je pritisak na planeti najmanje 0,25 bara, odnosno dovoljno visoko da zadrži vodu u tečnom stanju“, napisano je u pomenutom časopisu.
Naučnici su takođe shvatili da se ovi molekuli češće detektuju u atmosferi nego u drugim markerima kiseonika.
Kiseonik je povezan sa fotosintezom, a posjedujemo prilično jake dokaze da je u atmosferi teško dobiti mnogo kiseonika ukoliko nemate biljke ili alge koje ga proizvode konstantnim tempom“, rekao je Misra.
Prema tome, kada teleskop uoči planetu sa snažnim signalima ,,dimera“ kiseonika, to će ujedno biti i znak da na toj planeti postoji i život.