Од Његошевог билијара до снукер федерације
1 min readПриредила: Драгана Б. Мијушковић
Владика Петар II Петровић Његош био је велики љубитељ билијара, па је први сто за билијар стигао на Цетиње 1839. године.
Могло би се рећи да билијар има традицију у Црној Гори. Данас тај спорт има више варијација, а једна од њих је снукер, који је у свијету познат као најпознатија неолимпијска дисциплина, која ће од 2024. године бити уврштена у олимпијске дисциплине, заједно са билијаром.
Ових дана у Никшићу борави један од најпознатијих мајстора снукера, белгијанац Нико Смитс, који је оженивши се Српкињом развио љубав према нашем завичају и има у плану да помогне оснивању Црногорске снукер федерације. Он је био гост господину Горану Тијанићу, такође снукер играчу који је донио први снукер сто у Црну Гору. Тијанић, је такође члан „Ноћних вукова“.
У разговору за наш портал, питали смо Тијанића да нам објасни одакле љубав према овој билијар дисциплини и када је настао снукер.
„Његош је донио први карамбол сто за билијар. Занимљив је податак да је 28 кршних Црногораца носило тај сто од Котора до Његуша. Можете замислити како је било у то вријеме и није било нимало лако да се то уради. Што се тиче снукера, мени је било много лакше да дођем до њега. Снукер је нова дисциплина, измишљена у 19 вијеку. Њу су измислили енглески војници када су били у Индији, у својој доколици. Популарност снукера, је већа из дана у дан„, рекао је Тијанић и додао:
„Прво званично свјетско првенство направљено је 1927. године. То су тада још били почеци и није било толико медијски пропраћено. На популарност снукера утицала је појава телевизора у боји. Тако данас је снукер најпопуларнији неолимпијски спорт на свијету. Има преко 800 милиона гледалаца. Награде су огромне на снукер турнирима, док Еуро спорт преноси сваки већи турнир. Планира се да на Олимпијским играма 2024. године које ће се одржати у Паризу, снукер тј. билијар буде препознат званично као олимпијски спорт“.
Тијанић је нагласио да захваљујући познанству са Нико Смитсом из Белгије, а који је професионални играч билијара и има своју снукер Академију и члан је Европске снукер федерације, снукер има будућност у Црној Гори.
„Он жели да са нама промовише снукер у Црној Гори. Желимо да у Црној Гори направимо снукер Федерацију, за то нам треба најмање 5 клубова. Тренутнно радимо на оснивању и клубова и Федерације, као и Црногорске снукер академије са сједиштем у Никшићу, а то ће бити надамо се врло брзо„, рекао је Тијанић за наш портал и додао:
„У договору са предсједником Европске снукер федерације господином Максимом Касисом желимо да направимо Европско првенство у Црној Гори, најкасније за двије године“.
Тијанић је нагласио да у Србији већ постоји снукер федерација, са бројним турнирима и такмичењима. А иста ситуација је и у сусједној Хрватској, гдје играчи ове врсте билијара имају изузетне услове за игру.
„Црна Гора је једина у региону која нема снукер федерацију, али радимо све на томе да то промијенимо“, закључио је Тијанић у разговору за наш портал.
Снукер је спорт који је у свом развитку, рекао је за ИН4С професионални играч билијара Нико Смитс, који планира да свој живот проведе у Црној Гори.
„У последњих 10 година била је велика експанзија овог спорта, па сада постоји велики број турнира годишње. Имамо подршку од Еуроспорта и Би-Би-Си-ја. Све је прво почело у Великој Британији, касније у Кини, али због реклама и Тв кућа које то преносе дошло је и до Балкана, па из дана у дан све више људи зна и прати снукер“, нагласио је Смитс.
„Снукер је за мене страст, има доста везе са математиком, геометријом, то је као умјетничко дјело. Снукер за мене је више од спорта, он је страст“, рекао је Смитс.
На наше питање колико је везан за Црну Гору, односно Балкан, Смитс је уз осмијех рекао да се овдје осјећа као код куће.
„Балкан, а посебно Србију посјећујем из године у годину. Србија већ има снукер федерацију, али Црна Гора још увијек нема, тако да желим то да се оствари и у Црној Гори. Упознао сам Горана који је први донио скунер сто у Црну Гору и сада треба да удружимо снаге и подигнемо то на национални ниво, а касније и интернационални„, сматра Смитс и додаје:
„Црногорска снукер федерација је најважнији корак који морамо направити. То је мали корак али, али уз сјајне тимове и Горана, затим уз моје контакте као на примјер Џејсон Фургесон предсједника Свјетске професионалне билијар и снукер асоцијације, који подржава наш тим на добром смо путу“.
Међутим, свјестан је Смитс за све ово прво требa признање од званичне организације у Црној Гори, тј. Министарства спорта.
„Јер, зашто немати тим који ће представити Црну Гору вани и у Европску снукер федерацију и на тај начин промовисати црногорски туризам, спортски туризам јер је све могуће. То је мој сан. Ово све доприноси побољшаљу маркетинга, јер спорта на професионалном нивоу утиче да се привуку спонзори, такође је добро за локално становништво које може да се рекреира, учи снукер и промовише своју земљу„, закључио је Смитс.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: